دسته‌بندی نشده

عرضه اولیه پتروشیمی نوری

نوری یک پتروپالایش با ارزش جایگزینی ۲ میلیارد دلاری است که بزرگترین تولیدکننده محصولات آروماتیک در ایران است و قرار است ۱۰ سهام این شرکت روز شنبه ۲۲ تیر در بازار بورس تهران عرضه شود.

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار سرمایه می‌رساند در روز شنبه مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ تعداد ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی نوری به عنوان پانصد و بیست و چهارمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “محصولات شیمیایی” گروه ” تولید مواد شیمیایی پایه “و طبقه”تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود” در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد “نوری” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد. مشخصات عرضه به شرح پیوست می‌باشد:

به گزارش پرشین بورس، پتروشیمی نوری با نماد نوری و تعداد کل سهام ۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سه میلیارد سهم) سهم و تعداد کل سهام قابل عرضه در عرضه اولیه پتروشیمی نوری به مقدار ۳۰۰ میلیون سهم (۱۰ درصد کل سهام) با قیمت هر سهم ۲۹۵۰۰ تا ۳۱۲۵۰ ریال در روز شنبه مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۲، عرضه اولیه خواهد شد.

متعهدین خرید: شرکت شرکت تامین سرمایه تمدن خواهد بود.

متعهدین عرضه: شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین، شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری خواهند بود.

مدیر عرضه کارگزاری خبرگان سهام خواهد بود.

براساس اطلاعیه مندرجه، حداکثر سهام قابل خرید برای هر شخص حقیقی و حقوقی در عرضه اولیه نوری ۱۰۰۰ سهم خواهد بود که با فرض سقف قیمتی برای این عرضه و تعلق ۱۰۰۰ سهم به هر کد مبلغ ۳۱.۲۵۰.۰۰۰ میلیون ریال برای شرکت در عرضه اولیه مورد نیاز خواهد بود.

مبلغ تقریبی مورد نیاز برای مشارکت در عرضه اولیه نوری
با فرض مشارکت ۴۰۰ هزار کد مقدار سهام تخصیص یافته به هر کد به تعداد ۷۵۰ سهم خواهد بود که در سقف قیمتی مبلغ ۲۳.۴۳۷.۵۰۰ میلیون ریال نیاز خواهد بود.

با فرض مشارکت ۴۶۰ هزار کد مقدار سهام تخصیص یافته به هر کد به تعداد ۶۵۲ سهم خواهد بود که در سقف قیمتی مبلغ ۲۰.۳۷۵.۰۰۰ ریال نیاز خواهد بود.
معرفی مختصر شرکت پتروشیمی نوری:
شرکت پتروشیمی نوری به عنوان چهارمین و همچنین بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی در ایران از جمله طرح‌های استراتژیک برنامه ۵ ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده است که در حال حاضر از جمله مجتمع‌های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) قرار دارد. این مجتمع در زمینی به مساحت ۶۱ هکتار در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است.

این مجتمع به عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده‌های محصولات آروماتیکی در جهان با ظرفیت اسمی ۴/۵ میلیون تن در سال به صورت رسمی در تیرماه ۱۳۸۶ افتتاح شده و تاکنون درحال فعالیت و تولید می‌باشد. عملیات اجرایی این مجتمع در آذرماه ۱۳۷۹ آغاز و اولین واحد آن در اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۵ راه اندازی گردید. سرمایه گذاری انجام شده در این مجتمع حدود ۸ هزار میلیارد ریال می‌باشد که به صورت مستقیم برای حدود ۱۲۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.

پتروشیمی نوری به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده آروماتیک در سال ۱۳۷۷ به مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینی به مساحت ۶۱ هکتار و به عنوان یک شرکت دولتی تأسیس و در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری تجاری رسید. در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بخش عمده سهام پتروشیمی نوری به همراه چندین شرکت پتروشیمی دیگر به شرکتصنایع هلدینگ خلیج فارس به عنوان یک شرکت غیر دولتی واگذار گردید. در ضمن به موجب مصوبه جلسه مجمع عمومی محترم شرکت مورخ ۹۲/۱۱/۲۰ شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و مراحل ثبتی آن در اداره ثبت کنگان در سال ۹۲ انجام شده است.

شرکت پتروشیمی نوری با ظرفیت اسمی ۴۵۸,۴ هزار تن در سال در رده اول صنعت تولید مواد آروماتیک قرار داشتهو شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت پتروشیمی بندر امام و شرکت پتروشیمی اصفهان به ترتیب در رده‌های بعدی این صنعتقرار دارند. شرکت پتروشیمی نوری با توجه به سهم ۲۱ درصدی از فروش کل مجموعه شرکت پتروشیمی خلیج فارس بعنوان یکی از وزنه‌های مهم و سرآمد در عرصه تولید محصولات پتروشیمی در شرکت پتروشیمی خلیج فارس میباشد.

محصول پارازایلین مهمترین و با ارزشترین محصول مجتمع‌های آروماتیکی میباشد و مبنای مقایسه و تعیین جایگاه آن‌ها درصنعت، میزان تولید این محصول میباشد. از آنجا که یکی از اهداف بنیادین طرح آروماتیک چهارم، به دست آوردن سهم بیشتری از بازار مواد آروماتیکی جهان بود، مجتمع پتروشیمی نوری با ظرفیت تولید ۷۵۰ هزار تن در سال پارازایلین، یکی از بزرگترینمجتمع‌های تولید مواد آروماتیک در جهان میباشد. در این خصوص میتوان به شرکت‌های سانگ یانگ کره جنوبی با ظرفیتتولید ۶۰۰ هزار تن در سال و شرکت تولید مواد آروماتیک کویت) KARO) با ظرفیت تولید ۸۲۰ هزار تن در سال از این محصول، اشاره نمود.

بازار اصلی فروش‌های شرکت شامل بازار داخل ایران و سایر تولید کنندگان صنایع پایین دستی واقع در سایر کشور‌ها ازقبیل امارات، چین، عمان، سنگاپور، هند و تایوان میباشد.

عملکرد مالی پتروشیمی نوری:
جموع درآمد عملیاتی شرکت برای سال ۱۳۹۷ برابر مبلغ ۱۴۱.۵۳۶.۷۲۶ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۶ به مبلغ ۵۰.۴۷۸.۷۶۵ میلیون ریال افزایش داشته و علی رغم کاهش در مقدار فروش، به میزان ۵۵ درصد در مبلغ فروش رشد داشته است؛ که ناشی از افزایش در قیمت فروش و نرخ ارز نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است.

بر اساس گزارش حسابرسی شده در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ به ازای هر سهم ۷۰۵۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ ٪ رشد داشته که عمدتا بدلیل افزایش ۵۵ ٪ درآمد‌های عملیاتی و از سویی رشد ۱۱۷۰ % سایر درآمد‌های غیرعملیاتی میباشد. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۱.۱۵۳.۹۳۱ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

محدوده قیمتی نوری مناسب است؟

پتروشیمی نوری طی دو سال اخیر نوسانات دلار باعث شده سود قابل توجهی از تسعیر ارز داشته است به نحوی که سال ۹۶ نوری ۵۰۰ تومان سود محقق کرد که ۱۵۰ تومان ازین سود بابت تسعیر ارز بود.

سال ۹۷ نیز از ۷۰۵ تومان سود محقق شده عمده سود از محل تسعیر ارز بود.

با توجه به اینکه قیمت تعادلی پتروشیمی نوری ۳۹۶۳ تومان می‌باشد بهتر بود سهم در محدوده ۲۵۰۰ تومان عرضه می‌شد، اما سقف قیمت کنونی عرضه یعنی ۳۱۲۵۰ نیز نه خیلی گران است و نه خیلی جذاب و به نظر سهم پس از یک بازدهی در حد ۲۰ درصد  به تعادل می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا