دسته‌بندی نشده

رکود عمیق اقتصاد کشور، بازار سرمایه را دچار افت فرسایشی کرده است

رکود عمیق اقتصاد کشور، بازار سرمایه را دچار افت فرسایشی کرده است

علیرضا عسکری مارانی گفت که سود بانکی بالایی که در سیستم بازار پول به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، به اندازه‌ای است که هیچ صنعتی در اقتصاد چنین سودی را نمی‌تواند حاصل کند.


رکود عمیق اقتصاد کشور، بازار سرمایه را دچار افت فرسایشی کرده است

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران گفت: رکود عمیق حاکم بر اقتصاد کشور این روزها بازار سرمایه را به شدت درگیر خود کرده و موجب افت فرسایشی و ادامه دار این بازار شده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، علیرضا عسکری مارانی در خصوص عواملی که باعث افت بازار سرمایه شده است، اظهار کرد: نخستین عامل ریزش بازار سرمایه تعیین قیمت گاز توسط مجلس است.

به گفته وی از دو سال پیش مجلس شورای اسلامی قیمت گاز را ۱۳ سنت اعلام کرد، اما با وجود آنکه قیمت نفت از ۱۱۵ دلار به ۴۰ دلار رسیده، هنوز وزارت نفت قیمت گاز را ۱۳ سنت دریافت می‌کند که این موضوع موجب کاهش درآمد شرکت‌های پتروشیمی فعال در بورس شده است.

وی عامل دیگر ریزش بازار سرمایه را ابهامات موجود دانست و عنوان کرد: بسیاری از شرکت‌های سنگ‌آهنی فعال در بازار سرمایه به دلیل نرخ بهره مالکانه غیر منصفانه‌ای که پرداخت کردند یا باید پرداخت کنند در ورطه نابودی قرار گرفتند.

عسکری یکی از عوامل تاثیرگذار بر شرکت‌های بورسی را قیمت نفت دانست و بیان کرد: در قانون بودجه گفته شده قیمت نفتی که به پالایشگاه‌ها می‌دهند باید بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس باشد اما کماکان وزارت نفت قیمت عمان را دریافت می‌کند که چند دلاری از قیمت ایران بالاتر است و موجب فشار به بسیاری از بنگاه‌ها شده است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در ادامه به اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم اشاره و اذعان کرد: تصمیم های این قانون به خصوص در حوزه مسکن به نفع بازار سرمایه نیست چرا که رکود مسکن باعث بی رونقی بسیاری از صنایع مرتبط با این بازار می شود.

کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به لزوم پرداخت مالیات های سنگین توسط بنگاه های اقتصادی و تولید کنندگان ادامه داد: این در حالی است که به سپرده های بانکی هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد و بر این اساس افراد بیشتری تمایل دارند تا نقدینگی‌های خود را در بازار پول وارد کنند، این در حالی است که دیگر صنایع فعال در کشور از پرداخت مالیات معاف نیستند.

وی به سود بالای بانکی به عنوان یکی دیگر از عوامل تخریب بازار سرمایه اشاره و خاطرنشان کرد: سود بانکی بالایی که در سیستم بازار پول به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، به اندازه‌ای است که هیچ صنعتی در اقتصاد چنین سودی را نمی‌تواند حاصل کند.

عسکری به مالیات بر ارزش افزوده نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از بنگاه‌های تولیدی که در بورس فعال هستند نیز تحت تاثیر مالیات بر ارزش افزوده قرار دارند. زیرا عملا ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده را تولیدکنندگان می‌پردازند و مصرف‌کنندگان سهمی در آن ندارند.

وی عامل دیگر رکود بازار سرمایه و اقتصاد را نظام تعرفه بسیار پایین خواند و مطرح کرد: میزان تعرفه پایین موجب خواهد شد که هر کالایی را به ایران وارد می‌کنند. به این ترتیب بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده با مشکلات بسیاری روبه‌رو شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه همه این موارد موجب تخریب صنعت و تولید شده است، عنوان کرد: اگر تک تک این موارد حل شود، می‌توان امیدوار بود بازار سرمایه‌ای داشت که به تامین مالی صنایع مختلف بپردازد و همچنین شکوفایی صنعت و تولید را رقم بزند.

عصر هشتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا