جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

ته لیوان بورس پیدا شد؟

بازار سهام پس از گذر از افت های سنگین بهاره و تابستانه از ابتدای پائیز وارد فاز جدیدی از سکون و رخوت شده است.

دیگر از سقوط های سنگین خبری نیست و شاخص بورس آهسته و پیوسته حتی رشد کرده است.آمارها نشان می دهد که شاخص بورس تهران از ابتدای فصل پاییز تاکنون ۱٫۸ درصد رشد کرده است؛هر چند این حرکت لاک پشتی رو به بالای بازار سهام چندان قابل توجه نیست اما می توان این رخداد را به عنوان «کف سازی» محکم بورس تلقی کرد،به این معنی که سرمایه گذاران بازار سهام قیمت های شهریور ماه را به عنوان یک کف قابل اعتماد برای سهام شرکت های پذیرفته شده در بازار سهام تلقی کرده و حتی انتشار گزارش‌های ۶ ماهه نه چندان مطلوب بنگاه‌های بورسی و فرابورسی نتوانسته این کف مستحکم را بشکند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، در واقع اگر سرمایه گذاری در روزهای نخست پائیز وارد بازار سهام شده باشد،در حال حاضر هر چند سود چنان قابل توجهی را به خانه نبرده اما زیانی هم شناسایی نکرده است.

بررسی روند ۲۲ ماه اخیر بورس تهران که به عنوان دوران سقوط های سهمگین بازار سهام از آن یاد می شود،نشان می دهد که کف سازی دو ماه و چند روزه بازار سهام(از ابتدای پاییز تاکنون) در این مدت سابقه نداشته و صعودها و سقوط های این بازار ظرف ۲۲ ماه گذشته معمولا در دوره های زمانی کمتر از یک ماه اتفاق افتاده است و سکون بازار در یک مدار مشخص در واقع یک رخداد تکرار نشده در این دوره است.

آگاهان بازار سهام این کف سازی را به نامه ۴ وزیر به روحانی درباره بحرانی شدن وضعیت بورس نسبت می دهند و از قضا شروع کف سازی بازار سهام به اواخر شهریورماه برمی‌گردد یعنی درست زمانی که نامه وزرا به رئیس جمهوری نگاشته شده و چندی بعد هم رسانه ای شده است.برخی از تحلیل گران معتقدند که در روزهای پاییزی بازار با دست های نامرئی حمایت شده و این حمایت ها سبب شده سرمایه گذاران آغشته به داد و ستد سهام بعد از ۲۲ ماه زیان به این باور برسند که اصطلاحا «زیر بازار سفت» است.

اما اگر بتوان از نامه ۴ وزیر به عنوان رهیافتی برای پایان زیان های پی در پی اهالی بازار سهام یاد کرد این نکته را هم می توان یادآور شد که بازار سرمایه در ۶۵ روز اخیر با شوک سیاسی یا اقتصادی خاصی هم مواجه نشده و حتی اجرای بسته جدید خروج از رکود دولت هم توانسته انتظار تحرک در برخی صنایع مهم بورس از جمله خودروسازی را ایجاد کند.در مجموع شاید الان بتوان مقتدرانه گفت،اینجا بورس تهران است،کف بازار بعد از ۲۲ ماه زیان شناسایی شد!

نمودارها چه می گویند؟

بررسی وضعیت شاخص کل بورس تهران به لحاظ تکنیکی حاکی از آن است،دماسنج بازار سهام در یک ماه و نیم تا دو ماه پیش ، پس از ثبت کف ۶۱۰۶۰ واحد (علیرغم این که قیمت به تراز ۱۰۰ درصد app برخورد نکرد) با توجه به ورود به ناحیه PRZ می توان گفت که آرایش هارمونیک ab=cd را تکمیل کرد و یک رشد نصف و نیمه را تجربه کرده است.

در حال حاضر نماگر بازار بورس پس از یک دوره نوسان به نظر می رسد یک عقب نشینی مختصر را تجربه خواهد کرد. با این حال شرایط اسیلاتور DT در پارامتر بهینه به گونه‌ای است که احتمال شکست کف قبلی بسیار پایین است.

به نظر می رسد در هفته های پیش رو (احتمالا هفته پایانی آذر) بازار وارد یک روند رو به رشد با شیب ملایم خواهد شد و به مرور خود را به سطح ۶۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰۰ واحد خواهد رساند.

به تعبیری واضح تر ابزارهای تکنیکال یا همان علم نمودارها نیز از پایان دوران رکود در بورس خبر می دهند.
«کف سازی» بعد از ۲۲ ماه زیان/ته لیوان بورس پیدا شد؟

بورس تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته کمی پر عرضه تر از روز های اخیر ظاهر شد. تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار برای عرضه اولیه نماد بهمن دیزل ، ابهامات در بازار های جهانی و برخی از درگیری ها در منطقه از مهمترین دلایل فشار نسبی عرضه ها در معاملات روز چهارشنبه بود. در بازار های جهانی ، قیمت نفت و فلزات پایه همچنان در حال نزول هستند و افق روشنی از صعود قیمت‌ ها وجود ندارد.

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان معتقدند با ورود ایران به بازارهای جهانی قیمت نفت باری دیگر آهنگ نزولی خواهد گرفت. در نتیجه این تحولات، قیمت جهانی کالاها و مواد اولیه نیز قطعا شرایط خوبی را تجربه نخواهند کرد و طبیعی است در چنین فضایی که بازار از ابهامات زیادی رنج می برد ، به سمت صنایعی که اثر منفی از ریزش قیمت ها می پذیرند ، کمتر حرکت کرد.

به نظر نزدیک‌ ترین رویدادی که می ‌تواند بازار سرمایه را نجات دهد و به‌ صورت مقطعی دستخوش تغییرات مثبت نماید، مهلت گزارش پی.‌ام.‌دی آمانو است که قرار است ۲۴ آذر ماه قرائت شود و در آن برهه شاید بازار رونقی را در کوتاه‌ مدت تجربه کند.

از طرف دیگر چشم ‌انداز صعودی نرخ ارز می ‌تواند آثار افت قیمت ها در بازار های جهانی را تا حدودی جبران کند. هرچند باید در نظر داشت که نزدیک شدن برجام به فاز اجرایی و همچنین کنترل نسبی که بانک مرکزی بر بازار ارز دارد نیز احتمال روند صعودی پرشتاب نرخ ارز را کاهش می ‌دهد و کماکان معتقدیم دلار نهایتا تا پایان سال در سطوحی مابین ۳٫۷۰۰ تا ۳٫۸۰۰ تومان خواهد ایستاد و خبری از رشد های نجومی نخواهد بود.

به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که به اذعان تحلیل گران رشد نرخ دلار در سال جاری برابر با میزان تورم خواهد بود که البته به دلیل سقوط نفت این رشد می تواند کمی هم بیشتر باشد.

بنابراین در شرایط فعلی باید امیدوار بود که بازار در همین محدوده نوسان کند و شاهد ریزش قیمت های مجدد نباشیم. عواملی همچون اعلام برنامه بودجه سال ۹۵ طی ماه جاری، تعیین تکلیف نرخ سود بانکی، اجرای عملی برجام طبق موعد بیان شده، سیاست ‌های انبساطی دولت و تغییر در قیمت ‌های جهانی کالاها از مواردی است که می تواند بازار را دستخوش تغییرات مثبتی نماید.

ضمن این که در ‌هم ‌تنیده شدن متغیرهای اقتصادی و سیاسی این احتمال را قوت می‌ بخشد که یک پارامتر بتواند بر دیگر پارامتر‌ها تاثیر بگذارد و شرایط جدیدی را در آینده نه چندان دور رقم بزند.
«کف سازی» بعد از ۲۲ ماه زیان/ته لیوان بورس پیدا شد؟

مطالعه نوسانات قیمت سهام در صنایع مختلف بازار نشان می ‌دهد که از میان ۳۷ صنعت ریز و درشت بازار ، ۱۶ صنعت با روند نزولی و سایر صنایع نیز با روند صعودی و یا عدم تغییر سطح قیمت ها و شاخص ها روبرو شدند. در معاملات روز چهارشنبه مثبت گروه رایانه و گروه قند و شکر قوی تر از سایر صنایع بود. اما برای هفته آتی احتمالا روندی مشابه با هفته ای که گذشت را داشته باشیم. با این تفاسیر که بحث عرضه اولیه و وضعیت قیمت ها در بازار جهانی می تواند روند معاملات بورس تهران در نیمه نخست هفته را تحت تاثیر قرار دهد. در هفته پیش رو ، جلسه شورای پول و اعتبار را هم خواهیم داشت و خبر های این جلسه نیز از اهمیت بالایی برای بازار برخوردار خواهد بود.

در نتیجه معاملات چهارمین روز کاری از آذر ماه سال ۹۴ ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد مصنوعی ۱۳ واحدی در محدوده ای مابین کانال ۶۳٫۰۰۰ و میانه های کانال ۶۲٫۰۰۰ واحدی قرار گرفت. همچنین شاخص قیمت در معاملات روز چهارشنبه با رشد حدود ۵ واحدی تا ارتفاع ۲۴٫۴۲۷ واحدی پیشروی کرد. در نگاهی به نمودار یک ساعته ، شاهد روند نزولی شاخص از ابتدا تا انتهای ساعت معاملات بودیم که به لطف معاملات بلوکی بر روی برخی از نماد ها ، شاخص را به نقطه سر به سر بازگشت.

اقتصاد بیدار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *