دسته‌بندی نشده

عرضه اولیه و مهان

«ومهان» بخریم یا نخریم ؟ / عرضه اولیه‌ای با سود نقدی ۴۵ تومانی

سومین عرضه اولیه بهمن ماه نیز روز دوشنبه انجام خواهد شد. قرار است گروه توسعه مالی مهر آیندگان پنج درصد از سهام خود ( ۵۰۰ میلیون سهم) را با نماد ومهان در بازه قیمتی ۵۱۵۰ تا ۵۶۲۵ ریال عرضه کند. هر کد بورسی می‌تواند ۵۰۰ سهم سفارش دهد که با این اوصاف حداکثر نقدینگی موردنیاز ۲۸۱ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود. البته با توجه به تعداد متقاضیان در دو عرضه اخیر و با فرض بازگشایی در حداکثر قیمت، پیش‌بینی می‌شود هر نفر تنها قادر به خرید ۳۸۰ سهم معادل ۲۱۴ هزارتومان باشد.

بررسی وضعیت گروه توسعه مالی مهر آیندگان نشان می‌دهد، سهامدار اصلی ومهان، شرکت سرمایه‌گذاری اهداف است که تقریبا ۱۰۰درصد سهام آنرا در اختیار دارد. این شرکت با سرمایه ۱۰هزار میلیارد ریالی در مجمع عمومی سالیانه منتهی به ۲۹اسفند سال گذشته خود ۴۵۰ ریال به ازای هر سهم سود نقدی محقق ساخته است. همچنین گزارش عملکرد مالی ۹ماهه سال جاری ومهان نشان می‌دهد میزان سود انباشته در پایان دوره ۱۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۴۶ درصدی را نشان می‌دهد اما با توجه به افزایش سرمایه اخیر این شرکت، سود هر سهم ومهان ۶۴۸ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افتی ۵۰درصدی داشته است.

گروه توسعه مالی مهر آیندگان در مجموع در ۹۰ شرکت بورسی و غیربورسی سرمایه‌گذاری کرده که مجموع این سرمایه‌گذاری‎ها در پایان دی ماه معادل ۲۶ هزار و ۱۷۶میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با ماه گذشته رشدی ۹۸۹میلیارد ریالی را نشان می‌دهد. این در حالی است که در آذر ماه ومهان تنها ۶۷۸ میلیارد ریال بر پورتفوی سرمایه‌گذاری خود اضافه کرده بود.
از میان شرکت‌های بورسی، گروه استخراج کانه‌های فلزی، بانک‌ها و موسسات مالی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی بیشترین سهم را در پورتفوی سرمایه‌گذاری ومهان به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس گزارش عملکرد یکماهه منتهی به ۳۰دی امسال، مالک نزدیک ۲۰ درصد سهام بیمه البرز، ۱۶٫۶ درصد از سهام بیمه ما و ۱۶٫۳ درصد سهم سرمایه‌گذاری صنعت و معدن بوده است و در یک ماه اخیر در مجموع بابت خرید سهام شرکتهای بورسی مختلف ۱۷۸میلیارد تومان هزینه کرده است. در همین مدت این شرکت از فروش سهام بورسی خود در مجموع ۴۳ میلیارد تومان سودآوری داشته است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا