دسته‌بندی نشده

تاثیر نرخ خوراک ۸٫۵ سنتی بر پتروشیمی‌ها

تاثیر نرخ خوراک ۸٫۵ سنتی بر پتروشیمی‌ها

یک فعال بازار سرمایه معتقد است: شرکت‌هایی که از قبل نرخ خوراک پتروشیمی خود را با نرخ هشت ونیم سنتی محاسبه کرده بودند تحت تاثیر این نرخ قرار نخواهند گرفت اما از طرفی احتمال دارد شرکت‌هایی که نرخ بالاتری نسبت به این نرخ را مد نظر قرار داده بودند، تحت تاثیر قرار گیرند.

مصطفی امید‌قائمی اظهار کرد: تعیین نرخ ۸٫۵ سنت فرمولی است که با قیمت جهانی نفت و گاز محاسبه شده است و عدد منطقی برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی است. قطعا بر روند بازار اثر مثبتی می‌گذارد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت افزود: ممکن است که پتروشیمی‌هایی مانند زاگرس، کرمانشاه، پردیس و خراسان از قبل نرخ خوراک خود را با نرخ ۸ونیم سنتی محاسبه کرده باشند که تاثیری در این شرکت‌ها ندارد اما از طرف دیگر احتمال دارد شرکت‌هایی که قیمت بالاتری از این نرخ را مدنظر قرار داده بودند تحت تاثیر قرار گیرند.

او ادامه داد: به هرشکل کاهش نرخ خوراک پتروشیمی در آستانه اجرای برجام می‌تواند اثر مثبت بر سودآوری صنعت پتروشیمی بگذارد.

امید‌قائمی در بخش دیگری از سخنانش درباره پیش‌بینی وضعیت بازارسرمایه پس از اجرای برجام گفت: رونق بورس مشروط به سودآوری و فعالت شرکت‌هاست، اگر فعالیت و سودآوری شرکت‌ها افزایش پیدا کند آن زمان است که باید منتظر رونق بورس باشیم در حال حاضر ما از وضعیت رکود اقتصادی خارج نشدیم که منتظر خروج از رکود بورس باشیم.

این فعال بازارسرمایه خاطر نشان کرد: اگر اتفاقی در بورس رخ دهد به دلیل توقع و امید و آرزو‌ها و خوشبینی‌هایی است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار دارند.
در حال حاضر قیمت‌ها در کف قرار دارد و شرایط اقتصادی مطلوب نیست و همزمان در این شرایط سود شرکت‌ها بسیار کاهش پیدا کرده است، دوره سختی را شرکت‌ها سپری کردند اما اینکه آیا این دوره تمام شده یا شرکت‌ها مسیر برگشت خود را طی خواهند کرد؟ بستگی به شرایط اقتصادی در آینده دارد.

مدیرعامل سابق فرابورس گفت: به نظر می‌رسد می‌توانیم منتظر رونق در بورس باشیم اما باید شرایط اقتصادی را مورد توجه قرار دهیم که در حال حاضر هم وضعیت مناسبی نداریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا