جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

بررسی شرکت پتروشیمی قائد بصیر(شبصیر)

 بررسی شرکت پتروشیمی قائد بصیر ( #شبصیر )

 شرکت پتروشیمی قائد بصیر به عنوان اولین تولید کننده ABS و SAN در بخش خصوصی تحت لیسانس شرکت کمهو (KUMHO) کره در سال (۱۹۹۸) ۱۳۷۶ تاسیس گردیده و در سال ۱۳۸۲ شروع به تولید و عرضه محصولات به بازار نموده است.

 محصولات این شرکت (SAN & ABS) تا کنون به کشورهای زیر صادر شده است آفریقای جنوبی ، ایتالیا ، انگلستان ، آلمان ، اسپانیا ، یونان ، ترکیه ، مصر ، کره جنوبی ، مالزی ، پاکستان ، چین و …

 عمدتا محصولات تولیدی شرکت به صورت کیسه های ۲۵ کیلوگرمی بر روی پالتهای ۱۲۵۰ کیلوگرمی بسته بندی و به بازار ارائه می شود. همچنین محصولات ، قابل ارائه در جامبو بگهای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرمی نیز می باشند.

 محصول اصلی تولیدی شرکت گرانول ABS گرید ۵۰ می‌باشد که عمده آن فروش داخلی داشته و در بورس کالا نیز بفروش می‌رسد. حدود ۹۰% از محصول فروش داخلی دارد و مابقی صادر می‌گردد.

شرکت در سال ۹۶، ۴۰ هزارتن تولید و فروش داشته است که سبب کسب درآمدی ۳۳۲ میلیارد تومانی برای شرکت شده است. شرکت در ۶ ماهه سال ۹۷ نیز موفق به فروش حدود ۲۰ هزارتن شده است که درآمدی ۲۰۰ میلیارد تومانی را برای شرکت داشته است (۳۲% افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته). همچنین در ۷ ماهه سال جاری نیز ۲۳،۱۹۶ تن محصول بفروش رسانده است که سبب کسب درآمدی ۲۴۷ میلیارد تومانی شده است (به طور متوسط فروش ۳،۳۱۳ تن در ماه).

متوسط نرخ فروش محصول شرکت در سال ۹۶ ، ۸۲ هزار ریال به ازای هر یک کیلوگرم بوده که در مهرماه سال ۹۷ این نرخ به ۱۰۱ هزار ریال رسیده است. در مهر ماه نرخ فروش ۱۴۶ هزار ریال بوده است.

 شرکت برای سال ۹۶ موفق به کسب سود ۹۴۴ ریالی برای هر سهم شد که نسبت به سود سال ۹۵ افزایشی ۲۳۰ درصدی داشته است. شرکت در ۳ ماهه اول سال جاری ۲۸۴ و در ۳ ماهه دوم نیز ۴۰۱ ریال سود محقق ساخته است (۶۸۵ ریال سود در ۶ ماهه ۹۷).

 بر اساس آخرین ترازنامه، شرکت دارای ۲۱۴ میلیارد تومان دارایی می‌باشد و نسبت بدهی نیز ۶۵% است که حسابها و اسناد پرداختنی، و حصه جاری تسهیلات مالی بیشترین قسمت آن می‌باشد (دوسوم بدهی‌ها). همچنین شرکت دارای ۳۹ میلیارد تومان سود انباشته است که ۲۰% بیشتر از سرمایه ۳۳ میلیارد تومانی آن است (منبعی خوب برای افزایش سرمایه).

 از نکات جالب شرکت موجودی ۷۵ میلیارد تومانی «مواد و کالا»ست که بیش از ۲ برابر «سرمایه» آن است. همچنین ۲۳ میلیارد تومان وجوه نقد دارد که نسبت به ترازنامه‌های قبلی رشدی چشمگیر داشته است.

 حاشیه سود عملیاتی شرکت در سال ۹۶ ، ۲۳% بوده اما حاشیه سود خالص ۹% بوده است. در ۶ ماهه سال جاری اما حاشیه سود عملیاتی در حالی کاهش داشته و ۱۶% بوده که حاشیه سود خالص ۱۱% شده است (عمده دلیل آن، کاهش «هزینه مالی» شرکت بوده است).

 ماده اولیه اصلی شرکت «استایرن مونومر» می‌باشد. علاوه بر استایرن ، «بوتادی ان» و «اکریلونیتریل» هم می‌باشد که اکریلونیتریل وارداتی است.

 کاربرد اصلیABS در صنایع خودرو سازی و در ساخت قطعات بدنه خودرو است. دیگر کابرد های عمده آن شامل لوله ها و اتصالات، قطعات تزریقی مانند اسباب بازی های لوگو، چرم‌های مصنوعی، تلفن ها، بدنه لوازم خانگی و پوشش ابزار آلات الکتریکی دستی، از دیگر کاربردهای این ماده است.

 پتروشیمی قائد بصیر و پتروشیمی تبریز از تولید کنندگان این محصول (ABS) در ایران می باشند.

 در پایان لازم به توضیح است بنظر می‌رسد این شرکت توانایی تحقق سودی ۱۸۰ تومانی رابرای سال جاری داشته باشد لذا قیمت در نظر گرفته شده برای عرضه ( محدوده ۸،۰۰۰ تا ۸،۵۰۰ ریال ) قیمتی مناسب می‌باشد.

رسول جاویدی(کارگزاری ملل پویا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *