خبرهای بورسی

بررسی اثر کرونا و fatf بر بازار سرمایه

در روزهای اخیر بازار سرمایه با دو اتفاق مهم مواجه بود؛ قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و شیوع کرونا در کشور و بسته شدن برخی مرزهای ایران با کشور های همسایه از جمله عراق. بورس تهران اگر چه در اغاز منفی بود، اما طبق روال ماه های گذشته فشار تقاضا بر عرضه ها غلبه کرد و در نهایت با رشد ۳۱۱۱ واحدی شاخص کل، بازار کار خود را به پایان رساند.

در مجموع قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF اتفاق نگران کننده ای برای بازار سرمایه ارزیابی نمیشود. البته ممکن است این موضوع هزینه های صادرات را مقداری افزایش دهد ولی با توجه به محدودیت هایی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، این موضوع مشکل جدیدی برای ما ایجاد نمیکند. مگر آنکه مشکلات دیگری بر سر راه صادرات ایران قرار گیرد که در اماده به یک مشکل محتمل اشاره میکنیم.
دو شریک تجاری اصلی و مهم ما که بیشترین صادرات ایران به این دو کشور است عراق و چین هستند. بخاطر شیوع کرونا اکثر صنایع چین در وضعیت تعطیل یا نیمه تعطیل قرار گرفته اند و مرزهای صادراتی ایران با عراق هم بسته شده است. بنابراین احتمالا در کوتاه مدت، ویروس کرونا صادرات شرکت ها را دچار اختلال خواهد کرد. ضمن اینکه با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان احتمالا گسترش ویروس کرونا کمتر خواهد شد. همچنین این ویروس، در سایر کشورها نیز شیوع داشته و انتظار می رود به زودی راهکاری برای کنترل آن خواهند یافت. اما نکته اصلی اینجاست که افزایش محدودیت در چرخه صادرات، نرخ ارز را افزایش میدهد و میدانیم که اثر افزایش نرخ ارز بر صنایع بورسی به خصوص صنایع صادرات محور مثبت است. واکنش مثبت فعالان بازار بورس هم به دلیل همین افزایش نرخ ارز بوده است.

در این شرایط بهترین توصیه به فعالان بازار سرمایه میتواند این باشد که حتما سبدی از سهم های مختلف داشته باشند. یکی از مناسب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری، سهام صنایعی است که همگام با افزایش نرخ ارز یا افزایش تورم ارزش انها نیز افزایش میابد. گزینه مناسب دیگر برای سرمایه گذاری نیز صنایعی هستند که ضمن اثر گیری مثبت از افزایش نرخ ارز، بازار فروش داخلی دارند و مشکلات ناشی از ویروس کرونا و قرار گرفتن در لیست سیاه fatf در بازار فروش انها اثری ندارد مانند پالایشی ها. صنایع نیروگاهی هم با توجه به ارزش دارایی ها و احتمال افزایش نرخ برق در سال اینده میتوانند گزینه مناسبی باشند.در مقابل، برخی تک سهم های کوچک بازار رشد قیمت زیادی را تجربه کرده اند و در قیمت های فعلی، جذابیت خود را از دست داده ومناسب سرمایه گذاری نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا