دسته‌بندی نشده

شاهکار پتروشیمی آبادان

شرکت پتروشیمی آبادان در ۹ ماهه سال مالی ۱۳۹۸ نیز به مانند مدت مشابه سال مالی گذشته، زیانی قابل توجه شناسایی و تا حدود بسیاری، خیال سهامداران را از ورشکستگی زودهنگام خود آسوده کرده است. استقراض از سهامداران کار دست شرکت داد.

گزارش ۹ماهه حسابرسی نشده این پتروشیمی حاوی نکات جالبی بوده که در ۶ بند به آن‌ها اشاره خواهد شد.

نگاهی به ورشکستگی احتمالی
شرکت پتروشیمی آبادان در ۹ماهه سال مالی ۱۳۹۸ نیز به مانند مدت مشابه سال مالی گذشته، زیانی قابل توجه شناسایی و تا حدود بسیاری، خیال سهامداران را از ورشکستگی زودهنگام خود آسوده کرده است.
استقراض از سهامداران کار دست شرکت داد.

وضعیت بسیار نامطلوب سرمایه در گردش شرکت که کسری ۵.۰۹۷ میلیارد ریالی را در انتهای ۹ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به ثبت رسانده که عمدتا به دلیل عدم توانایی شرکت در پرداخت بدهی‌های خود و استقراض از سهامداران عمده شرکت است.

کاهش فروش، گریبان این پتروشیمی شد
اگر چه با توجه به رشد قیمت دلار در سال اخیر موجب افزایش قیمت محصولات این شرکت شد، اما کاهش فروش در حدود ۲۳.۵۰۰ تنی محصولات، منجر به عدم رشد درآمد‌ها و کاهش در حدود ۲۱۰ میلیارد ریالی این سرفصل شرکت در این سال شده است.

محصول اصلی شرکت، آب شد
از دیگر نکات با اهمیت عملکرد ۹ ماهه سال مالی ۱۳۹۸ شرکت می‌توان به کاهش شدید مقادیر فروش pvc به عنوان اصلی‌ترین محصول شرکت اشاره داشت به طوریکه فروش ۲۹.۱۹۶ تنی این محصول در ۹ ماهه سال مالی ۱۳۹۷ به کمتر از ۵.۵۰۰ تن در مدتت مشابه سال مالی جاری تبدیل شده است.

استخدامات معنادار و هزینه‌های پرسنلی
افزایش بهای تمام شده کالای فروخته شده شرکت با وجود کاهش ۸۰ درصدی محصول اصلی شرکت بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش داشته که ظاهرا بخش عمده‌ای از آن به دلیل هزینه‌های سنگین پرسنلی شرکت و استخدامات معنادار مدیران پیشین شرکت است.

افزایش سرمایه یا توقف تولیدات بخاطر مستهلک بودن!
با توجه به گزارش طرح توجیهی افزایش سرمایه این شرکت در ماه‌های اخیر، در صورت عدم افزایش سرمایه سنگین این شرکت از محل مطالبات و آورده سهامداران، به زودی می‌بایست شاهد توقف کلی تولیدات شرکت به دلیل مستهلک بودن بیش از حد تجهیزات باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا