خبرهای بورسی

بررسی اثر تغییرات نرخ ارز نیمایی بر بورس

فهرست محتویات :

قبل از بررسی این موضوع ابتدا باید این نکته را متذکر شویم که تنها افزایش یا کاهش نرخ ارز نیمایی( نرخ دلاری که در عمل به دست بنگاه های اقتصادی میرسد) میتواند اثر حقیقی و منطبق بر اصول و قوانین اقتصادی داشته باشد و افزایش یا کاهش نرخ دلار ازاد صرفا اثر روانی و مقطعی بر بازار دارد زیرا که دلار ازاد هر نرخی که باشد برای تولید کنندگان و وارد کنندگان تفاوتی ایجاد نمیکند زیرا ملاک عمل انها نرخ ارز نیمایی است.

در بازار روز های گذشته شاهد افزایش نرخ نرخ ارز نیمایی به ۱۳۵۰۰ تومان بودیم که این افزایش نرخ قطعا بر بازار سرمایه موثر است و یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذاری بر بازار سرمایه به شمار میرود؛ در ادامه به بررسی اثر این افزایش نرخ بر صنایع مختلف میپردازیم

افزایش نرخ ارز نیمایی سه اثر قابل بحث بر صنایع میگذارد:

۱- صنایع صادرات محور: اثر افزایش نرخ ارز نیمایی بر صنایع صادرات محور قطعا مثبت است زیرا این صنایع میتوانند محصولات صادراتی خود را با نرخ بیشتری بر حسب ریال به فروش برسانند و سود بیشتری کسب کنند. همچنین موجب افزایش قیمت ذاتی این شرکت ها نیز خواهد شد. البته با توجه به شرایط موجود در کشور احتمال کاهش میزان صادرات این صنایع بخصوص بعد از شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز های کشور های همسایه وجود دارد اما افزایش نرخ ارز نیمایی میتواند این کمبود را تا حدی جبران کند.

۲- صنایع واردات محور: اثر افزایش نرخ ارز نیمایی بر صنایع واردات محور مانند خودرویی ها منفی است زیرا این صنایع علاوه بر این که برای واردات مواد مورد نیاز خود مجبور به دور زدن تحریم ها هستند(همین دور زدن تحریم ها باعث میشود مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوند)، افزایش نرخ ارز نیمایی هم مشکلاتشان را دو چندان کرده و موجب تحمیل هزینه مضاعف به انها خواهد شد.

۳- صنایع داخلی: در ظاهر افزایش نرخ ارز نیمایی بر این صنایع اثری ندارد اما افزایش نرخ ارز نیمایی با یک تاخیر کوتاه موجب افزایش تورم خواهد شد که این موضوع نه تنها بر بازار صنایع داخلی بلکه بر کل بازار بورس اثر مثبت خواهد داشت. پس در مجموع میتوان گفت که اثر افزایش نرخ ارز نیمایی بر صنایع داخلی مثبت ارزیابی میشود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا