دسته‌بندی نشده

بازار سرمایه چگونه تحریک می شود؟/ واکنش محتاطانه بورس به بسته محرک دولت

بازار سرمایه چگونه تحریک می شود؟/ واکنش محتاطانه بورس به بسته محرک دولت

مریم یعقوبی

گام اول بسته خروج از رکود بسیار بلند برداشته شد و استقبال خارج از پیش بینی مردم از وام ۲۵ میلیونی خودرو امیدواری ها را در مورد مؤثر بودن این برنامه ها افزایش داد. با این وجود اما بازار سرمایه باز هم ترجیح داد محتاط باشد تا جایی که حتی سهام دو شرکت بزرگ خودروساز و قطعه سازهای بورسی هیچ تغییر معناداری نکرده است.

بازار سرمایه هفته گذشته که نخستین هفته اجرای برنامه خروج از رکود بحساب می آمد، تنها ۰٫۲۱ درصد در شاخص کل افزایش یافت و  در تعداد دفعات معامله شاهد افزایش ۷٫۷ درصدی بود. هفته گذشته مجموعا ۱۵۲ هزار و ۷۰۷ معامله در بورس انجام شد که حدود ده هزار معامله بیشتر از هفته ماقبل بود.

ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم ها اما هفته گذشته با کاهش مواجه شد؛ این ارزش در هفته قبل با ۲۵ درصد افت از ۴۷۱۶ میلیارد ریال به ۳۵۰۶ میلیارد ریال نزول کرد.

حجم سهام و حق تقدم های معامله شده نیز حدود ۱۸ درصد کاهش داشت و به ۲۲۱۶  میلیون سهم رسید. تعداد خریداران اما در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل افزایش یافته بود و با ۹ درصد رشد به ۴۶ هزار و ۷۸۷ نفر رسید.

نکته جالب توجه این که با وجود فروش چشمگیر حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو طی ۴ روز هفته گذشته اما این فروش هیچ تأثیری حتی روانی بر ارزش سهام دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا نداشت و به همین خاطر نیز نامی از این دو شرکت در میان شرکت هتای تأثیرگذار بر شاخص به چشم نمی خورد.

محصولات شیمیایی و فلزات اساسی هفته قبل بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند و بانک ها و مؤسسات اعتباری بیشترین تأثیر منفی را. البته تأثیرگذاری پررنگ گروه بانک ها و مؤسسات اعتباری در پی منتفی شدن کاهش نرخ سود سپرده ها کاملا قابل تحلیل است.

خبر آنلاین

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا