دسته‌بندی نشده

دلایل ریزش بازار سرمایه

دلایل ریزش بازار سرمایه

تهران – ایرنا – مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران گفت: رکود عمیق حاکم بر اقتصاد کشور این روزها بازار سرمایه را به شدت درگیر خود کرده و موجب افت فرسایشی و ادامه دار این بازار شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علیرضا عسکری مارانی درخصوص عواملی که باعث افت بازار سرمایه شده است، افزود: نخستین عامل ریزش بازار سرمایه تعیین قیمت گاز توسط مجلس است.
وی با بیان آنکه دو سال پیش مجلس شورای اسلامی قیمت گاز را ۱۳ سنت اعلام کرد، اظهار داشت: با وجود آنکه قیمت نفت از ۱۱۵ دلار به ۴۰ دلار رسیده، هنوز وزارت نفت قیمت گاز را ۱۳ سنت دریافت می کند که این موضوع موجب کاهش درآمد شرکت های پتروشیمی فعال در بورس شده است.
وی عامل دیگر ریزش بازار سرمایه را ابهامات موجود دانست و گفت: بسیاری از شرکت های سنگ آهنی فعال در بازار سرمایه به دلیل نرخ بهره مالکانه غیر منصفانه ای که پرداخت کردند یا باید پرداخت کنند در ورطه نابودی قرار گرفته اند.
وی یکی از عوامل تاثیرگذار بر شرکت های بورسی را قیمت نفت دانست و افزود: در قانون بودجه گفته شده قیمت نفتی که به پالایشگاه ها می دهند باید بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس باشد اما کماکان وزارت نفت قیمت عمان را دریافت می کند که چند دلاری از قیمت ایران بالاتر و موجب فشار به بسیاری از بنگاه ها شده است.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم اشاره کرد و ادامه داد: تصمیم های این قانون به خصوص در حوزه مسکن به نفع بازار سرمایه نیست چرا که رکود مسکن باعث بی رونقی بسیاری از صنایع مرتبط با این بازار می شود.
کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به لزوم پرداخت مالیات های سنگین توسط بنگاه های اقتصادی و تولیدکنندگان، گفت: این در حالیست که به سپرده های بانکی هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد و براین اساس افراد بیشتری تمایل دارند تا نقدینگی های خود را در بازار پول وارد کنند، این در حالی است که دیگر صنایع فعال در کشور از پرداخت مالیات معاف نیستند.
وی به سود بالای بانکی به عنوان یکی دیگر از عوامل تخریب بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: سود بانکی بالایی که در سیستم بازار پول به سپرده گذاران پرداخت می شود، به اندازه ای است که هیچ صنعتی در اقتصاد چنین سودی را نمی تواند حاصل کند.
وی به مالیات بر ارزش افزوده نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از بنگاه های تولیدی که در بورس فعال هستند نیز تحت تاثیر مالیات بر ارزش افزوده قرار دارند زیرا عملا ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده را تولیدکنندگان می پردازند ومصرف کنندگان سهمی در آن ندارند.
مارانی عامل دیگر رکود بازار سرمایه و اقتصاد را نظام تعرفه بسیار پایین خواند و اظهار داشت: میزان تعرفه پایین موجب خواهد شد که هر کالایی را به ایران وارد می کنند، به این ترتیب بسیاری از شرکت های تولیدکننده با مشکلات بسیاری روبه رو شوند.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه همه این موارد موجب تخریب صنعت و تولید شده است، گفت: اگر تک تک این موارد حل شود، می توان امیدوار بود بازار سرمایه ای داشت که به تامین مالی صنایع مختلف بپردازد و همچنین شکوفایی صنعت و تولید را رقم بزند.

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا