دسته‌بندی نشده

اصرار زنگنه بر نرخ ۱۳ سنت با وجود فشارهای زیاد

اصرار زنگنه بر نرخ ۱۳ سنت با وجود فشارهای زیاد

در حالی که هفته گذشته، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها تا ۲ هفته آینده خبر داد، اخبار از اصرار وزیر نفت بر ثبات نرخ ۱۳ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی ها حکایت دارد. قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آخرین جلسه این کمیسیون با وزیر نفت در رابطه با نرخ خوراک گفت: وزیر نفت در این جلسه بر ثبات قیمت ۱۳ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها تأکید کرد.

این در حالی است که پیش از این، سهامداران پتروشیمی ها که عمدتا خصولتی ها هستند فشار زیادی برای کاهش نرخ خوراک به ۱۰ سنت به وزارتخانه های مختلف وارد کرده اند، چنانچه وزیر نفت چندی پیش از این فشارها گلایه کرده و بر مبارزه با رانت خوراک ارزان تاکید کرد. زنگنه گفته بود که برخی از پتروشیمی ها حتی با خوراک ۲۵ سنتی هم سودآورند. با توجه به نقش حدودا ۴۰ درصدی پتروشیمی ها در بورس، بعد از نامه ۴ وزیر، این موضوع دوباره موردتوجه جدی قرار گرفت. ترکان، مشاور رئیس جمهور از ارزان بودن گاز ۱۳ سنتی گفت و شعری مقدم، معاون وزیر نفت از تعیین نرخ خوراک طی روزهای آتی. در همین حال جلسه کمیسیون صنایع مجلس با زنگنه و شعری مقدم هم برگزار شد که اخبار رسیده از آن حکایت از تداوم مقابله زنگنه با کاهش نرخ خوراک دارد. به گزارش فارس، نادر قاضی‌پور عضو این کمیسیون در رابطه با موضوعات طرح شده در جلسه اخیر گفت: زنگنه در این جلسه  اظهار داشت که بر اساس قانون، قیمت خوراک پتروشیمی باید به میزان ۶۵ درصد قیمت صادراتی افزایش یابد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: بنابراین نرخ خوراک پتروشیمی به هیچ عنوان کاهش پیدا نمی‌کند. نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرد: وزیر نفت در این جلسه همچنین بر ثبات قیمت ۱۳ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی تأکید کرد.

به گزارش فارس، این در حالی است که بعد از نامه ۴ وزیر، برخی از رسانه‌ها از دستور وزیر نفت مبنی بر کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی از ۱۳ به ۱۰ سنت در مترمکعب در پی تشدید فشارها به ایشان خبر داده بودند. این در حالی است که زنگنه همواره از مخالفان سرسخت کاهش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی و استمرار سودهای کلان این واحدها با ارزان فروشی این خوراک بوده است و حتی اواخر اردیبهشت ماه از سودآوری واحدهای پتروشیمی با قیمت گاز ۲۵ سنتی سخن گفته بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا