جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

تک نرخی شدن ارز بساط بسیاری از رانت‌خواری‌ها را جمع می‌کند

تک نرخی شدن ارز بساط بسیاری از رانت‌خواری‌ها را جمع می‌کند

» سرویس: اقتصادی – صنعت، معدن، تجارت

مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با بیان اینکه تک نرخی شدن به نفع اقتصاد کشور است و بساط بسیاری از رانت خواری‌ها را جمع می‌کند، تاکید کرد: توجه به بخشی‌نگری به عنوان آفت سیاست در ایران ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا رفعتی درمورد تأثیر تک‌نرخی شدن نرخ ارز در رونق اقتصادی کشور و واقعی‌تر شدن قیمت‌ها تاکید و اظهار کرد: راه کنترل نرخ ارز، تزریق پول به اقتصاد نیست، بلکه کنترل تورم است.

وی، بخشی‌نگری را آفت سیاست در ایران عنوان کرده و گفت: همه کارشناسان اعتقاد دارند تزریق بی‌رویه پول مشکل ما را حل نخواهد کرد و به اعتقاد بنده برای اقتصادی نفتی، کنترل تورم در وهله‌ی اول قابل اهمیت است.

بخشی از رونق در سال‌های گذشته کاذب بود

رفعتی با بیان اینکه بخشی از رونق ما در سال‌های گذشته رونق کاذبی بوده و در بخش‌هایی مثل مسکن و بورس تقاضای زیادی وجود داشت، اظهار کرد: در حال حاضر که شرایط عادی شده مردم انتظار کاهش قیمت را دارند و از طرفی میزان خرید نیز کاهش یافته است که البته سرکوب قدرت خرید مردم را در جبران نشدن افزایش قیمت‌های قبلی و معکوس شدن انتظارات تومی باید جستجو کرد که البته واردات نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است.

در سال‌های گذشته با تورم ۵۰ درصدی مواجه بودیم

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته با تورم ۵۰ درصدی مواجه بودیم درحالی که دستمزدها تا ۲۵ درصد افزایش داشت، گفت: همین موضوع منجر به کاهش قدرت خرید مردم شد که باید این موراد مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با اشاره به بازار بورس و مسکن در سال های اخیر گفت: این روزها با ریزش بورس مواجهیم و از سویی به‌دلیل رکود مسکن با کاهش قیمت آهن و سیمان روبرو هستیم که مردم تمایلی به خرید ندارند.

همچنین حسین پاریاب، دبیر کل اولین همایش بین‌المللی سیاست‌های صنعتی و تجاری با بیان اینکه سالانه ۲۵ میلیارد دلار در حوزه گردشگری هزینه می‌شود که در سال ۲۰۲۰ به بالای یک هزار میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: تا چندی پیش حدود ۹۰ درصد درآمد گردشگری مربوط به ۱۰ کشور بود که در سال ۲۰۱۳ این سهم به ۵۰ درصد رسیده و کشورهایی مثل ترکیه، مالزی و امارات سهم بیش‌تری را به خود اختصاص داده‌اند که ایران نیز می‌تواند با ایجاد ظرفیت و زیرساخت بخشی از این گرشگران را جذب کند.

رشد صادرات فناوری در کشورهای درحال توسعه

پاریاب با بیان اینکه در پیشبرد برنامه‌های سند چشم‌انداز برای توسعه اقتصاد کشور وضعیت چندان مناسبی نداشتیم، با اشاره به رشد صادرات فناوری در کشورهای درحال توسعه گفت: در سال ۲۰۰۰ کشورهای پیشرفته به‌عنوان بنیانگذار صنعت فناوری اطلاعات ۵۵۰ میلیارد دلار صادرات فناوری داشتند که این رقم برای کشورهای درحال توسعه ۲۰۰ میلیارد دلار بود، اما در سال ۲۰۱۴ این رقم برای کشورهای پیشرفته تغییری نکرده ولی در کشورهای درحال توسعه به ۱۲۵۰ میلیارد دلار رسید که کشورمان نیز می‌تواند سهمی از این رقم را به خود اختصاص دهد.

وی در عین حال تاکید کرد: در صادرات کالاهای با فناوری بالا به شدت ضعف داریم و کم‌تر از یک درصد صادرات‌مان در این حوزه است.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *