دسته‌بندی نشده

وضعیت سهام ایران خودرو در شش ماه گذشته

وضعیت سهام ایران خودرو در شش ماه گذشته / از بحران نقدینگی تا ۵۰ هزار خودرو دپوشده در پارکینگ

اقتصاد > صنعت – اقتصادنیوز نوشت: بحران گروه خودروسازی بورس تهران در شش ماهه اول سال جاری بسیار پررنگ تر شده است.

در شرکت ایران خودرو نیز کاهش ۹۰ درصدی میزان سوددهی از یک طرف و افزایش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی تسهیلات دریافتی از سوی دیگر، جزو نکات قابل توجه در صورت مالی شش ماهه است.
سال ۹۳ تا به اینجای کار برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بسیار ناامید کننده بوده است. این نا امیدی برای سرمایه‌گذاران گروه خودروسازی شدت بیشتری داشته است. شرکت های این گروه و به خصوص سه خودروساز اصلی کشور از رکود کشور بسیار آسیب دیده و فروش آن ها کاهش چشمگیری داشته است.

این وضعیت نا مناسب با کمپین نخریدن خودرو صفر همراه شده و باعث فلج خودروساز ها شده است. این وضعیت در سه ماهه اول سال جاری نیز کمی مشاهده است که با انتشار گزارش های شش ماهه به طور کامل مشخص شده است.

بحران نقدینگی

بنابر گزارش شش ماهه انتشار یافته توسط سازمان بورس، ایران خودرو تنها ۸۷ میلیارد تومان وجه نقد در حساب های خود داشته که این رقم در ابتدا سال جاری ۵۴۶ میلیارد تومان بوده است. این موضوع نشان از قدرت پایین این شرکت در پرداخت مطالبات کوتاه مدت خود دارد. نسبت آنی این شرکت که حاصل تقسیم دارایی های جاری سریع الوصول بر روی بدهی های جاری بوده که رقم۰٫۷ به دست آمده است که نشان از توانایی پایین شرکت در بازپرداخت بدهی هایش است.

میزان حسابها و اسناد پراختنی تجاری این شرکت با افزایش ۹۷ درصدی نسبت به ابتدا سال، به رقم ۱۶۸۸ میلیارد تومان و بدهی به شرکت ها و گروه های وابسته با افزایش ۷۶ درصدی، به رقم ۱۸۷۴ میلیارد تومان رسیده است. این بحران به گونه ای است که بسیاری از قطعه سازان به علت عدم پرداخت ایران خودرو، به ورشکستگی کشیده شده اند.

افزایش ۱۰۰۰ میلیاردی تسهیلات دریافتی

در سه ماهه دوم سال جاری نیز به میزان ۱۰۰۰ میلیارد تومان به تسهیلات دریافتی این غول خودروسازی کشور اضافه شده است و حجم بدهی این شرکت به رقم بی سابقه سه هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان رسیده است. نکته قابل توجه دیگر بازپرداخت تنها ۷۹۲ میلیارد از تسهیلات دریافتی دوره های گذشته است که تنها معادل سود این تسهبلات است و تغییر زیادی در کاهش حجم بدهی های این شرکت نداشته است.

کاهش شدید سودآوری شرکت

ایران خودرو در شش ماهه اول تنها ۲۷ میلیارد تومان سود کرده است که به نسبت مدت مشابه سال گذشته کاهش ۸۸ درصدی داشته است. در این دوره اگر سایر درآمد های شرکت به رقم ۱۴۳ میلیارد تومان نبود، سود این شرکت از قسمت فعالیت های عملیاتی منفی بوده و ضرر آن به ۱۱۶ میلیارد می رسیده است.

از تقسیم این میزان سود خالص بر روی یک میلیارد و دویست ملیون سهم شرکت، رقم ۲٫۲ ریال به ازای هر سهم تا شش ماهه اول به دست خواهد آمد. میزان سود شرکت در حالت اعمال سود انباشته و تعدیل های سنواتی در این مدت، ۲۳ ریال خواهد بود.

۵۰۰۰۰ خودرو در انبار های ایران خودرو، افزایش فروش در کمپین نه به خودرو صفر

در این مدت ۲۶۰۶۴۲ خودرو از خانواده های متفاوت در این شرکت تولید شده که تنها ۲۱۰۵۷۲ فروند آن به فروش رسیده است. نکته قابل توجه افزایش فروش این خودرو ساز در سه ماهه دوم و همزمانی آن با کمپین نه به خودرو صفر است. در مدت سه ماهه اول ۹۶۵۱۳ دستگاه به فروش رسیده و این رقم در سه ماهه دوم به ۱۱۹۶۲۷ دستگاه رسیده است.

مبلغ فروش این شرکت نیز با وجود حضور خودرو های گران قیمت تر از جمله دنا، کاهش نیم درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. این رقم معادل ۶۷۴۳ ملیار تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا