دسته‌بندی نشده

بررسی افت‌ و خیز بازار ارز و طلا در ۶ روز


در هفته‌ای که گذشت نه‌تنها عامل «الاکلنگ ارز و طلا» در بازار داخل به حمایت از قیمت دلار منجر شد، بلکه موضوع تازه‌ای که فضای اخبارهای اقتصادی را برای چندروزی پر کرد نیز عاملی شد که نرخ غیررسمی ارز بتواند رکورد تازه‌ای را در سال جاری به ثبت برساند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، دلار که حالا چندهفته‌ای است به آب و هوای ۳۵۰۰ تومان عادت کرده، تا روز سه‌شنبه گذشته به پیشروی خود ادامه داد تا در ۳۵۶۵ تومان متوقف شود.
به نظر می‌آمد آنچه بیش از همه مانع نزدیک شدن دلار به ۳۶۰۰ تومان شده باشد، بدون کشش بودن قیمت‌های فعلی و کمبود تقاضاست؛ موضوعی که باعث چرخش جهت‌گیری معامله‌گران عمده بازار در قیمت‌های بالای ۳۵۵۰ تومان شد. همچنین به نظر می‌آمد افزایش قیمت به بیش از ۳۵۵۰ تومان در حالی رخ داده که در این قیمت‌ها معاملات چندانی صورت نگرفته و ارقام به نوعی صوری بوده‌اند. عامل دومی که ترمز دلار را کشید، وتوی بانک مرکزی در جلسه شورای پول و اعتبار بود.
چند روز پیش، خبری منتشر شد که روسای بانک‌های دولتی و خصوصی در جلسه‌ای برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد به تفاهم رسیده‌اند و این امر را از ابتدای آذر اجرایی خواهند کرد. با وجود این، در جلسه شورای پول و اعتبار با اینکه هم رئیس‌ کل بانک مرکزی و هم وزیر اقتصاد ابراز می‌داشتند همگی اعضای شورا بر سر «اصل کاهش نرخ سود بانکی متناسب با کاهش نرخ تورم» توافق و تفاهم دارند، گویا بنا به آنچه این دو از آن به «شیوه اجرا» یاد می‌کردند، اختلاف‌نظرهایی وجود داشته که سرانجام جلسه را بی‌نتیجه باقی گذاشته است.
این موضوع سبب شد کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی فعلاً و حداقل تا دو هفته آینده که جلسه دیگری را این شورا برگزار خواهد کرد، منتفی شود. به تبع این امر، دلار نیز که با تلقی راهی شدن سرمایه‌ها از حساب‌های بانکی به بازار غیررسمی این ارز سیگنال صعود دریافت کرده بود، عقبگرد کرد.
به گفته شاهدان میدانی، با وجودی که این عقبگرد می‌تواند در نتیجه منتفی شدن موضوع کاهش نرخ سود بانکی باشد، اما این امکان که یک عقب‌نشینی تاکتیکی و «اصلاح قیمتی» موقت بوده که راه را برای افزایش‌های بعدی هموار کند، دور از ذهن نیست. به خصوص که کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر دامنه‌دار شده است و در صورت سقوط قیمت هر بشکه نفت به کمتر از ۴۰ دلار، هراس ناشی از این مساله می‌تواند قیمت دلار را دوچندان افزایش دهد.
در کنار بازار ارز، بازار طلا نیز به‌رغم کاهش قیمت جهانی این فلز با رشد نسبی در هفته گذشته رو به رو شد و سکه توانست از ریزش به کمتر از ۹۰۰ هزار تومان به مدد افزایش قیمت ارز، فرار کند. سکه تمام طرح جدید به موازات صعود دلار تا ۳۵۶۵ تومان، تا کمی بیش از ۹۲۰ هزار تومان پیش رفت. اما با کاهشی شدن دلار، قیمت سکه نیز تا اندازه‌ای افت کرد و جایی بین ۹۱۴ تا ۹۲۰ هزار تومان آرام گرفت.

اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا