شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

بورس در انتظار ره‌آورد شورای حکام

بورس در انتظار ره‌آورد شورای حکام

گروه بورس- مهرنوش سلوکی:‌روند منفی حرکت نماگر شاخص روز گذشته نیز ادامه داشت و شاخص کل بازار سهام با افت ۹۴واحدی به سطح ۶۲هزار و ۲۱۶ واحد رسید تا فاصله خود را تا رسیدن به یک پله نزولی‌تر کمتر کند. عملکرد بازار در روز گذشته به گونه‌ای بود که دیگر شاخص‌های بازار هم قرمزپوش به کار خود پایان دادند. در این میان گمانه‌زنی‌ها درخصوص تغییر رفتار بازار به سمت مثبت در روزهای آینده؛ با توجه به نشست امروز شورای حکام سازمان‌بین‌المللی انرژی اتمی و تصویب قطعنامه ۱+۵ بسیار است. پیش‌بینی‌ها این است که این قطعنامه با اجماع و اتفاق آرای کشورهای عضو شورای حکام تصویب شود و موضوع مسائل گذشته و حال و یا به اصطلاح «پی.ام.دی» برای همیشه مختومه شود و راه را برای اجرای برجام باز کند و این درحالیست که افت قیمت نفت در بازارهای جهانی مانعی در برابر این فضای مثبت است. با این وجود روز گذشته حجم و ارزش معاملات با روند مثبتی مواجه شد به‌طوری‌که حجم با ۳۳ درصد رشد به بیش از ۳۳۱میلیون سهم و ارزش معاملات نیز با رشد بیش از ۱۶ درصدی به حدود ۶۰۶ میلیارد ریال رسید.

روند نزولی در صنایع بورسی :

روز گذشته صنایع بورسی همگام با بازار با کارنامه‌ای ضعیف به کار خود پایان دادند، به‌طوری‌که از میان ۳۷ صنعت بورسی تنها ۸ صنعت مثبت و ۲۷ صنعت دیگر با روند منفی همراه شدند. در ادامه این روند، سه صنعت ابزار پزشکی، قند و شکر و خودرو در صدر‌جدول صنایع بورسی قرار گرفته‌‌اند و صنایع استخراج سایر معادن، استخراج نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی در قعر این جدول بودند. به‌طور کلی شرایط این روزهای صنایع بورسی حاکی از این است که کاهش شدید قیمت نفت در روزهای گذشته رفتار بسیاری از صنایع را به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم تحت‌تاثیر قرار داده و پیش‌بینی می‌شود در گزارش‌های سه ماه سوم سال بخش مهمی از شرکت‌ها تاثیر داشته باشد.

نوسان‌گیری‌های پیاپی برای قندی‌ها :

روز گذشته ابزار پزشکی با حدود ۵ درصد رشد روزانه جایگاه پربازده‌ترین صنعت بورسی را ازآن خود کرد. ابزار پزشکی که در هفت روز اخیر با رشد بیش از ۱۲ درصد همراه بوده است، در یک سال اخیر آمار قابل‌قبولی را به ثبت رسانده است. در این بین صنعت قند و شکر که به سنت بسیاری از روزهای منفی بازار با نوسان‌گیری مثبت می‌شود؛ در حالی در رده دوم قرار گرفت که در عملکرد هفتگی نزول ۴/ ۱ درصدی را به ثبت رسانده است. در این گروه جایگاه بیشترین حجم معاملات را «قثابت» با جابه‌جایی ۲میلیون و ۶۰۰هزار سهم به همراه داشت. قند ثابت خراسان که دست به دست شدن تمام سهم را در میان بازیگران حقیقی داشت در سابقه معاملاتی ۱۰ روز اخیر خود با روندی متعادل ۵ روز مثبت و ۵ روز منفی را داشته است. در این گروه بیشترین رشد قیمتی را «قشهد» با ۷۶/ ۳ درصد و بیشترین افت قیمتی را «قشرین» با ۲/ ۲ درصد به ثبت رسانده است. به‌طور کلی روز گذشته از میان ۱۲ نماد فعال این گروه تنها دو گروه با روند منفی مواجه شدند.

اوراق جدید در جاده خودروسازان :

سومین گروه مثبت صنایع بورسی روز گذشته خودرو و ساخت قطعات با ۰۷/ ۰ درصد رشد بود. صنعت خودرو که از ابتدای سال نزول بیش از ۲۷ درصد را در کارنامه خود دارد در ماه‌های اخیر فرازو‌نشیب‌های بسیاری را در بحث عرضه و تقاضا در پی داشته است. با این وجود در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر صدور اوراق مشارکت خودرو در بورس کالا شنیده شد که به گفته بسیاری از کارشناسان می‌تواند به ایستگاه جدیدی برای تامین مالی خودرو‌سازان تبدیل شود. اوراق گواهی سرمایه‌گذاری خودرو ابزار تامین مالی جدید برای صنعت خودرو است که بر مبنای عقد پایه مشارکت این امکان را به شرکت خودرو‌ساز می‌دهد تا علاوه بر تامین مالی پروژه‌های ساخت خودرو امکان فروش خودرو را در سر رسید اوراق داشته باشند.

به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *