خبرهای بورسی

مزایا و معایب بازار فارکس

مزایا و معایب بازار فارکس

در ابتدا باید گفت:که بازار فارکس به دلیل داشتن نقدینگی بالا نسبت به بازارهای مالی دیگر برتری دارد.وجود این نقدینگی زیاد باعث میشود شما هر زمان که بخواهید ارزی را به سرعت بخرید یا بفروشید،که این یک مزیت بسیارخوبی است.ام باید با همه مزایا و معایب بازار فارکس آشنا شوید که در این پست به شرح آنها میپردازیم.

فارکس
فارکس

 

چند مورد ازمزیت های این بازار شامل:

 1. دوطرفه بودن بازار و امکان انجام معامله خرید وفروش
 2. ساختار  ۲۴ ساعته بودن بازار
 3. حجم بالای معاملات
 4. استفاده از اهرم ولوریج
 5. وجود حساب آزمایشی (دمو) جهت تمرین
 6. پایین بودن هزینه معاملات
 7. عدم نیاز به مکان فیزیکی برای انجم معامله
 8. نداشتن رییس
 9. نقد شوندگی بالا

در این قسمت به شرح کامل تر برخی از موارد بالا می پردازیم:

 • شما در این بازار می توانید هم پوزیشن buy وهم sell داشته باشید.در واقع یکی از جذابیت های این بازار است ،که هم در صعود قیمت وهم در نزول قیمت شما می توانید سود کسب کنید.در واقع شما بر اساس پیش بینی که برای قیمت دارید،وارد معامله می  شوید .فرضا شما بر روی sell تاکید داریدو بر این اساس شما مشخص می کنید که در قیمت خاصی فروش صورت گیرد.و با پایین آمدن قیمت شما سود میکنید.
 • ۲۴ ساعته بودن این بازار  این امکان را به شما می دهد که هر زمان که بخواهید معامله انجام دهید.در واقع آزادی زمان دارید برای انجام کار.این بازار روزهای شنبه و یک شنبه تعطیل می باشد .
 • حجم بالای معاملات که سبب می شود نقدینگی زیاد باشد .شما هر زمان که خواستید می توانید نسبت به نقد کردن دارایی های خود اقدام کنید.
 • عدم نباز به مکان خاصی جهت معامله و نداشتن رییس از دیگر مزایای این بازار است .که شما در هرجا و در هر شرایطی با توجه به تصمیمات خودتان کارتان را انجام میدهید.
 • با استفاده از اهرم معاملاتی افرادی که سرمایه کمتری دارد،می توانند با حجمی بیشتر از سرمایه خودشان معامله کنند .و سود بیشتری کسب کنند.(البته با مدیریت سرمایه ومدیریت ریسک صحیح) در غیر این صورت متحمل ضرر های زیادی می شوید.
 • در ابتدای ورود به  بازارفارکس شما با مفاهیم و اصول اولیه آشنا می شوید،اما دانستن این موارد به تنهایی کافی نیست.شاید شما آموش های زیادی را دیده باشید ،ولی در عمل شرایط فرق میکند.شما باید بتوانید با استراتژی ها،ترس ها،روان شناسی بازار،ریسک معاملات ،مدیریت سرمایه و…به صورت عملی روبه رو شوید،که بروکرها این موقعیت را فراهم نموده اند.آنها با ایجاد حساب آزمایشی (دمو)برای شما تمام شرایط معامله را شبیه سازی کرده اند.

 

فارکس
فارکس

معایب بازار فارکس شامل:

 1. پر ریسک وپیچیده بودن این بازار
 2. ارتباط مستقیم بین روند معاملات با شرایط اقتصادی و سیاسی کشورها
 3. ترس  و استرس

در این قسمت معایب گفته شده را برایتان توضیح می دهیم.

 • کار کردن در بازار فارکس بسیار پیچیده بوده و نیاز به دانش وتجربه کافی دارد .در  بازار فارکس شما در سطح جهانی در حال کار کردن هستید . لذا با گذراندن چند دوره آموزسی شما تریدر نمی شوید بلکه نیاز به تمرین وتجربه دارد.
 • معاملات این بازار با شرایط سیاسی و اقتصادی رابطه مستقیم دارد.در واقع این شرایط برای تحلیل بنیادی مد نظر قرار می گیرد.در هر کشوری تغییر و تحولی از لحاظ سیاسی و اقتصادی صورت گیرد،در روند این معاملات اثرگذار است.به همین دلیل است که گاهی اوقات شاهد نوسانات شدید در این بازار هستیم و همیشه تاکید داریم مدیریت سرمایه و اصول معاملاتی خود را رعایت کنید.
 • با توجه به ریسک های موجود و عدم داشتن استراتژی خوب معاملاتی ،ترس و استرس همیشه همراه شما خواهد بود.

در این قسمت دو مورد از مزایا ومعایب بازار فارکس را برایتان شرح می دهیم،که هم شامل مزیت وهم عیب می شود.با ما همراه باشید.

و هم چنین نداشتن دامنه محدود در معاملات را می تواند مزیت وعیب محسوب کرد.زیرا شما در یک معامله میتوانید تا درصدهای نامحدودی سود وضرر کنید.نوسانات شدید این بازار هم مزیت وهم عیب شناخته می شود،که اگر مدیریت سرمایه و ریسک رعایت شود میتوان سودهای بسیاری کسب کردو بالعکس.پس متوجه شدیم که این بازار در عین حال که بسیار سودده و جذاب می باشد به همان اندازه هم دارای ریسک است.در نتیجه برای کسب درآمد مستمر از بازار فارکس باید دانش کافی را داشته باشید .هیجانی عمل کردن در این بازار فقط باعث می شود سرمایه خود را از دست بدهیدوبرای همیشه با این بازار خداحافظی کنید.

معایب فارکس
معایب فارکس

 

در پایان:

باید عرض کرد که هر کاری شزایط و ویژگی خاص خودش را دارد. بعضی افراد به دنبال کارهایی بدون ریسک هستندوتحمل شرایط سخت را ندارند.آنها  نمی توانند کاری را برگزینند که همراه با ترس و استرس باشند،هر چند که درآمد آن خوب هم باشد.اما افرادی هستند که با این شرایط کنار می آیند و با قبول کردن ریسک کار آمادکی هر چیزی را دارند.شخصی که به سمت یازارهای مالی می آید،باید روحیه ریسک پذیری داشته باشد.

البته!

اکثر کارهای پر ریسک ،همان طور که سود خوبی دارند ،همان قدر هم به دانش و تخصص و مهارت وخلاقیت و پشتکار نیاز دارند.در انتخاب شغل بعضی ها به دنبال ثروت،بعضی به دنبال شهرت و برخی بدنبال امنیت شغلی هستند

انتخاب هر نوع کاری نباید فقط  منوط به درآمد زیاد باشد، بلکه باید معیارهای دیگر از جمله علاقه،استعداد،مهارت و… را در نظر گرفت. شما قرار است شغلی را برای تمام  زندگی خود برگزینید،پس باید با روحیات شما هم خوانی داشته باشد.

هر کاری بنا به شرایط خودش نیاز به سرمایه ای دارد ودربازار فارکس هم سرمایه حرف اول را میزند. اما در این بازار باید از سرمایه ای استفاده کرد نیاز سریع به آن ندارید .با سرمایه مازاد خود شروع کنید.با قرض کرفتن وفروش ملک وخودرو و طلاو… سرمایه وارد این بازار نکنید.

سرمایه اصلی شما در این بازار تخصص و مهارت شماست ،پس همیشه دانش خود را به روز نگه دارید.

امیدوارم توانسته باشیم با بیان این مطالب ،سوالات وابهامات شما را در خصوص بازار فارکس و مزایا ومعایب آن رفع کرده باشیم.

برای آشنایی بیشتر شما با این بازار و درک بهتر آن ،هم چنین آشنایی با بعضی از ابزار های مورد استفاده در پلتفرم معاملاتی ، پیشنهاد می کنم به بخش های ویدیو آموزشی در همین سایت مراجعه نمایید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا