جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

بررسی اجمالی شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد

 • خلاصه ای از شرکت:

شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد که بزرگترین واحد دامپروری صنعتی استان چهار محال و بختیاری می باشد در سال ۱۳۶۲ به نام مجتمع گاوداری صنعتی شهرکرد تاسیس و در سال ۱۳۸۱ با خرید آن توسط بنیاد مستضعفان، عملیات و توسعه آن گسترش یافت. این شرکت با دارا بودن یک واحد گاوداری به وسعت ۳۵ هکتار، دارای ۲۲۸۰ راس گاو شیری و در کل حدود ۵۰۰۰ راس دام می باشد. در حال حاضر روزانه بیش از ۹۱ تن شیر تولید می کند.

این شرکت به انجام کلیه امور مرتبط با فعالیتهای کشاورزی و زراعت ، باغبانی و باغداری ، دامپروری و دامداری و پرورش و نگهداری طیور، پرورش و نگهداری زنبور عسل ، پرورش و صید آبزیان حلال گوشت وانجام کلیه اموری که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به موضوعات فوق مرتبط است می پردازد.

شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد به عنوان بزرگترین و موفق ترین واحد تولیدی در استان چهر محال و بختیاری توانسته است با جذب ۱۶۰ نفر نیروی انسانی به طور مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم باعث رونق اقتصادی در منطقه گردد.

این شرکت همچنین با برنامه کافی و مناسب و تجهیز امکانات توانست واحد مرغداری تخم گذار ۵۰ هزار قطعه‌ای را که حدود ۱۴ سال به صورت راکد و غیر فعال بود، در اوایل سال جاری به تولید و بهره برداری برساند (هم اکنون اجاره داده شده است)، شرکت شیر و گوشت زاگرس دارای ۳۰۰ هکتار زمین قابل کشت در سه مزرعه مجهز به آبیاری تحت فشار می باشد که در آن محصولاتی از قبیل یونجه، جو، کلزا و ذرت علوفه‌ای کشت و تولید می شود (شرکت کلا دارای ۳۳۵ هکتار زمین می باشد که به گفته مدیرعامل شرکت، سند تمامی زمینهای آن بصورت ثبتی و تک برگ بوده و در اختیار شرکت می باشد).

این شرکت با رعایت شاخص های فنی دامپروری، تولید شیر به ازای هر راس دام را به ۵/۴۱ کیلوگرم در روز رسانده است، که نسبت به سایر واحدهای دامی از رشد بسیار خوبی برخوردار است.

شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد در سال ۱۳۹۵ به عنوان یک شرکت سهامی عام وارد بازار فرابورس گردید.

 • وضعیت سهامداران :
سهامدار/دارندهسهم  (میلیون سهم )درصد
شرکت گسترش کشاورزی ودامپروری فردوس پارس۴۱ ۵۱
بنیادمستضعفان انقلاب اسلامی۳۹ ۴۸٫۹۹

شرکت گسترش کشاورزی ودامپروری فردوس پارس به عنوان یک هلدینگ کشاورزی و دامپروری در کشور حدود ۱۰% از شیر مورد نیاز و مصرفی در کشور را توسط زیرمجموعه های خود تامین می کند.

 • نکات شرکت:
 • حدود ۸۵% از درآمدهای شرکت از محل فروش شیرخام می باشد. شرکت در ۸ ماهه سال جاری شیر را با نرخ متوسط ۱۲۵۰ تومان (حاشیه سود ۱۵۰ تومانی) به فروش رسانده است. نرخ فروش شیر برای هر کیلوگرم در آبان ماه ۱۳۷۸ تومان می باشد (با توجه به گرمی هوا در نیمه اول سال و احتمال بالاتر فساد شیر، قیمت این محصول در نیمه اول سال کمتر می باشد).
 • شرکت برای سال مالی ۱۳۹۶ مبلغ ۴۸۲ ریال به ازای هر سهم سود اعلام کرده است که در ۶ ماهه ۲۰۵ ریال از آن را محقق ساخته است (پوشش ۴۳ درصدی در ۶ ماهه).
 • این شرکت دارای سرمایه ۸۰ میلیارد ریالی می باشد اما میزان دارایی های آن ۴۲۷ میلیارد ریال است. در خصوص ترکیب بدهی ها و حقوق صاحبان سهام هم لازم به توضیح است که بدهی ها ۷۶% و حقوق صاحبان سهام ۲۴% از دارایی ها می باشد (مدیرعامل این شرکت اذعان داشت که ارزش روز دارایی های شرکت بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال می باشد). شرکت دارای ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات مالی می باشد و همچنین ۲۰ میلیارد ریال نیز هزینه مالی در سال پرداخت می کند.
 • میزان فروش سال جاری شرکت در بودجه با توجه به عملکرد ۶ ماهه شرکت ۵۰۳ میلیارد ریال ارائه گریده که افزایشی ۱۷ درصدی نسبت به سال قبل داشته است (درآمد فروش در سال گذشته ۴۳۱ میلیارد ریال بوده است) اما میزان سود خالص و سود هر سهم سال جاری افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی داشته است. عمده دلیل این افزایش چشمگیر سود (در مقایسه با افزایش به نسبت بسیار کمتر در فروش) ناشی از بهبود کارایی بوده است که این مورد در خصوص میزان تولید شیر گاو در هر روز از ۸۵ تن به ۹۲ تن (راس گاوها تقریبا ثابت) می باشد که سبب بهبود کارایی و عملکرد شده است ( رسیدن به میانگین روزانه ۴۱ کیلوگرم شیر به ازای هر راس دام شیری) که با توجه به اینکه ۸۵% از درآمدهای شرکت از این محل می باشد لذا تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد شرکت از لحاظ سودآوری داشته است.
 • شرکت دارای واحد مرغداری با ظرفیت ۵۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار می باشد که پس از سالها، از ابتدای امسال مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به توضیح است که این واحد اجاره داده شده و درآمد حاصله نیز در سرفصل درآمدهای متفرقه گزارش داده شده است.
 • طرح توسعه:
 • شرکت در نظر دارد پروژه ای با ظرفیت ۶ هزار راس دام احداث کند. برآورد هزینه های طرح ۶۰۰ میلیارد ریال می باشد و همچنین محل تامین نیز شامل  ۵۰% تسهیلات استانی و ۵۰% از آورده سهامداران می باشد.
 • نقاط قوت:
 • از نقاط قوت شرکت می توان به فروش بخشی از شیر خام تولیدی به کارخانجات تولید کننده شیرخشک نوزادان اشاره کرد (طبق صحبتهای مدیر عامل شرکت، حدود ۲۰% از میزان شیر تولید شده) که نرخ فروش آن بالاتر می باشد.
 • نتیجه گیری:
 • با توجه به اطلاعات و صورتهای مالی شرکت، شرکت روند خوبی در خصوص سود داشته است که دلیل اصلی آن افزایش بهره وری محصول تولیدی خود می باشد (افزایش میزان شیردهی دام های شیری). لذا با توجه به این روند انتظار می رود که در آینده این وضعیت بهبود یافته و وضعیت سوددهی شرکت نیز مطلوب تر گردد.
 • شرکت دارای طرح توسعه ای است که هزینه برآوردی آن ۶۰۰ میلیارد ریال پیش بینی گردیده که با توجه به سرمایه شرکت (۸۰ میلیارد ریال) و همچنین دارایی های شرکت (۴۲۷ میلیارد ریال)، طرح بسیار عظیمی برای شرکت می باشد. با این توضیحات شرکت هنوز اطلاعات مناسبی از وضعیت تولیدی، مکانی، ریز هزینه ای و … طرح ارائه نداده است که امید است قبل از عرضه این اطلاعات بصورتی شفاف ارائه گردد.
 • با توجه به صحبتهای جناب آقای صادقی مدیرعامل شرکت، میزان دارایی های شرکت بالای ۱۰۰۰ میلیارد ریال می باشد که تفاوتی چشمگیر با مبلغ ۴۲۷ میلیارد ریال ارائه شده در ترازنامه دارد لذا امید است قبل از عرضه سهم، دارایی های شرکت تجدید ارزیابی شده و در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار گیرد.

نویسنده : رسول جاویدی تحلیلگر بنیادی سایت ضربان بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *