دسته‌بندی نشده

از بورس ارز بیشتر بدانید

بورس ارز هیچ نوسانی در بازار فیزیکی ایجاد نمی کند

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، محمدرضا پور ابراهیمی درباره اهمیت بورس ارز افزود: جنس بورس ارز همانند بورس انرژی و کالاست. این بازار فقط کمک می کند از ابزارهای پوشش ریسک برای سرمایه گذاری در حوزه ارزی استفاده شود.
وی با رد هرگونه نوسان در بازار فیزیکی ارز با راه اندازی بورس آتی ارز گفت: همانطور که بورس آتی سکه در بازار سکه و طلا نوسانی ایجاد نکرده، بورس آتی ارز نیز نه تنها هیچ نوسانی در بازار فیزیکی ایجاد نمی کند.
به گفته وی، به کمک این بازار و همچنین سایر ابزارهای متنوع، زمینه اینکه بخشی از معاملات نقدی کنار گذاشته شود، فراهم می شود و همین امر به یک ابزار برای پوشش ریسک سرمایه گذاری خارجی تبدیل می شود.
پورابراهیمی با بیان اینکه مجلس توجه جدی به رشد بازار سرمایه دارد، ادامه داد: با همه تلاش هایی که در مجلس و دولت انجام شده، نتوانستیم سهم تأمین مالی در اقتصاد کشور را به سمت بازار سرمایه بیاوریم و این یکی از ضعف های ماست؛ البته مشکلات ساختاری اقتصاد به این موضوع دامن زده است.
وی افزود: باید در برنامه ششم توسعه به کمک متخصصان بازار سرمایه احکامی آورده شود که در آن دولت مکلف باشد موضوع تأمین مالی از طریق بازار سرمایه را که هیچکدام از محدودیت های تأمین مالی از طریق نظام بانکی را ندارد با قدرت بیشتری پیگیری کند تا سهم فعلی افزایش یابد.
پورابراهیمی با اشاره به تأمین مالی ۳۴۰ هزار میلیارد تومانی نظام بانکی در سال گذشته، گفت: از مجموع این مبلغ که به اسم تجهیز بنگاه های اقتصادی دریافت شده، ۷۰ درصد آن به استمهال وام های قبلی اختصاص پیدا کرده؛ یعنی تأمین مالی جدیدی اتفاق نیفتاده و پولی به بنگاه ها تزریق نشده است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: تأمین مالی از طریق بازار سرمایه نیز جنس بازار پول نیست زیرا عملاً از زمانی که تأمین مالی در بازار سرمایه از طریق افزایش سرمایه و یا سایر ابزارهای مالی مانند اوراق صکوک و مشارکت و غیره صورت می گیرد، منابع وارد عملیات اجرایی و چرخه مالی شرکت و بنگاه اقتصادی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا