جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

آنچه که باید در مورد عرضه اولیه فردا بدانید

قرار است ۱۰ درصد از سهام شرکت کیمیای زنجان گستران با نماد کیمیا در معاملات روز سه شنبه در بازار فرابورس عرضه شود . بر این اساس نگاهی اجمالی به وضعیت شرکت خواهیم داشت و برآوردی از قیمت احتمالی عرضه نیز خواهیم داشت .

کیمیای زنجان‌گستران از سال ۸۶ با هدف تولید کنسانتره سرب و روی در راستای تأمین نیاز بازارهای داخلی و دستیابی به بازارهای بین المللی در زنجان تأسیس شده است.این شرکت با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن کنسانتره روی و ۵۰ هزار تن کنسانتره سرب، در حال حاضر کنسانتره روی موردنیاز ۲۴ کارخانه تولیدکننده شمش روی کشور را تامین کرده و بخشی از محصولات را نیز به کشورهای چین، هند، ترکیه و… صادر می‌کند.

 بررسی وضعیت تولید و فروش :

در جدول زیر وضعیت تولید و فروش شرکت مورد بررسی قرار گرفته است .

بخش قابل توجهی از فروش شرکت در بازار داخل صورت می گیرد ، در واقع فروش صادراتی شرکت نیز بر اساس ریال محاسبه می شود .

 

مواد اولیه :

یکی از مهمترین دغدغه های اصلی این شرکت که در کل صنعت نیز حاکم است ، تامین خاک است . طبق پیش بینی های شرکت ۹۶ درصد از خاک مصرفی مورد نیاز از شرکت تهیه و تولید ماده معدنی ایران و مابقی از سایر منابع تامین گردیده است.

کاهش قابل توجه مقدار خاک بهره برداری شده از انگوران و کاهش سهمیه این شرکت و سایر شرکت های این صنعت و البته پایین آمدن عیار خاک ، قطعا بر بهای تمام شده محصولات شرکت در سال جاری و حتی سال اینده نیز تاثیر گذار خواهد بود.

سود و زیان :

علیرغم رشد فروش شرکت در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال مالی گذشته به نظر می رسد شرکت با توجه به فروش داخلی مشکل خاصی برای فروش محصولات نداشته باشد اما با توجه به کاهش محسوس قیمت های جهانی سرب و روی و همچنین مشکلاتی که پیرامون تامین مواد اولیه شرکت وجود دارد به نظر می رسد شرکت در خوشبینانه ترین حالت تنها موفق به تحقق سود اعلامی شود.

کیمیا رو چند بخریم :

برای ارزش گذاری این سهم از دو روش نسبت p.e همچنین ارزش بازاری استفاده می کنیم .

قیمت بر اساس p.e  :

میانگین نسبت پی بر ای این صنعت حدود ۹٫۲ می باشد ، البته قطعا با این نسبت سهم مورد اقبال بازار واقع نخواهد شد ، میانگین نسبت پی بر ای بازار حدود ۵ می باشد . با در نظر گرفتن این نسبت و همچنین سود اعلامی ۶۲۷ ریال ، قیمت احتمالی عرض سهم محدوده های ۳۱۰۰ ریال می باشد .

قیمت بر اساس ارزش بازاری :

در جدول زیر ارزش بازار شرکت های مشابه با کیمیا در کنار مبلغ فروش پیش بینی شده برای سال مالی ۹۴ آورده شده است . با بررسی نسبت فروش به ارزش بازار شرکت های مشابه به نظر میرسد بجز فرآور که بسیار با قیمت های ارزنده خود فاصله دارد این نسبت در میان سایر شرکت ها نزدیک بهم است .

با در نظر گرفتن میانگین ۰٫۹۵ درصد برای نسبت فروش به ارزش بازار به نظر می رسد ارزش بازار این شرکت در شرایط فعلی بازار می تواند رقمی در حدود ۴۰۰ میلیارد ریال باشد یعنی حدود ۳۵۰۰ ریال به ازای هر سهم .

در مجموع به نظر می رسد عرضه سهم در قیمت های ۳۰۰۰ ریال و پایین تر جذابیت های خرید سهم را افزایش می دهد و در سمت مقابل با نزدیک شدن به رقم ۳۵۰۰ ریال از این جذابیت ها کاسته خواهد شد .

آوا گلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *