جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

با کدام نماد می توان روزانه ۱۰ درصد سود کرد؟

این شایعات و اخبار تأیید نشده در حالی پیرامون “تپکو” مطرح است و تحت تأثیر آن شاهد افزایش حجم معاملات در این نماد و رشد محسوس قیمت سهم به صورت روزانه هستیم که تاکنون هیچ شفاف سازی و اطلاع رسانی موثقی از سوی مدیران این شرکت روی سامانه کدال منتشر نشده تا چنانچه این اخبار صحت دارد، سهامداران کنونی از آن مطلع باشند تا سهم خود را براحتی و به قیمت های ارزان از دست ندهند.

اما چه عواملی سبب شده این شرکت سازنده ماشین آلات و تجهیزات راه سازی با دارا بودن حدود ۱۹۴ میلیارد تومان زیان انباشته تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۴ و تحقق ۱۲۹ ریال زیان به ازای هر سهم این چنین مورد اقبال و افزایش تقاضای خریداران قرار گیرد؟

البته در خصوص عمده دلایل و شایعاتی که توجه بازار را به این سهم در پی داشته، می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

شرکت در گزارش شش ماهه سال جاری با شناسایی حدود ۱۹۴ میلیارد تومان زیان انباشته، مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت گردید و بدین منظور مجمع فوق العاده، در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال جاری تشکیل شد. از آنجا که از مبلغ فوق، ۱۴۸٫۵ میلیارد تومان مربوط به تسهیلات مالی دریافتی است، شرکت مترصد تهاتر بدهی فوق با بانک تجارت است. بدین منظور زمینی به مساحت تقریبی ۱۰ هکتار آماده تهاتر است. برآوردهای شرکت و قیمت گذاری سازمان املاک و دادگستری، نشان از ارزش بیش از ۱۴۰ میلیارد تومانی زمین فوق دارد. در صورت تهاتر زمین به قیمت ۱۴۰ میلیارد تومان، بدهی های تسهیلات مالی شرکت، تسویه می گردد و عملاً شرکت هپکو از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج می شود. از طرف دیگر در صورت عدم تهاتر فوق، شرکت مجبور به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها است. این افزایش سرمایه در سال ۹۲، با استفاده از زمین های شرکت صورت پذیرفت که هم اکنون تجدید ارزیابی از محل تجهیزات و ماشین آلات شرکت صورت می پذیرد که اکثر این دارایی ها با دلار ۷ تومانی قبل و اوایل انقلاب خریداری گردیده است.

از طرف دیگر، عمده دلیل زیان چند سال اخیر شرکت، تحریم های بین المللی کشور ارزیابی می گردد که براساس اطلاعات به دست آمده، شرکای خارجی قدیمی و شرکای جدید، در حال مذاکره با هپکو هستند که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات مذکور، پیش بینی می شود این شرکت به دوران شکوفایی خود بازگردد.

همچنین شرکت مس طارم در مرحله احداث است که براساس اخبار واصله، تا انتهای سال ۱۳۹۴، شاهد بهره برداری از شرکت فوق خواهیم بود که تأثیر بسزایی در روند سودآوری شرکت خواهد داشت. از طرف دیگر، سرمایه گذاران خارجی، درخواست خرید سهم ۲۵ درصدی هپکو را از معدن فوق داشته اند که سیاست های شرکت، فروش سهام را تاکنون جایز ندانسته است.

همچنین معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه ۴۰۰ هزار دستگاه راهداری فرسوده در کشور وجود دارد و تأکید بر نوسازی این ماشین آلات، انتظارات سهامداران مبنی بر افزایش تولید و فروش کارخانه هپکو را افزایش داد. این در حالیست که شرکت هپکو در بهترین عملکرد خود در سال ۸۶ توانست ۲۱۵۶ دستگاه ماشین آلات سنگین را تولید کند.

همچنین برخی شایعات به گوش رسیده حاکی از آن است که قرارداد جدید شرکت با وزارت نفت مبنی بر نمک زدایی نفتی منعقد گردیده که برآورد دقیقی از سودسازی طرح فوق در دست نیست.

انعقاد قراردادهای جدید شهرداری ها مبنی بر خرید دستگاه ها و ماشین آلات از شرکت هپکو اراک نیز از دیگر شایعات و اخبار به میان آمده و اثر گذار بر رشد قیمت سهم عنوان می شود.

افزون بر اینکه، با پایان یافتن دوران رکود، افزایش طرح های عمرانی و پایان یافتن درگیری های کشورهای غرب کشور، امیدها به افزایش فروش داخلی و صادرات ماشین آلات سنگین و فروش خارجی شرکت هپکو افزایش یافته و این نیز به روند سودسازی شرکت کمک خواهد کرد.

این شایعات و اخبار تأیید نشده در حالی پیرامون “تپکو” مطرح است و تحت تأثیر آن شاهد افزایش حجم معاملات در این نماد و رشد محسوس قیمت سهم به صورت روزانه هستیم که تاکنون هیچ شفاف سازی و اطلاع رسانی موثقی از سوی مدیران این شرکت روی سامانه کدال منتشر نشده تا چنانچه این اخبار صحت دارد، سهامداران کنونی از آن مطلع باشند تا سهم خود را براحتی و به قیمت های ارزان از دست ندهند و اگر تمام این موارد شایعه ای بیش نیست، خریداران سهمی پر شایعه و بدون وجود اتفاقات جدید و مثبت را خریداری نکنند؛ ضمن اینکه انتشار شفاف سازی در خصوص این شایعات و اخبار علاوه بر جلوگیری از تحمیل زیان به سهامداران و سرمایه گذاران می تواند دست سفته بازان را از معاملات این سهم کوتاه کند.

البته تمام این شایعات در حالی در بازار سرمایه دهان به دهان می چرخد که پیگیری های بورس نیوز برای بررسی های بیشتر موضوع از سوی شرکت و تلاش برای صحبت با یکی از مدیران این مجموعه تاکنون بی نتیجه مانده است.

در پایان این گزارش می افزاید، اینجاست که نقش نظارتی سازمان بورس و نیز شرکت فرابورس پررنگ تر می شود تا برای شفاف سازی دقیق از مدیران این شرکت اطلاعات و مدارک و مستندات لازم را درخواست کنند تا از ضرر احتمالی سهامداران و سرمایه

سهام شرکت تولیدات تجهیزات سنگین هپکو که در بازار پایه توافقی معامله می شود، این روزها شاهد افزایش اقبال خریداران و رشد قیمت بوده؛ بطوریکه قیمت آن از تاریخ ۱۳ دی ماه تاکنون از قیمت حدود ۵۷ تومان تا ۸۰ تومان و به میزان ۴۰ درصد رشد کرده؛ اما با توجه به حضور این نماد در بازار پایه توافقی قیمت سهم روزانه با نوسانات بالایی همراه شده است.
به گزارش بورس نیوز، این رشد قیمت در حالی با حجم معاملات قابل توجه رقم خورده که نوسانات دو روز گذشته قیمت این سهم به حدود ۲۳ درصد نیز رسیده تا “تپکو” به طور متوسط روزانه حدود ۱۰ درصد سود عاید سهامدارانش کرده باشد و طی روزهای دیگر نیز با نوسانات بالایی همراه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *