شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

بررسی شرکت کارخانجات تولیدی شیشه رازی

بررسی شرکت کارخانجات تولیدی شیشه رازی

کارخانجات تولیدی شیشه رازی‌ که سال مالی آن منتهی به اسفند ماه است در سال ۹۵ توانست ۵۳۵ریال سود بسازد. این شرکت برای سال جاری ۴۹۵ریال سود پیشبینی کرده

که در سه ماهه اول ۴۳ ریال و در سه ماهه دوم ۲۳ ریال در مجموع ۶۵ ریال و ۱۳% از بودجه را محقق ساخته است (شرکت در ۶ ماهه سال ۹۵، ۲۳% از سود خود را محقق ساخته بوده است). هرچند شرکت سود کمی را در سال جاری محقق ساخته است اما باید این نکته را یادآور شد که شرکت بخش اعظم درآمد خود را در ۳ ماهه پایانی سال محقق می سازد. سرمایه شرکت پس از افزایش سرمایه در سال جاری به ۸۵۰ میلیون ریال رسیده است.
کرازی تولید ۲۲٫۵ هزار تن در سال ۹۵ و تولید ۲۰ هزار تنی برای سال جاری پیشبینی کرده که ۱۶٫۵هزار تن آن را سال گذشته به فروش رساند و برای سال جاری نیز پیشبینی فروش ۱۷٫۵هزار تن در بودجه آورده است. در سال جدید نیز شرکت ۱۳,۷۱۱ تن تولید داشته است که مقدار ۹,۰۱۶ تن آن نیز بفروش رسیده است. مبلغ فروش ۸ ماهه نیز ۲۵۴,۷۱۶ میلیون ریال می باشد.
متوسط نرخ فروش برای شرکت ۲۹میلیون ریال در هر تن دیده شده که در سه ماه اول به طور متوسط ۲۶٫۹میلیون ریال بوده در سه ماهه دوم نیز ۲۹٫۱ میلیون ریال و در مهر و آبان ماه نیز ۲۸٫۴ میلیون ریال بوده است.
کرازی بخش مناسبی از سود هر سهم خود را نیز مدیون شیشه تاکستان است که ۲۰۰ریال به ازای هر سهم به شرکت سود می رساند و در سال گذشته نیز ۲۶۰ ریال به ازای هر سهم به کرازی سود رساند.
در سال جاری کرازی سرمایه اسمی خود را از ۵۰۰ میلیارد ریال با ۷۰ درصد افزایش به ۸۵۰ میلیارد ریال رسانده است. این سرمایه جهت کوره ۹۰ تنی شیشه تاکستان به عنوان زیر مجموعه مصرف خواهد شد. نقدینگی حاصله جهت تسویه بخشی از بدهی های بانکی شرکت مصرف شده است.
این انتظار وجود دارد که میزان فروش شرکت اصلی در سال آتی به ۲۰ هزار تن برسد ضمن اینکه ۶ میلیون یورو بدهی بانکی تسویه گردد لذا این رویداد یعنی افزایش مقدار فروش سود خالص را ۶۹ میلیارد ریال و تسویه بدهی بانکی سود خالص را ۳۶ میلیارد ریال بالا می برد.
شرکت دارای درآمدی غیرعملیاتی می باشد که سالیانه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از درآمد فروش می باشد و این رقم در درآمد اسفند ماه لحاظ می گردد. این درآمد حاصل از سرمایه گذاری در شرکتهای فرعی می باشد (شرکت شیشه بسته بندی تاکستان و شرکت بهین پویا صنعت).
کرازی همکنون با p.e 8.2 واحد معامله می شود و علی رغم عدم پوشش مناسب سود در نیمه اول سال، انتظار می رود در فصل سرما (خصوصا زمستان) بتواند بودجه خود را محقق کند.

نویسنده : رسول جاویدی

به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.