دسته‌بندی نشده

عرضه اولیه ۱۰درصد “کتوکا”

در گفت وگوی بورس پرس با معاون عملیات و نظارت فرابورس:

زمان قطعی و شرایط عرضه اولیه ۱۰درصد “کتوکا” اعلام شد

معاون عملیات و نظارت شرکت فرابورس زمان و شرایط عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت صنایع نسوز توکا را اعلام کرد.

 

بهنام محسنی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره زمان و شرایط عرضه اولیه شرکت صنایع نسوز توکا اظهار داشت: طبق هماهنگی های به عمل آمده روز دوشنبه این هفته ۲۰ مهر ماه ۱۰ درصد از سهام این شرکت با نماد معاملاتی “کتوکا” در بازار دوم معاملات شرکت فرابورس عرضه می شود.

وی ادامه داد: در این عرضه ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم این شرکت توسط سهامدار عمده واگذار می شود که شامل ۳٫۶ میلیون برای سهم کشف قیمت از طریق شرکت های کارگزاری و ۳٫۶ میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین است.

به گفته وی در این عرضه سهمیه هر کارگزار ۳۶ هزار و ۴۰۰ سهم تعیین شده و هیچ یک از صندوق های سرمایه گذاری سهمیه ندارند. سهمیه معامله گران آنلاین هم روز عرضه مشخص و اعلام خواهد شد.

براساس این گزارش، با این اوصاف “کتوکا” بعد از دو شرکت بورسی سیمان خوزستان و پتروشیمی مبین ‌‌و ۴ فرابورسی فولاد هرمزگان، مواد ویژه لیا ، سرمایه گذاری مسکن پردیس و پگاه فارس، هفتمین شرکت جدیدی خواهد بود که طی سال جاری وارد بازار سهام می شود.

سرمایه اسمی این شرکت وابسته به سرمایه گذاری توکا فولاد که از سال ۷۰ در استان اصفهان تاسیس شده ، ۷٫۲ میلیارد تومان بوده و در آخرین ترکیب سهامداری آن شرکت های توکا تولید اسپادان با ۵۳ درصد و نسوز قشم و توکا فولاد با ۲۴ و ۱۶ درصد از سهامداران عمده بشمار می روند.

“کتوکا” سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را ۹۴۷ ریال پیش بینی کرده و در سه ماه اول سال قادر به تحقق ۲۱۹ ریال از این پیش بینی شده است.

مختصات تولید و فروش

براساس این گزارش، درجریان برگزاری جلسه دو هفته پیش ، هاشمی مدیر نظارت بر شرکت های سرمایه گذاری توکا فولاد در مورد مختصات “کتوکا” توضیحاتی داد و گفت: این شرکت تولیدکننده انواع نسوز شامل جرم ها و قطعات نسوز بوده و یکی از خصوصیات بارز آن ارایه خدمات ویژه به مشتریان است که موجب حاشیه سود بیش تر از دیگر شرکت های هم گروه و رقیب (نسوز آذر، ایران و پارس ) شده است.

وی ادامه داد: سهم شرکت در بازار مصرف نسوز کشور ۲٫۵ و درصنعت فولاد ایران ۵٫۸ درصد (شامل فولادمبارکه ۱۰ درصد،فولادصبا و فولاد هرمزگان ۲۲ و ۱۰ درصد) است. در این میان هرچند میزان فروش شرکت در دو سال ۹۲ و ۹۳ به دلیل کاهش فروش به فولاد هرمزگان حدود ۱۲ درصد افت کرده اما این رویداد از طریق کنترل بهای تمام شده ناشی از اجرای طرح های توسعه ای و افزایش بهره وری پوشش داده شده است.

به گفته این مقام مسئول تولید سال گذشته کارخانه صنایع نسوز توکا با ظرفیت اسمی ۱۰۰درصدی همراه بوده و حدود ۱۰ هزار تن انواع جرم تولید شده است.

اعلام برنامه های آینده از زبان مدیرعامل

براساس این گزارش، محمد جواد کریمی مدیرعامل این شرکت هم با معرفی اجمالی و اعلام قابلیت های آن در اجرای خدمات نسوز چینی و سایر خدمات برای شرکت های هدف و وابستگی تنگانگ صنایع فولادی، سیمانی، پتروشیمی و پالایشی به صنعت نسوز، آینده مثبتی را متصور شد.

وی با اشاره به تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد در آینده ایی نزدیک و نیاز همه شرکت های صنعت به نسوز از برنامه فروش محصولات و خدمات بیشتر به این صنعت خبر داد و گفت: درحالی ظرفیت تولید شرکت بعد از بهره برداری خط تولیدجرم های آلومینی به ۱۵ هزار تن در سال افزایش یافته که طرح توسعه دیگری برای جرم منیزیتی در دست اقدام است که با نهایی شدن این طرح ظرفیت تولید شرکت به ۲۲ هزار تن خواهد رسید.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین باتوجه به برنامه افزایش تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد در هرمزگان،تولیدجرم با ظرفیت ۸ هزار تن مدنظر است که هفته آینده با تحویل زمینی در منطقه ویژه اقتصادی استان هرمزگان،فرایند عملیاتی شدن آن آغاز و در چشم انداز ۱۲ الی ۱۴ ماهه به بهره برداری خواهد رسید.

کریمی افزود: از دیگر طرح های در دست اجرا، توسعه حجم تولید جرم های قلیایی از ۷ هزار به ۱۴ هزار تن با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی است که تا آذر سال جاری نهایی خواهد شد.

وی در واکنش به این سئوال بورس پرس مبنی برنامه عرضه اولیه سهام “کتوکا” در فرابورس و اینکه آیا قصد فروش بلوکی سهام این شرکت هم و افزایش سرمایه مدنظر است یا خیر ؟ توضیح داد: همه اطلاعات لازم ارایه و شرایط عرضه اولیه سهام  تا ۱۰ درصد سهام معادل ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم فراهم شده و آمادگی عرضه در هر زمان وجود دارد اما عملی شدن به تصمیم مسئولان فرابورس بستگی دارد.

کریمی با اعلام اینکه احتمال عرضه ۶ درصد سهام به دلیل تخصیص ۴ درصد سهام به کارکنان هم وجود دارد که هنوز نهایی نشده افزود: درحالی برای فروش بلوکی سهام “کتوکا” برنامه ایی مدنظر نیست که فعلا” تصمیمی برای افزایش سرمایه گرفته نشده است.

برنامه های بعدی هلدینگ برای پذیرش و عرضه سهام چند شرکت

براساس این گزارش، همچنین در این جلسه اعلام شد عرضه سهام توکارنگ در برنامه های سال جاری هلدینگ توکا قرار دارد. همچنین درخواست پذیرش و عرضه سهام در فرابورس چند زیرمجموعه دیگر مانند آسیا سیرارس ،ایران ذوب، توکابتن، توسعه توکا و… ارایه شده است.

فرابورس دوشنبه میزبان عرضه اولیه “کتوکا”

دوشنبه این هفته ۲۰ مهر ماه ۱۰ درصد از سهام این شرکت با نماد معاملاتی “کتوکا” در بازار دوم معاملات شرکت فرابورس عرضه می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین در عرضه اولیه کتوکا ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم این شرکت توسط سهامدار عمده واگذار می شود که شامل ۳٫۶ میلیون برای سهم کشف قیمت از طریق شرکت های کارگزاری و ۳٫۶ میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین است.

سهمیه هر کارگزار ۳۶ هزار و ۴۰۰ سهم تعیین شده و هیچ یک از صندوق های سرمایه گذاری سهمیه ندارند. سهمیه معامله گران آنلاین هم روز عرضه مشخص و اعلام خواهد شد.

سرمایه اسمی این شرکت وابسته به سرمایه گذاری توکا فولاد که از سال ۷۰ در استان اصفهان تاسیس شده ، ۷٫۲ میلیارد تومان بوده و در آخرین ترکیب سهامداری آن شرکت های توکا تولید اسپادان با ۵۳ درصد و نسوز قشم و توکا فولاد با ۲۴ و ۱۶ درصد از سهامداران عمده بشمار می روند.

“کتوکا” سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را ۹۴۷ ریال پیش بینی کرده و در سه ماه اول سال قادر به تحقق ۲۱۹ ریال از این پیش بینی شده است.

بورس پرس و اقتصاد آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا