خبرهای بورسی

شاخص کل؛ به کجا چنین شتابان؟

در روز دوشنبه پنجم اسفند ماه شاخص کل وارد ابر کانال ۵۰۰ هزار واحد شد؛ خبری خوش برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه.

ممکن است این سوال مطرح شود که علت این مهم چست؟ چرا با وجود همه تحریم ها و مشکلات ناشی از آن شاهد این رشد خیره کننده هستیم؟

البته که عوامل گوناگونی در این رشد دخیل هستند اما از مهمترین عوامل رشد شاخص میتوان به ورود حجم بسیار بالایی از سرمایه ها و نقدینگی های سرگردان در اقتصاد به بازار بورس اشاره کرد. اما چرا این سرمایه ها وارد بازار بورس شدند؟ جواب این است که بازار های رقیب قدرت رقابت با بازار بورس را ندارند و نمیتوانند نقدینگی جذب کنند چرا که نه تنها بازدهی کافی را ندارند بلکه با مشکلات عدیده ای نیز مواجه هستند مانند بازار مسکن که در کما فرو رفته و مشخص نیست که میتواند از این خواب طولانی  زمستانی بیدار شود یا خیر. علت دیگر این رشد خیره کننده میتواند افزایش نرخ دلار و به تبع آن افزایش نرخ تورم باشد؛ میدانیم که بازار بورس با نرخ دلار و تورم رابطه مستقیمی دارد و چنانچه نرخ دلار افزایش یابد قیمت سهام نیز خود را با نرخ جدید دلار وفق میدهند. نکته ای که باید به ان توجه کرد این است که ارزش دلاری سهام ممکن است ثابت باشد اما چون نرخ دلار نسبت به ریال افزایش میابد پس قیمت سهام ارزش دلاری خود را از دست میدهد پس باید قیمت سهام نیز بر حسب ریال افزایش یابد تا بتواند به ارزش دلاری واقعی خود برسد. علت دیگر رشد شاخص هیجانی عمل کردن سرمایه گذاران تازه وارد است که باعث ایجاد رقابت کاذب و افزایش قیمت سهام وشاخص میشود.

حال باید پرسید ایا شاخص به رشد خود ادامه میدهد؟

جواب خلاصه این است که تا زمانی که رشد دلار و تورم ادامه دارد، رشد شاخص نیز ادامه خواهد داشت. اگر چنانچه بنا به هر دلیلی نرخ دلار کاهش یابد، باید منتظر اصلاح و یا ریزش شاخص کل باشیم در غیر این صورت شاخص کل به کوهنوردی و فتح قله های پی در پی ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا