دسته‌بندی نشده

سقوط ۲۰۲ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه !!

سقوط ۲۰۲ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه

بورس اوراق بهادار
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: از دی ماه سال ۹۲ تاکنون ارزش بازار سرمایه ایران ۲۰۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی سنگینیان با بیان اینکه بازار سرمایه کشور از دی ماه سال ۹۲ روند نزولی خود را شروع کرده و با افت قیمت‌ها رو به رو شده است، گفت: ارزش بازار به عنوان نماد اندازه بازار نشان می دهد از دی ماه ۹۲، بازار ۳۸ درصد کوچک تر شده، یعنی ۲۰۲ هزار میلیارد تومان یا نزدیک به ۶۱ میلیارد دلار ارزش بازار از بین رفته است.

وی افزود: نکته مهم در اینکه از دست رفتن ارزش بازار در واقع به معنی از دست رفتن ثروت و دارایی های من و شما بوده است، صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، بیمه ها و … در این مدت ضرر کرده اند و به عبارتی، این مشکل تنها چالش بازار سرمایه نبوده است بلکه همه ما در این بازار ضرر کرده ایم و ۶۰ میلیارد از دارایی هایمان را از دست داده ایم.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ادامه با اشاره به کاهش ۳۱.۵ درصدی شاخص کل اظهارداشت: نکته جالب این است که همین افت شاخص برای شرکت‌های بزرگ ما حدود ۴۰ درصد بوده و این نشان می دهد که شرکت‌های بزرگ هم آسیب دیده اند و نه تنها وضعیت بهتری ندارند بلکه شرایط بدتری را تجربه می کنند.

وی توضیح داد: ما در دو، سه سال گذشته (قبل از سال ۹۱ ) که با شرایط رکود تورمی مواجه شدیم، تنها شرکت‌های کوچک آسیب دیدند و شرکت‌های بزرگ توانستند خود را تا حدودی حفظ کنند و به فعالیتشان ادامه دهند اما می بینید که در این دو سال گذشته شرکت‌های بزرگ ما از شرکت‌های کوچک آسیب بیشتری دیده اند.

سنگینیان تصریح کرد: اگر از شاخص قیمت سودها را از آن حذف کنیم، نشان می دهد که حدود ۴۷ درصد این بازار منفی است، یعنی عملکرد بازار حدود ۵۰ درصد منفی بوده است.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: اگر به ترکیب صنایع هم نگاه کنیم، می بینیم بیشترین افت در استخراج نفت و گاز و کانی های فلزی اتفاق افتاده است، یعنی دو صنعتی که جزو صنایع مهم کشور هستند و نزدیک به ۷۰ درصد دارایی خود را از دست داده اند که این تحول مستقیم به سیاست‌های قیمت‌گذاری باز می گردد که در حوزه نفت و گاز و حوزه معدنی انجام داده ایم، مانند بحث خوراک پالایشگاه‌ها، مبهم بودن قیمت خوراک، کاهش قیمت سنگ آهن و… که اثرات این تحولات را در بازار می بینید.

وی با اشاره به نامه ۴ وزیر اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به رئیس جمهور، اظهارداشت: در بخشی از نامه به سیاست‌های ناهماهنگی دستگاه‌های اجرایی اشاره شده که درست است و دقیقا اثرات آن را ما در بازار سرمایه می بینیم، البته عوامل مختلفی روی این کاهش قیمت تاثیر گذاشته است، مثل کاهش قیمت جهانی نفت و کالا، افزایش هزینه های تولید در داخل و از همه مهم تر رکود حاکم بر اقتصاد کشور که عملا باعث شده شرکت‌ها نتوانند حاشیه های سودهایی که داشتند، به دست بیاورند و با کاهش سودآوری رو به رو شدند و در نهایت افت قیمت سهام اتفاق افتاده است.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران خاطرنشان کرد: افت قیمت سهامی که در بورس اتفاق افتاده، از بازار سرمایه رخ نداده است بلکه از اقتصاد کلان بر بازار سرمایه تحمیل شده، یعنی شرایط اقتصاد کلان کشور و رکودی که در اقتصاد کلان وجود دارد، خود را در بازار سرمایه نشان می دهد، چون بازار سرمایه شفاف است؛ بنابراین وقتی وزرای اقتصادی ما اشاره می کنند در نامه خود که دولت باید به فکر حل مشکل بازار سرمایه باشد، به نظر آدرس دادن غلط است، زیرا دولت باید به فکر اصلاح اقتصاد و اقتصاد کلان باشد و در این شرایط، طبیعتا بازار سرمایه هم مسیر خود را برای پیشرفت پیدا خواهد کرد و مسیر اصلاحی را هم طی خواهد کرد.

مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا