دسته‌بندی نشده

تحلیل بازار ۹۴/۰۹/۲۸

تحلیل بازار ۹۴/۰۹/۲۸

اگر بخواهیم وضعیت بازار امروز را بطور خلاصه بیان کنیم باید بگوییم بیشتر سهم ها صف فروش شدند و یا در آستانه صف فروش قرار گرفتند! به طور کلی می توان دلایل اصلی ریزش بازار امروز را افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و در نتیجه آن افت قیمت نفت و فلزات دانست. از طرف دیگر مصاحبه یکی از مدیران ایران خودرو مبنی بر اینکه علی رغم ثبت نام ۹۰ هزار نفر برای خرید محصولات ایران خودرو، تنها ۶۴ هزار نفر موفق به واریز پول شدند، منجر به فشار فروش در گروه خودرو شد.

در گروه پالایشی ها، ترس از ریزش قیمت نفت به زیر ۳۰ دلار موجب تشکیل صف فروش در نمادهای این گروه شد. علی رغم اینکه صف های این گروه جمع شدند ولی در نهایت مجددا به صف فروش رسیدند.
در گروه قندی ها، چهارشنبه شایعاتی مبنی بر توقف نمادهای این گروه به دلیل رشد بیش از حد بورس بازانه آنها مطرح شد که بعداً این شایعه تکذیب گردید، ولی همین مساله و رشد بیش از حد نمادهای این گروه بدون دلایل بنیادی، منجر به ترس بورس بازان شد. به طوری که نمادهای این گروه امروز متعادل تر بود و حتی برخی از آنها در دامنه های منفی خود قرار گرفتند.
گروه بانکی ها که به مناسبت اجرای برجام در این ایام مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته بودند، امروز مجدداً به روند نزولی خود بازگشتند.
در گروه برقی، نماد کنتورسازی به دلیل برخی شایعات مورد استفبال بورس بازان قرار گرفت و از قیمت ۹۵۰۰ تا حدود ۱۴۰۰۰ ریال بی وقفه رشد کرد. هرچند که به نظر می رسد بسیاری از قراردادهای این شرکت قابل اجرا شدن نیستند، حتی با فرض اجرایی بودن این قراردادها بحران نقدینگی شرکت محدودیت اصلی آن محسوب می شود.
شاخص کل امروز با ۴۱۳ واحد کاهش وارد کانال ۶۱هزار شد و با ۰٫۶۶ درصد افت به رقم ۶۱۷۳۴ رسید.
در این میان نمادهای شپنا با ۴۹ واحد، شبندر با ۴۸ واحد و فملی با ۴۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
در بین معاملات امروز شاهد معاملات بلوکی در نماد وبصادر بودیم.
ارزش کل معاملات امروز بازار بورس نیز ۱۲۲۰ میلیارد ریال بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا