شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

رواشناسی (قسمت دوم)

مقدمه:

همان طور که بازار های مالی از جمله بازار بورس ایران می توانند باعث چند برابر کردن سرمایه و سود آوری خوب باشد به همان نسبت  می تواند باعث از بین رفتن سرمایه در مدتی کوتاه شود.چهار عامل می تواند باعث موفقیت یک معامله گر در بازار بورس شود:

۱-تسلط به تحلیل بنیادی

۲- تسلط به تحلیل تکنیکال

۳-شناخت رفتاری و روانشناسی کلیت بازار

۴-تجربه فردی

عوامل ذکر شده به مانند ۴ پایه از یک صندلی می باشند که اگر یکی از پایه ها نباشد فرد معامله گری که سوار بر این صندلی هست را به زمین می زند و باعث زیان سرمایه او می شود. در این مقاله سعی شده است که عوامل روانی و رفتاری موثر مرتبط با بازارهای مالی به خصوص بازار بورس ایران که بعضا باعث  می شود معامله گر دچار اشتباه در تصمیم گیری و ایجاد ضرر و زیان برای سرمایه ی خود ودیگران شود، مورد بحث وتحلیل قرار گیرد تا با شناسایی این عوامل  و راه های مقابله با آن تا حد امکان از این خطاهای رفتاری جلوگیری شود زیرا جامعه بورسی، متشکل از همین افراد و معامله گران است و رفتار و عملکرد آنها باعث جهت گیری رفتار کلیت بازار بورس است و با تصحیح رفتار هیجانی و کنترل آن می توان امید به اصلاح و عمق بخشیدن به کلیت بازار بورس داشت.

اکنون می خواهیم به بررسی عوامل موثر بر رفتار معامله گران بپردازیم تا با شناخت صحیح آنها بتوانیم تا حد امکان و حد اکثری از خطاهای ذهنی مربوط به آنها جلوگیری کنیم:

در مقاله قبل در مورد شاخص بورس صحبت شد در این مقاله عامل دوم بررسی می شود

۲-خوش بینی یا بد بینی افراطی نسبت به بازار:

عامل دیگری که می تواند اکثریت معامله گران را دچار اشتباه رفتاری و ذهنی کند ،خوش بینی یا بد بینی افراطی نسبت به کلیت بازار یا یک گروه یا یک سهم خاص از آن است، یعنی مواردی که در ادامه توضیح می دهیم قابل تعمیم به روند یک گروه از بازار یا حتی یک تک سهم از آن خواهد بود.

تجربه ثابت کرده است زمانی که کلیت افراد جامعه  و فعالین بازار در مورد بازار بورس اظهار خوش بینی می کنند و از

خوش بینی یا بد بینی افراطی نسبت به بازار بورس

روند صعودی آن بسیار خوشحال هستند و طمع و تعصب جای تجزیه و تحلیل را می گیرد، اکثریت معامله گران خرد بازار و برخی از افراد بی تجربه ی خارج از بازار که به خاطر همین اخبار به شدت مثبت می خواهند وارد بازار شوند ، شروع به خرید های هیجانی و بی دلیل در قیمت های بالا می کنند،که هیچ گونه توجیه تحلیلی برای خرید وجود ندارد. در این زمان افراد با تجربه و بازیگردانان اصلی سهام به جای خرید، شروع به فروش و ذخیره سود ناشی از خرید های قبلی خود می کنند. بعضا این خوش بینی افراطی و هیجانی توسط بعضی از همین بازیگردانان اصلی به معامله گران خرد و افراد جامعه تزریق می شود تا بتوانند سهام خود را در قیمت های بهتر بفروشند. این حالت معمولا در آخر یک روند پر قدرت صعودی شکل می گیرد، جایی که قیمت اکثریت سهام در حباب مثبت بالا قرار دارد و از لحاظ قیمتی دیگر در این قیمت ها ارزنده نمی باشند.

اما بر عکس زمانی که کلیت فعالین بازار و افراد جامعه از روند بازار بورس اظهار نا امیدی ویاس میکنند و نسبت به روند آینده ی آن بد بین هستند، اکثریت معامله گران خرد و افراد بی تجربه شروع به فروش های هیجانی می کنند که هیچ گونه توجیه تحلیلی برای فروش وجود ندارد و در این زمان افراد با تجربه وبازیگردانان اصلی سهام مختلف شروع به خرید های عمده به صورت نامحسوس می کنند.باز هم این بد بینی افراطی توسط همین بازیگردانان به بازار القا میگردد. این حالت در آخر یک روند پر قدرت نزولی و ریزشی اتفاق می افتد جایی که شاخص کل واکثریت سهام بعد از یک ریزش قیمتی زیاد در حال متعادل شدن باشند و قیمت آن ها بسیار ارزنده است.

ادامه مقاله در پست های آینده می توانید مشاهده کنید

مولف:امیرحسین حقیقتی


لینک ویدیوهای آموزشی

مدیریت سرمایه ، تابلوخوانی و نوسانگیری

 مبادلات ارزی (فارکس)

بنیادی مقدماتی

آتی سکه


به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *