دسته‌بندی نشده

“بسته” مبهم بورس را مبهم کرد

“بسته” مبهم بورس را مبهم کرد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به ابهامات مربوط به برنامه اقتصادی دولت در خصوص خروج از رکود نمی توان چشم انداز میان و بلندمدت روشنی را برای بازار سهام پیش بینی کرد.

محمد قصری با اشاره به وضعیت رکود حاکم بر بازار سرمایه گفت: شرایط کنونی بورس متاثر از وضعیت اقتصادی کشور است و تا زمانی که اقتصاد از رکود خارج نشود نباید منتظر رونق بازار سهام بود.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بورس تا پایان سال اذعان داشت: با توجه به ابهامات مربوط به برنامه اقتصادی دولت در خصوص خروج از رکود نمی توان چشم انداز میان و بلندمدت روشنی را برای بازار سهام پیش بینی کرد و در کوتاه مدت هم به دلیل وجود ابهامات در اقتصاد و نیز صنایع مختلف سهامداران سعی می کنند اقدام به نوسانگیری کنند و نگاه بلندمدتی به بازار ندارند.
وی در ادامه با تاکید بر ابهامات موجود در بسته خروج از رکود دولت افزود: رکود حاکم بر اقتصاد کشور تاثیر خود را بر گزارشات شش ماهه شرکتها گذاشته است و این گزارشات نامناسب در شرایط کنونی مانع رشد بیشتر بازار شده است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در شرایط کنونی شاید تنها مولفه اثرگذار بر اقتصاد و بورس را بتوان در تحول و بهبود وضعیت بازار جهانی برخی کالاها از جمله نفت، بهای برخی فلزات و سنگ آهن جستجو کرد.
وی افزود: علاوه بر این نکته اجرای شدن برجام و نیز رفع تحریم ها نیز یکی از عواملی است که در صورت تحقق تا پایان سال می تواند بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور اثرگذار باشد و بر این اساس شاید بتوان روزنه ای را برای تغییر و تحولات مثبت و اثرگذار گزارشات ۹ ماهه شرکتها متصور بود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که در حال حاضر یکی از چالش های جدی بورس نبود نقدینگی است گفت: نقدینگی در بازار پرابهام این روزهای بورس ورود نمی کند و کاهش حجم و ارزش معاملات هم تایید کننده این ادعاست.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم وی در خصوص کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها از ۱۳ به ۱۰ درصد گفت: این تصمیم می‌تواند موجب افزایش نقدینگی بانک‌ها و نیز زمینه ساز کاهش نرخ سود بانکی باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سهام اذعان داشت: در حال حاضر سودهای بالای ۲۰ درصد در نظام بانکی، انگیزه‌ای برای سرمایه گذاران برای آوردن نقدینگی خود به بورس باقی نگذاشته و علاوه بر این نرخ بالای سود بانکی باعث افزایش قیمت تسهیلات ارائه شده به بنگاهها شده است.
اقتصاد آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا