دسته‌بندی نشده

گزارش‌های ۶ ماهه پتروشیمی‌ها

کارنامه‌های ۶ ماهه منتشر شد

پتروتحلیل- امروز گزارش‌های ۶ ماهه پتروشیمی‌های مختلف در قالب گزارش عملکرد و وضعیت پورتفوی روی سایت کدال قرار گرفت.

به گزارش «پتروتحلیل»، صنایع پتروشیمی خلیج فارس امروز اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ خردادماه را (حسابرسی شده) منتشر کرد. براین اساس به موجب صورت‌جلسه وزارت نفت و معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربنی طرح پالایشگاه بیدبلند ۲ به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس واگذار شد. طبق گزارش بررسی مالی، مبلغ کل سرمایه‌گذاری در طرح مذکور بیش از ۳ میلیارد و ۱۹۸ میلیون دلار است.  همچنین مطالبات گروه خلیج فارس از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شامل ۹ هزار و ۳۳۹ میلیارد ریال مطالبا شرکت پتروشیمی بوعلی سینا از شرکت مزبور بوده که با بدهی شرکت ملی نفت ایران تهاتر شده است.

در این میان قسمت عمده خریدهای خارجی شرکت‌های پتروشیمی پارس و پتروشیمی بندرامام و همه عملیات مربوط به فروش محصول‌های شرکت‌های فرعی عمدتا پتروشیمی پارس، نوری، بندر امام و بوعلی‌سینا براساس قراردادهای منعقده بین شرکت‌های طراحی مهندسی و تامین قطعات و بازرگانی پتروشیمی ایران به عنوان ارائه دهنده خدمات بازرگانی و عامل فروش انجام شده است. همچنین عملیات اجرایی پروژه‌های شرکت‌های پتروشیمی گچساران، دهدشت، ممسنی، کازرون و کود شیمیایی اوره لردگان (شرکت‌های فرعی گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان) عمدتا به دلیل محدودیت در تامین منابع لازم از پیشرفت فیزیکی متناسب با برنامه زمان‌بندی برخوردار نبوده است. همچنین در شرکت پتروشیمی بروجن اجرای پروژه تولید پلی‌اتیلن سنگین متوقف شده و شواهد معتبری دال بر آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه ملاحظه نشده و تداوم فعالیت آن شرکت منوط به موافقت مراجع ذی‌ربط و شرایط حاکم بر جابه‌جایی مطرح است. در شرکت پتروشیمی نوین نیز اجرای پروژه VAM متوقف شده و برنامه مدونی جهت جایگزینی طرح دیگری ملاحظه نشده است. همچنین مانده بدهی ارزی شرکت های گروه بابت خوراک دریافتی در پایان سال به نرخ رسمی ارز تسعیر شده است.

پتروشیمی مبین در صورت‌های مالی خود پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۹۴ با سرمایه ۱۴ هزار و ۲۵۲ میلیارد ریال، مبلغ ۷۰۴ ریال به طور خالص پس از کسر مالیات عنوان کرد. این در حالی است که در صورت ۳ ماهه خود ۳۵۳ ریال سود هر سهم پس از مالیات را محقق کرده است. همچنین کاهش میزان تولید برخی از محصول‌ها نسبت به پیش‌بینی اولیه سال ۱۳۹۴مربوط به تاخیر در بهره‌برداری به موقع طرح‌های توسعه برخی از شرکت‌های مصرف‌کننده بوده است و افزایش مبلغ فروش برخی محصول‌ها نسبت به پیش‌بینی اولیه سال ۱۳۹۴ ناشی از افزایش نرخ ارز مبادله‌ای است. پتروشیمی مبین همچنین در پیش‌بینی درآمد هر سهم منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) اعلام کرده: سه طرح عمده در دست اجرا دارد که «خرید، نصب یک دستگاه بویلر کمکی ۳۵۰ تنی» (تاریخ بهره برداری، ۱۰ آذرماه سال ۹۶)، «توسعه واحد پساب صنعتی» (تاریخ بهره برداری، ۱۵ فروردین‌ماه سال ۹۵) و «تامین یوتیلیتی طرح توسعه پتروشیمی پردیس ۲» (تاریخ بهره برداری، ۲۹ اسفندماه سال ۹۴) از این پروژه‌هاست. جمع برآورد هزینه سرمایه‌گذاری ۳۳۷ میلیارد ریال و جمع هزینه‌های انجام شده ۱۷۹ میلیارد ریال و ۹۳ میلیون ریال برآورد شده است.

سرمایه‌گذاری صنعت نفت نیز اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) را منتشر کرد. این شرکت با سرمایه ثبت شده یک هزار و ۲۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال درباره دلایل تغییر اطلاعات واقعی دوره آورده است که درآمدهای فوق بدون احتساب سود سهام شرکت‌های تابعه بوده که با اعمال آن در پایان سال مالی سود واقعی هر سهم شناسایی خواهد شد. همچنین با توجه به واگذاری ۵۱ درصد سهام شرکت تابعه سرمایه‌گذاری نفت قشم از طریق فرابورس سود ناشی از واگذاری پس از کسر هزینه‌های مزایده و مالیات متعلقه به مبلغ ۵۱۱ میلیارد و ۳۰۴ میلیون ریال محاسبه و در سرفصل سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری انعکاس یافته است. در این گزارش ذخیره کاهش سرمایه‌گذاری ها ۱۳۵ میلیارد و ۱۵۶ میلیون ریال بوده است. در صورت ریز معاملات سهام واگذارشده کل مبلغ واگذاری ۹۰۲ میلیارد و ۶۷۴ میلیون ریال و سود بدست آمده ۵۱۱ میلیارد و ۶۷۴ میلیون ریال اعلام شده است.

در همین حال نفت پارس با نماد «شنفت» اعلام کرد: سود هر سهم این شرکت یک هزار و ۳۶۷ ریال پیش‌بینی شده که در گزارش ۶ ماهه ۷۲۳ ریال از آن محقق شده است. بر طبق اطلاعات ارائه شده، ۸۷۰ میلیارد ریال سود عملیاتی در این دوره به دست آمده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۳ درصد رشد نشان می‌دهد و به معنای تحقق ۵۲٫۴ درصد از کل سود عملیاتی است. در حالی که بازار تصور می‌کند گروهی روانکار به دلیل تغییرات نرخ با کاهش سود مواجه می‌شود، گزارش «شنفت» در این میان می‌توان امیدواری‌هایی در این گروه ایجاد کند. این روانکار بورسی ۹۷ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۵۱۰  لیتر روانکار فروخته که برابر با ۵۲ درصد از فروش مقداری پیش‌بینی شده است. گزارش «شنفت» از دید بنیادی امیدوار کننده است. در همین حال هیات‌مدیره این شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را به صاحبان سهام ارائه کرده است. افزایش سرمایه از ۷۵۰ میلیارد ریال به یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده از محل آورده نقدی و سود انباشته  است، این در حالی است که انجام افزایش سرمایه منوط به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

کربن ایران در اطلاعات صورت‌های میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه ۲۵۰ میلیارد ریال بابت هر سهم پس از کسر مالیات، زیان ۹۹ ریالی اعلام کرده است. در حالی که طی دوره مشابه ۲۷ریال سود شناسایی شده است. این شرکت برای سال جاری سود ۲۱۵ ریالی پیش‌بینی کرده که در ۳ ماه نخست ۱۰۳ ریال زیان محقق شده است. آمار تولید دوده صنعتی این شرکت ۱۱ میلیارد  و ۵۱۵ میلیون ریال تن بوده که ۱۳ میلیارد و ۹۲ تن محصول در همین مدت به ارزش ۳۹۲ میلیارد و ۹۵ میلیون ریال فروخته است. با توجه به اینکه شرکت در ۳ ماه نخست ۱۹ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال زیان عملیاتی داشته و در گزارش ۶ ماهه تبدیل به ۱۳ میلیارد و ۳۵ میلیون ریال زیان شده است، نشان می‌دهد که فعالیت فصل تابستان سودآوری داشته است.  همچنین شرکت ۴۱٫۵ میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری در پیش‎بینی آورده که در ۶ ماه نخست ماهیتا قابلیت تحقق نداشته نتیجه اینکه «شکربن» قادر است سال جاری را بدون زیان سپری کند و با تحقق سود زیر مجموعه‌ها به سود پیش‌بینی شده برسد. نکته اینجاست که «شکربن» زمینی برابر با ارزش بازار خود دارد که قصد فروش آنرا جهت تغییرات اساسی در کارخانه گرفته و این اتفاق مثبتی است.

سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با نماد «شیران» نیز سود یک هزار و ۶۱۳ ریالی هر سهم این شرکت در گزارش ۹ ماهه منتهی به شهریورماه را به یک هزار و ۴۶۰ ریال کاهش داد. بر پایه این گزارش مقدار فروش الکیلات سنگین و نرمال پارافین مازاد نسبت به گزارش قبلی کاهش یافته است و در مورد نرخ فروش برخی محصول‌ها نیز شرایط به همین شکل است اما در نقطه مقابل و در بخش بهای تمام شده میزان مصرف و مبلغ مصرف مواد اولیه که شامل نفت سفید و بنزن است، تقریبا تغییری نداشته است. در بخش سایر درآمدها، شاهد کاهش درآمد از ۲۸۲ میلیارد و ۳۳۱ میلیون ریال به ۹۰ میلیارد و ۲۲۶ میلیون ریال هستیم.  عدم فروش سرمایه گذاری‌ها به همراه کاهش درآمد فروش اقساطی عمده دلیل این موضوع است. همچنین از جمله طرح‌های عمده در دست اجرا برای شیران، «بهینه سازی مصرف آب» (زمان بهره برداری سال ۱۳۹۵)، « پروژه‌های ریست محیطی»(زمان بهره برداری سال ۱۳۹۵) و «طرح توسعه دوم مجتمع تولید LAB (اصفهان) افزایش ظرفیت تولید به ۲۲۰ هزار تن LAB در سال»(زمان بهره برداری سال ۱۳۹۶) عنوان شده که برآورد هزینه سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۱۶۶ میلیارد ریال اعلام شده است. همچنین گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت به میزان ۱۰۰ درصد از محل سود انباشته که مورد تائید بازرس قانونی قرار گرفته به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شده است. درباره دلائل عمده کاهش EPS سال مالی منتهی به ۳۰ آذرماه سال ۹۴ شرکت نسبت به بودجه تاریخ ۳۱خردادماه سال ۹۴ به ۴ عامل اشاره شده است؛ اول اینکه، کاهش مستمر و درازمدت بهای نفت سفید و بنزن به عنوان مواد اولیه تولید LAB و NP که به دلیل شرایط نامناسب بازار فروش داخلی و بین‌المللی، کاهش بیشتر بهای محصول‌های تولیدی این شرکت را نسبت به بهای مواد اولیه مورد استفاده به همراه داشته است. میزان تولید فرآورده‌ها و فروش مقداری محصول‌های شرکت در دوره مورد گزارش از بودجه پیش‌بینی شده بیشتر بوده اما به دلایل ذکرشده پوشش ریالی پیش‌بینی شده در بودجه به صورت کامل تحقق نیافته است. ثانیا، عدم تحقق برخی از درآمدهای غیرعملیاتی که عمدتا شامل عدم عدم فروش سهام برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به لحاظ شرایط نامناسب بازار سرمایه است. ثالثا، افزایش هزینه های صادراتی به دلیل افزایش حجم میزان صادرات است. رابعا، در نهایت سعی شده که تا حد ممکن کاهش EPS جبران شود.

سرمایه‌گذاری پردیس نیز با سرمایه یک هزار میلیارد ریال در صورت وضعیت پورتفوی یک ماهه منتهی به ۳۰ مهرماه سال ۹۴ ذخیره کاهش سرمایه‌گذاری‌ها را ۱۲۳ میلیارد و ۱۹۸ میلیون ریال و دلیل مغایرت اطلاعات ابتدای دوره سهام شرکت فولاد مبارکه ناشی از اعمال افزایش سرمایه دانسته است. این در حالی است که «پردیس» در معاملات واگذار شده در مدت اعلام شده زیان یک میلیارد و ۳۸ میلیون ریالی را اعلام کرده است.

نفت بهران در اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره ای منتهی به ۳۱ شهریوماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه ۲هزار میلیاردریال سود هر سهم خود را ۵۱۷ ریال اعلام کرده است. این شرکت در ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۱۶۷ هزار و ۸۲۲ مترمکعب سه محصول «پارافین و کس»، «ضد یخ»، «انواع روانکار» تولید کرده که در برابر آن ۱۵۶ هزار و ۶۶۷ مترمکعب به ارزش ۵ هزار و ۴۲۷ میلیارد و ۲۴۸ میلیون ریال به فروش رسانده است. طرح عمده در دست اجرای این شرکت «بهبود کیفیت روغن تولیدی در واحد EK» (زمان بهره برداری سال ۱۳۹۴) است که برآورد هزینه سرمایه‌گذرای ۵۵۲ میلیارد ریال و برآورد هزینه‎های انجام شده ۳۵۹ میلیارد و ۳۳۸ میلیون ریال بوده است. این شرکت پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۹۴ را مبلغ ۲ هزار و ۲۶۶ ریال به طور خالص (پس از کسر مالیات) اعلام کرد.

پتروشیمی امیرکبیر در اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی، سود هر سهم پس از کسر مالیات را ۸۸ ریال اعلام کرد.  میزان تولید ۶ ماهه پتروشیمی امیرکبیر ۴۰۵ هزار و ۶۰۰ تن برآورد شده که میزان فروش ۲۷۶ هزار و ۶۲۹ تن به ارزش ۹ هزار و ۷۶ میلیارد و ۹۵۱ میلیون ریال اعلام شده است.

پتروشیمی جهرم نیز در اطلاعات و صورت های مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه یک هزار و ۵۰۰ میلیون ریال درباره دلایل تغییر اطلاعات واقعی دوره منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ گفته است: مبلغ ۴۲ میلیارد و ۹۲۸ میلیون ریال که در سود دریافتی بابت سایر سرمایه‌گذاری‌ها آمده، از محل سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها است.

پتروشیمی فسا نیز در اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره ای ۶ ماه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه ثبت شده یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، سود هر سهم پس از مالیات را ۲۶ ریال اعلام کرد. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۴۵ ریال بوده است. همچنین در بیان دلایل تغییر اطلاعات واقعی دوره ۶ ماهه حسابرسی نشده منتهی به ۳۱ شهریورماه، مبلغ ۴۴ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال که در سود دریافتنی بابت سایر سرمایه گذاری‌های آمده از محل سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها است.

پتروشیمی زنجان با سرمایه ۵۵۶ میلیارد و ۳۲۳ میلیون ریال در اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریوماه سال ۹۴ زیان ۸ ریالی را اعلام کرده است.

شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی در اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریال سود هر سهم پس از کسر مالیات را ۸۰ ریال اعلام کرد، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۴۵ ریال سود محقق کرده بود.

پتروشیمی دهدشت نیز در اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی نشده) با سرمایه ۹۶۹ میلیارد و ۴۳۰ میلیون ریال، ۲ ریال اعلام کرد و درباره دلایل تغییر اطلاعات در این دوره نسبت به دوره قبلی از ۳ عامل نام کرد که براساس آن اولا، کاهش حساب درآمدهای غیرعملیاتی بابت سود سپرده بانکی است که با توجه به مدت ۶۶ ماهه و کاهش وجوه نقد بوده است. ثانیا، کاهش در حساب‌های دریافتنی بابت دریافت مطالبات از شرکت‌های همگروه است که صرف سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شده است (به میزان ۶۷ میلیارد ریال) و ثالثا، افزایش در حساب سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت مربوط به شرکت در افزایش سرمایه شرکت گچساران بوده که در آن شرکت کرده است (به میزان ۷۲ میلیارد ریال)

همچنین مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام پالایش نفت تبریز پیرامون پذیره نویسی افزایش سرمایه این شرکت تا پایان وقت ادرای روز دوشنبه ۲ آذرماه سال جاری به مدت یکماه تمدید شد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام
   سایت ضربان بورس بروز رسانی شده است
   تحلیل دلار سکه فارکس ارزدیجیتال
   خروجی فیلتر
   تحلیل درخواستی
   همینک ثبت نام کنید
   zarabanebourse.ir/login

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا