معرفی کتاب

کتاب واگرایی ها

فهرست محتویات :

بعد از نزدیک به سه سال بالاخره جلد سوم از مجموعه ده جلدی ” نگاه نو به بازار” منتشر شد. در این مدت به دلیل مشغله­‌های فراوان برای توسعه یک مدل عددی برای تحلیل گری، موفق نشدم در زمانی زودتر کتاب را منتشر کنم. در این سه سال تجربیات فراوانی در خصوص سبک­‌های مدرن تحلیل گری بدست آمد که امیدوارم در جلدهای بعدی با نگاهی خاص و مدرن و به دور از سنت­‌گرایی در بحث تکنیکال به بازار نگاه شود.

در کتاب حاضر که تمرکزش بر روی مفهوم بسیار مهم واگرایی­‌ها استوار است، سعی شده از تمام جنبه­‌های با اهمیت به موضوع نگاه شود تا یک معامله­‌گر با صرف دیدن یک واگرایی دنبال چرخش‌های بزرگ نباشد و همچنین سعی شده با توضیحاتی که در خصوص مبانی مدیریت سرمایه داده شد، اهمیت موضوع ریسک سنجی در بزار پر رنگ­تر شود.

یقیناً هیچ مدلی در تحلیل­گری چه در حوزه تکنیکال و چه غیر تکنیکال با قطعیت کامل صحبت نمی­‌کند و هر مدلی که طراحی می­‌شود صرفاً کمک می­‌کند با احتمال موفقیت بیشتر در بازار معامله کنیم. در سال­‌های اخیر معامله گران زیادی وارد حوزه تحلیل تکنیکال شدند اما به دلیل برداشت اشتباهی که از موضوع داشتند تصور کردند در تکنیکال می­ت‌وانند دنبال جام مقدس باشند و به همین دلیل به آرامی یا از بحث تحلیل گری در حوزه تکنیکال  دلسرد شدند و یا دنبال توجیهات تکنیکی رفتند.

هدف در لابلای مباحث مطرح شده در این کتاب، این بوده که آن ذهنیت  ایده‌آل‌گرایی که برخی در بازار دارند را تعدیل نماید و ضرر  را به­‌عنوان جزیی از تحلیل گری و معامله گری بپذیرند تا با تدوین یک استراتژی معاملاتی مناسب دنبال فرصت­‌های خرید و فروش معقول باشند.

بحث واگرایی­‌ها در کنار سایر مباحث تکنیکی همانند مباحثی که در حوزه قیمت و زمان داریم براحتی کمک می­‌کند در حباب قیمتی سهم نخریم، سهامی که ارزان هست نفروشیم. گام­‌های پر قدرت و کم قدرت بازار را زیر نظر بگیریم و خرید و فروش­‌هایمان را بر مبنای قدرت و ضعف معامله گران با یک اسلوب مشخص و تعریف شده تدوین کنیم.

در این کتاب سعی شده به تحلیل‌گر یک دید جامع در خصوص تحلیل­‌گری داده شود تا نگاه تحلیلی خلاصه به یک اتفاق ساده واگرایی نباشد بلکه در کنار بحث واگرایی حتماً حوزه قیمتی و زمانی نیز بحث شود. بسیاری از واگرایی­‌ها قدرت لازم برای چرخش بزرگ را ندارند بنابراین باید با تکنیک­‌هایی واگرایی­‌هایی که عملکرد مناسب و غیر مناسب دارند تفکیک شوند.

در انتهای کتاب سعی شده در قالب چند مثال عملی، گام به گام روی روش تحلیلی بحث شود تا در مواجهه با نمودارها سلسله مراتب تحلیل را به ترتیب انجام دهیم. در واقع تلاش شده ایده­‌ها و تکنیک ها در مثال های متعدد توضیح داده شود تا مخاطب با دیدن مثال های متعدد که مربوط به بازارهای متعدد هم هست با تمرین بپردازد. لازم به ذکر است پدیده واگرایی در ده سال گذشته همواره از دلایل اصلی معاملات بنده در بازارهای مختلف بوده است، بنابراین اهمیت این موضوع آنقدر بالا می باشد که یک کتاب مجزا در این خصوص تهیه شده است.

کتاب واگرایی ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا