دسته‌بندی نشده

دو رویداد مهم طی دو هفته آینده قیمت نفت را در نیمه دوم سال جاری تعیین می کند

دو رویداد مهم طی دو هفته آینده قیمت نفت را در نیمه دوم سال جاری تعیین می کند. یکی از این وقایع در وین اتفاق می‌افتد و یکی در اتریش.

 دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس جی۲۰ هفته آینده در اوساکای ژاپن با زی جین پینگ ،رئیس جمهور چین دیدار می‌کند. سلامت اقتصاد جهان در گروی این دیدار است.

هر دوی این روسای جمهور ، نیروهای قدرتمندی دارند که آنها را در دو جهت مخالف می کشند. از یک طرف هر دو در داخل رای‌دهندگانی دارند که مخالف عقب نشینی در جنگ تجاری هستند. هیچ کدام نمی خواهند بازنده باشند. در پکن، زی تحت فشار زیادی قرار دارد. معترضان در هنگ‌کنگ جایی برای خطا باقی نگذاشته اند و به نظر می‌رسد تسلیم شدن در برابر ترامپ برای زی بسیار مخرب باشد.

   ولی هر دو تحت فشار برای پایان دادن به جنگ تجاری هم قرار دارند. ترامپ انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارد و کشاورزی کشورش به خاطر عوارض وضع شده آسیب دیده است. اقتصاد چین هم به شدت به خاطر عوارض آمریکا ضربه خورده است و زی می خواهد به یک توافق برسند.

 خطرات زیادی وجود دارد. اقتصاد جهان رو به کند شدن است ، اطلاعات تولید کارخانه ای ضعیف هستند. بازار خودرو به شدت سقوط کرده و نرخ تجارت در جهان بسیار پایین آمده است. اگر مذاکرات شکست بخورند و آمریکا و چین تصمیم بگیرند با وضع عوارض بیشتر فشار را افزایش دهند، احتمال یک رکود تمام عیار وجود  دارد.

بانک مریل لینچ آمریکا پیش‌بینی کرده رشد تقاضای نفت در ۲۰۱۹ تنها ۰٫۹۳ میلیون بشکه در روز باشد و تاکید کرده  شکست در مذاکرات تجاری اوضاع را بدتر می کند. این بانک طی یادداشتی اعلام کرد:« عوارض بیشتر رقم پیش‌بینی ما را پایین تر می آورد. تنش های تجاری بیشتر ریسک رکود اقتصاد جهان را بالاتر می برد».

 رویداد دیگر اجلاس اوپک و متحدانش در وین است. پس از اختلاف بر سر تاریخ این اجلاس ، این گروه تصمیم گرفته اول و دوم جولای در وین دیدار کند.

به نظر می‌رسد در این جا  بی ثباتی کمتری وجود داشته باشد. افزایش اخیر قیمت نفت تصمیم گیری برای اتحاد اوپک و شرکایش را در وین  راحت تر می کند. چون آنها می خواهند کاهش تولید را ادامه دهند، احتمالا در متعادل نگه داشتن بازار موفق خواهند بود.

 استاندارد چارترد اعلام کرد:« پیش بینی ها نشان می دهد اگر تولید اوپک در همین سطح باقی بماند، تقاضای نفت جهان بیشتر از عرضه جهانی آن خواهد بود».

منبع: طلانیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا