دسته‌بندی نشده

پاییز بورس روی موج بانکهاوخودروسازان

پاییز بورس روی موج بانکهاوخودروسازان

آمارها نشان می‌دهد بیشتــرین میزان معاملات انجام شده در ۲‌ ماه گذشته به ۲ صنعت بانکداری و خودرو‌سازی‌ اختصاص داشته است و نزدیک به ۱۱۰ هزار نفر ۱۲۰۰ میلیارد تومان از سهام این صنعت را خریداری کرده‌اند.

 به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،آمار معاملات بورس تهران در ۲‌ماه گذشته از فروکش کردن حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه ایران حکایت دارد.با وجود آنکه چند سال پیش ارزش کل بورس تهران به تنهایی به ۱۳۰میلیارد دلار رسیده بود اکنون ارزش کل بورس‌های تهران و فرابورس جمعا به ۳۴۹هزار میلیارد تومان معادل ۱۰۰میلیارد دلار می‌رسد.
آمار‌ها همچنین نشان‌دهنده آن است که جمع کل معاملات ۲ماهه ۶۰۰شرکت حاضر در بورس تهران و فرابورس به زحمت به ۴هزارو۲۶۴ میلیارد تومان رسیده است.این محاسبه با درنظر گرفتن معاملات صندوق‌های قابل معامله، اوراق سلف موازی و سایر اوراق قابل معامله در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس انجام شده که نشان‌دهنده آن است که معاملات بازار سهام با کاهش بسیار زیادی مواجه شده است؛ همچنین نشان‌دهنده فرارسرمایه‌ها و خروج سرمایه‌گذاران از بورس تهران است.

توجه سهامداران به سمت بانک‌ها و خودروسازان
در ۲‌ماه گذشته جمعا ۳۸۷هزار نفر در بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.اطلاعات آماری بورس تهران از معاملات ۲‌ماه گذشته نشان می‌دهد خبر‌ها کار خودش را کرده است و سهامداران تحت‌تأثیر اخبار رسانه‌ای بیشتر توجه‌شان به سمت ۲صنعت خودرو‌سازی‌ و بانکداری معطوف بوده است. به زعم کارشناسان برنامه حذف تحریم‌ها ازجمله برداشتن سوئیفت بانکی شرایط بهتری را برای صنعت بانکداری به‌وجود خواهد آورد، از سوی دیگر اجرای طرح اعطای وام ۲۵میلیون تومانی خودرو از سوی بانک‌ها به مردم منجر به آن شد که خودروسازان که بخشی از تولیداتشان در انبار‌ها نگهداری می‌شد روانه بازار شود. این رویداد در کنار شایعه انعقاد قرارداد‌های تجاری جدید خودروساز‌ها با شرکت‌های خارجی توجه سرمایه‌گذاران را به سمت این صنعت جلب کرد.
آمار‌ها نشان می‌دهد بیشترین تعداد خریداران در ۲‌ماه گذشته مربوط به صنعت خودرو‌سازی‌ بوده و جمعا ۶۶هزارو۳۷۰ نفر اقدام به خرید سهام خودروساز‌ها در این مدت کرده‌اند. این افراد ۳٫۷میلیارد سهم شرکت‌های این گروه را به ارزش ۴۹۰میلیارد تومان خریده‌اند. از این مقدار فقط ۱۰هزار نفر اقدام به خرید ۲۱۹میلیارد تومان از سهام شرکت ایران خودرو کردند و ۱۳هزارو۳۰۰ نفر نیز ۷۵میلیارد تومان از سهام پارس‌خودرو را دادوستد کردند. دراین گروه همچنین ۳۰میلیارد تومان از سهام سایپا دیزل، ۲۸میلیارد تومان از سهام زامیاد و ۲۴میلیارد تومان از سهام سایپا دادوستد شد.

بانک صادرات در صدر صنعت بانکداری
صنعت بانکداری دومین گروهی بود که در ۲‌ماه گذشته در کانون توجه سهامداران بود. در این گروه همانند گذشته بانک‌های صادرات، ملت و پاسارگاد در صدر هستند. گزارش‌های مالی نشان می‌دهد در ۲‌ماه گذشته ۱۰هزار نفر ۱۷۷میلیارد تومان از سهام بانک صادرات را خریده‌اند. در این مدت همچنین ۱۲۰میلیارد تومان از سهام بانک ملت و ۹۹میلیارد تومان از سهام بانک پاسارگاد توسط سهامداران دادوستد شده است.
در حال حاضر سهام ۲۰بانک صادرات، ملت، پاسارگاد، مهر اقتصاد، تجارت، سینا، دی، حکمت ایرانیان، انصار، خاورمیانه، اعتباری عسکریه، پست بانک ایران، کارآفرین، گردشگری، آینده، قوامین، سرمایه، سامان، اقتصاد نوین واعتباری توسعه در بورس تهران و فرابورس مورد دادوستد قرار می‌گیرد.
۴۱هزار سهامدار در این مدت ۵٫۳میلیارد از سهام این ۲۰بانک را به ارزش ۶۴۷میلیارد تومان خریده‌اند.بعد از ۲صنعت خودرو‌سازی‌ و بانکداری بیشترین میزان معاملات بورس در مهرو آبان‌ماه به گروه صنایع شیمیایی و فلزات اساسی اختصاص داشت که شرکت‌های مهم پتروشیمی و تولید‌کننده فولاد وسایر فلزات در این گروه قرار دارند.

ترکیب بزرگان بورس
روند نزولی بورس تهران در ۲۲‌ماه گذشته منجر به کاهش شدید ارزش شرکت‌های بورس شده است اما ترکیب بزرگان بازار سرمایه ایران نشان می‌دهد که همچنان گروه صنایع شیمیایی که شامل شرکت‌های مهم پتروشیمی ایران می‌شود با ارزشی معادل ۹۴هزار میلیارد تومان بزرگ‌ترین صنعت بورس است و ۲۹درصد از کل ارزش بازار سرمایه ایران را در اختیار دارد.
پس از این گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ارزشی معادل ۳۸هزار میلیارد تومان دومین گروه بزرگ بازار سرمایه ایران هستند که جمعا ۱۲درصد از کل بازار سرمایه در اختیار آ‌نهاست. سومین گروه نیز گروه فلزات اساسی است که ۹درصد از جمع کل ارزش بازارسرمایه را با ارزشی معادل ۲۸هزار میلیارد تومان در اختیار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا