جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

تاریخ به نفع بورس ورق می‌خورد؟

 اواخر هفته گذشته در بازار سهام ولوله‌ای به پا شد، هر جا سخن از سیگنال‌های خرید، موج امیدواری برای حرکتی دوباره را نوید می‌داد، تغییر کرد.

می‌توان اینطور برداشت کرد که تاثیر اخبار خوب و امید سهامداران بر رشد بازار بسیار کوتاه و شکننده شده است درحالیکه اخبار بد هرچند تاثیر عملی چندانی بر صنایع نداشته باشند جو منفی بالایی ایجاد می‌کنند. بیشتر نمادها «پولبک» به خط حمایتی داشتند تا جایی که حمایت‌های خود را از دست دادند و برای بازار سرمایه تاریخ دیگری رقم زدند.
قیمت نفت مانند سایر مواد خام در هفته‌های اخیر با سرعت بیشتری کاهش یافت. حوادث تروریستی روز جمعه پاریس بر تحولات بازارهای مختلف جهان تاثیر گذاشت، نگرانی‌ها درباره کاهش امنیت، از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران می‌کاهد و قیمت طلا و نفت را زیر سیطره خود قرار می‌دهد. یکی از عواملی که سبب شد امیدها نسبت به رشد قیمت نفت تضعیف شود، اعلام آژانس بین‌المللی انرژی درباره پیش‌بینی قیمت نفت بود که تا سال ۲۰۲۰م رشد قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت و آب پاکی را روی دست بازارهای مالی ریخت. از سوی دیگر بر ذخیره نفت امریکا نیز افزوده شد و تردیدی هم وجود ندارد که بازار در آینده همچنان با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه خواهد بود. ارزش دلار نیز با حوادث اخیر نسبت به یورو افزایش یافت، مهم‌ترین عامل موثر بر ارزش یورو در هفته‌های اخیر و روزهای آینده تصمیم بانک مرکزی اروپا برای اجرای برنامه‌های حمایتی جدید با هدف کمک به رونق اقتصاد منطقه یورو است.
از سوی دیگر، داده‌های اقتصادی از امریکا بر ارزش دلار تاثیر خواهد داشت و اگر این داده‌ها مثبت باشد شاهد رشد بیش از پیش ارزش دلار نیز خواهیم بود. این عوامل در حالی بر بازار سرمایه و معاملات آن سایه افکنده است که در داخل کشور نیز تیم اقتصادی دولت ۲ سال است بر یک نظریه مبهم کاهش تورم اصرار دارد، در حالی که به اعتقاد برخی کارشناسان این علاج اقتصاد بحرانی ایران در شرایط کنونی نیست و برای برون‌رفت از رکود باید منابع مالی تزریق کرد و اجازه داد نقدینگی در بانک‌ها به چرخش درآیند. از این رو همچنان شرایط بازار در رکود است و تغییر محسوسی به چشم نمی‌خورد و انتظار می‌رود همچنان بازار زیرفشار عرضه‌کنندگان باشد. البته نباید معاملات بلوکی را فراموش کرد که براساس سنت چند روز قبل مشکل شاخص را با جابه‌جایی چند بلوک حل کردند و خیلی راحت جامه سبز بر تن شاخص کرد. نمادهای کوچک البته کماکان به رشد خود ادامه می‌دهند اما انتظار نمی‌رود بازار را یکدست مثبت کنند. بورس به‌عنوان یک بازار مالی از طریق جذب و به کار انداختن سرمایه‌های راکد، حجم سرمایه‌گذاری در جامعه را بالا می‌برد و بین عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان کالای سرمایه‌ای (اوراق بهادار) ارتباط برقرار کرده و معاملات بازار سرمایه را تنظیم می‌کند. همچنین با نظارت بر معاملات و اجرای قوانین تا حدودی از نوسان شدید قیمت‌ها جلوگیری می‌شود. بورس مردم را به پس‌انداز تشویق کرده و بدین وسیله باعث بکارگیری پس‌انداز مردم در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. بورس سرمایه لازم برای اجرای پروژه‌های دولتی و خصوصی را فراهم می‌کند. همه در انتظار آینده هستند و بیشتر کارشناسان چشم‌انداز بازار را روشن ترسیم می‌کنند. اما سوالی که مطرح است اینکه چراکمتر کسی حاضر است در بورس با توجه به وجود چشم‌انداز روشن و کاهش بالای قیمت‌ها در ۲ سال گذشته سرمایه‌گذاری کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *