دسته‌بندی نشده

احتمال افزایش ۲۵ درصدی قیمت سیمان

احتمال افزایش ۲۵ درصدی قیمت سیمان / آمار ۶ ماهه تولید و صادرات
دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام آمار ۶ ماهه تولید و صادرات از احتمال افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت سیمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عبدالرضا شیخان درباره آخرین وضعیت صنعت سیمان و احتمال افزایش قیمت محصولات به ایسنا گفت:‌ با وجود اینکه ارزبری صنعت سیمان زیاد نیست اما بالا رفتن نرخ ارز از ابتدای سال باعث شده هزینه تامین مصالح، قطعات و پیمانکاری افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد شرایط اقتصادی و افزایش نرخ ارز حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده تولید سیمان را بالا برده، ولی با این حال افزایش منطقی قیمت سیمان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است. در حال حاضر انجمن سیمان با همکاری یک موسسه در حال انجام کار کارشناسی است و بعد از آماده کردن مدارک و مستندات،‌ هم‌اندیشی با مدیران، بررسی مناطق توزیع و صادرات، تصمیم قطعی گرفته شده و قیمت دقیق سیمان اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: درحال حاضر هر تن سیمان از سوی کارخانه‌ها به قیمت۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و با توجه به اینکه هر تن سیمان تقریبا معادل ۲۰ کیسه ۵۰ کیلوگرمی است، هر کیسه آن حدود ۸۰۰۰ تومان قیمت دارد.

شیخان ادامه داد: با توجه به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری میزان ساخت‌ و ساز و در نتیجه تولید سیمان کاهش نداشته، تولید نیمه اول سال حدود ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده و صادرات سیمان و کلینکر نیز حدود ۶ میلیون و ۸۲۴ هزار تن بوده است. مصرف داخلی سیمان حدود دو درصد کاهش داشته، اما در مقابل صادرات آن افزایش یافته است.

وی افزود: مصرف سیمان یکی از شاخص‌های رشد ساخت‌وساز است که نشان می‌دهد میزان ساخت‌وساز تفاوت چندانی با سال گذشته نداشته اما شاخص‌های دیگر نیز باید بررسی شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا