دسته‌بندی نشده

۲ موضع متفاوت در ۱ روز؛خوراک پتروشیمی ارزان‌ می‌شود؟

۲ موضع متفاوت در ۱ روز؛خوراک پتروشیمی ارزان‌ می‌شود؟

عباس شعری مقدم

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در حالی تأمین منابع مالی یارانه‌ها را یکی از عوامل عدم کاهش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی برمی‌شمرد که همزمان ابراز امیدواری می‌کند نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی کمتر از ۱۳ سنت فعلی باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، برخی کارشناسان بازار معتقدند که نامه‌ اخیر چهار وزیر امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، کار و رفاه اجتماعی و دفاع به رئیس جمهور با هدف کاهش قیمت خوراک واحدها پتروشیمی گازی است؛ چرا که محصولات شیمیایی ۳۵ درصد سهم ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است و این چهار وزارتخانه نیز در این بخش از  بازار سهم قابل توجهی دارند.

طیب‌نیا، نعمت‌زاده، ربیعی و دهقان چهار وزیر نویسنده نامه یکی از عوامل داخلی رکود اقتصادی را سیاست‌های نامعلوم تعیین نرخ خوراک گاز – واحدهای پتروشیمی- عنوان کرده‌اند و در جلسات خود با وزیر نفت وی را تحت فشار برای کاهش نرخ خوراک قرار داده اند.

عباس شعری مقدم؛ معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی خط تولید استایرن بوتادین امولسیونی (ESBR)در جمع خبرنگاران در پاسخ  تسنیم، در مورد اینکه آیا وزیر نفت تحت فشار برای کاهش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی است، اظهار کرد: از همان روز اولی که آقای زنگنه وزیر شد، فشار برای کاهش قیمت خوراک روی ایشان وجود داشت اما وزیر نفت تابع مجلس و دولت است.

وی با اشاره به اینکه فشار یارانه‌ها روی وزارت نفت زیاد است و این وزارت‌خانه از پس تأمین منابع مالی یارانه‌های نقدی برنمی‌آید گفته بود: این موضوع را در این زمینه – تعیین نرخ خوراک- باید در نظر گرفت، البته ان‌شاءلله با رفع تحریم‌ها شرایط بهتر خواهد شد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا با بهبود شرایط اقتصادی کشور ممکن است وزارت نفت تصمیم بگیرد قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را کاهش دهد، گفت: نمی‌دانم که این قیمت ثابت می‌ماند یا کاهش می‌یابد اما در نهایت قیمتی برای نرخ خوراک مشخص خواهد شد.

شعری مقدم در حالی که تأمین منابع مالی یارانه‌ها را یکی از عواملی عدم کاهش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی برمی‌شمرد که در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه همین مراسم امیدواری می کند که نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی کمتر از ۱۳ سنت فعلی باشد!

به گزارش تسنیم سهم وزارت نفت از تأمین منابع نقدی یارانه های ماهانه  سه هزار و ٧۵� میلیارد تومان است که سهم شرکت ملی پالایش و پخش از این رقم سه هزار میلیارد تومان و سهم شرکت ملی گاز ایران ٧۵� میلیارد تومان است

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا