جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

دلواپسی‌ها در تالار شیشه‌ای شدت گرفت/صنایع بورسی جولانگاه نوسان‌گیران

اقتصادنیوز از معاملات امروز بازار سهام گزارش می‌دهد: دلواپسی‌ها در تالار شیشه‌ای شدت گرفت/صنایع بورسی جولانگاه نوسان‌گیران یکشنبه، دوازدهم مهر ۱۳۹۴ – ۰۳:۵۴ عصر

ریزش ادامه دار بورس تهران امروز با ۰٫۰۹ درصد در حالی ادامه پیدا کرد که نگرانی ها در خصوص آینده تالار شیشه ای این روزها شدت گرفته است.
به گزارش اقتصادنیوز، ریزش ادامه دار بورس تهران امروز با ۰٫۰۹ درصد در حالی ادامه پیدا کرد که نگرانی ها در خصوص آینده تالار شیشه ای این روزها شدت گرفته است . نماگر شاخص کل بازار سرمایه امروز با ۵۴ واحد افت به رقم ۶۱ هزار و ۱۶۳ واحد رسید تا بیش از گذشته به سقوط به سطح پایین تر نزدیک شود .

در همین رابطه شاخص های دیگر این بازار نیز با ادامه روند نزولی روزی قرمزپوش را برای بورس تهران رقم زدند بطوریکه شاخص کل (هم وزن) ۲۹ واحد؛ شاخص قیمت (هم وزن ) ۲۵واحد وشاخص قیمت(وزنی-ارزشی) ۲۱واحد افت را به ثبت رساندند.

اما امروز نگرانی ها در خصوص روند بازار شدت گرفت و ۴ وزیر کابینه دولت یازدهم طی نامه به رییس جمهور نسبت به شرایط بورس هشدار دادند . در نامه مشترک علی طیب نیا، محمدرضا نعمت زاده، علی ربیعی و حسین دهقان وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به حسن روحانی رئیس جمهور آمده است: «همانطور که مستحضرید از دی ماه ۱۳۹۲ تاکنون بازار سرمایه متاثر از تحولات و متغیرهای کلان بین المللی و داخلی از جمله کاهش بهای نفت و کالای اساسی از جمله فلزات و همچنین تحریم‌ها و برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها در داخل کشور شاهد افتی کم سابقه گردیده است به نحوی که از دی ماه سال ۱۳۹۲ تاکنون ظرف مدت ۱۹ ماه ارزش بازار بر اساس شاخص قیمت ۴۲ درصد کاهش یافته و به لحاظ افت ارزش، بازار کاهشی معادل ۱۸۰ هزار میلیارد تومان را شاهد است.

همچنین در بازار امروز؛ فولاد مبارکه اصفهان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشته و نماد های وبصادر و خودرو به ترتیب با ۲۴ و ۲۱واحد ،عمده تاثیر منفی را بر نماگر بازار داشتند . در بازار روز یکشنبه پالایش نفت بندرعباس بیشترین ارزش بازار را به ثبت رساند و بعد از آن نماد های خودرو و خپارس قرار گرفتند .بیشترین حجم معاملات را نیز پارس خودرو و ایران خودروبه ثبت رساندند تا صنعت خودرو روز پرمعامله ای را در میان صنایع دیگر بورسی رقم بزند.

برهمین اساس حجم و ارزش معاملات امروزنسبت به روزقبل جان بیشتری گرفت به طوریکه حجم معاملات به رقم ۳۷۱میلیون سهم و ارزش معاملات نیز به ۸۰۷میلیارد ریال رسید .

امروز در عین حال نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام ماشین‌سازی اراک در پایان مهلت پذیره‌نویسی ۳۰ روزه خود دوباره با تمدید این مهلت تا دوشنبه ۲۷ مهر ماه جاری روبرو شد. همچنین امروز نماد معاملاتی شیر پاستوریزه پگاه فارس در حالی در بازار دوم فرابورس شاهد کشف قیمت هر سهم خود به قیمت ۲۴۵ تومان بود که توانست ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان نقدینگی را برای سهامدار عمده فراهم آورد.

موج منفی در صنایع بورسی
بررسی‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد، امروز صنایع بورسی همگام با نماگر شاخص حرکت کرده و با عملکردی منفی به کار خود پایان دادند . صنایع بورسی که این روزها به جولانگاه نوسان گیران بازار سهام بدل شده است شاهد رشد قیمتی ۸ صنعت بود که از آن بین میتوان به گروه فلزات اساسی؛ حمل و نقل ؛مخابرات و فرآورده های نفتی اشاره کرد .همچنین از میان ۲۷ صنعت منفی به ثبت رسیده در بازار امروز بیشترین افت قیمتی را گروه قند و شکر و بعد از آن صنعت خودرو به ثبت رساند .

گروه قند و شکر که از ابتدای سال و در ادامه روند نزولی بازار سهام با نوسان گیریهای متعدد و بتای منفی توانسته بود رشد ۱۷درصدی از ابتدای سال را به ثبت برساند در بررسی هفتگی با افت ۵٫۴درصدی همراه شد تا قسمتی از رشد کاذب این صنعت را بکاهد . در این گروه امروز از میان ۱۴نماد فعال این صنعت تنها ۳نماد مثبت و دیگرنمادها منفی به کار خود پایان دادند . همچنین در این گروه نماد قثابت بیشترین حجم معاملات و قشرین بیشترین رشد قیمتی را به ثبت رساند.

همچنین روز گذشته سهام دو شرکت بزرگ و معروف ساییا و سرمایه گذاری رنا به قیمت های کمتر از ۱۰۰ تومان سقوط کردند. هر چند قیمت پایانی سایپا ۱۰۰ ثبت شده اما آخرین معامله سهام این شرکت به قیمت ۹۹۵ ریال و همراه با صف فروش بود که در صورت عدم حمایت در فردا، سهام “خساپا” از فردا مانند دیگر شرکت های خودرویی ایران‌ خودرودیزل‌، پارس خودرو، سایپا دیزل‌، کمک فنر ایندامین و همچنین سایر بزرگان بورس مانند بانک صادرات (که با سرمایه ۵٫۷ هزار میلیارد تومانی، بزرگترین بانک و شرکت حاضر در بورس از لحاظ قیمت اسمی بشمار می رود) و تجارت خواهد شد.ب

های سهام سرمایه گذاری رنا هم با معامله بیش از ۷ میلیون سهم به ۹۵ تومان رسید. این شرکت پیش از این از ۱۶ اسفند ۹۲ هم در چند نوبت دچار چنین قیمت هایی شده بود اما در سال جاری سابقه نداشت .سهام دیگر شرکت بزرگ بورس یعنی توسعه معادن و فلزات از روزهای گذشته در مرز ۱۰۰ تومان قرار گرفته و هر آن ممکن است این شرکت هم رده دیگر شرکت های با قیمت های کمتر از ۱۰۰ تومان شود.

 

تغییرات شاخص (درصد)

نام صنعت

روزانه

هفت روزه

از ابتدای سال

سالانه

استخراج سایر معادن

۱٫۵۱۳٫۹۱۰٫۷-۸٫۵

فلزات اساسی

۰٫۹۴۰٫۷-۲۱٫۶-۳۷٫۹

حمل و نقل

۰٫۷۹۲٫۸۵۵٫۸۸۲٫۱

مخابرات

۰٫۶۷۱٫۱۹٫۵۶٫۸

فرآورده‌های نفتی

۰٫۲۳-۰٫۳-۳٫۶-۴۷٫۳

سرمایه‌گذاری‌ها

۰٫۰۶-۱٫۴-۸٫۵-۲٫۶

لاستیک و پلاستیک

۰٫۰۳-۱٫۸-۲۸٫۷-۲۰٫۳

دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش

۰٫۰۱۵٫۰۲۷٫۶۳۰٫۲

منسوجات

۰٫۰۰-۰٫۴۴۰٫۳۳۵٫۳

ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

۰٫۰۰۰٫۰۶۲٫۹۶۲٫۹

ابزار پزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری

۰٫۰۰۰٫۰۱۹٫۰-۹٫۵

استخراج کانه‌های فلزی

۰٫۰۰-۰٫۱-۱۹٫۰-۴۱٫۱

ساخت محصولات فلزی

-۰٫۰۲-۴٫۱-۲۱٫۷۱٫۰

سایر محصولات کانی غیرفلزی

-۰٫۰۳-۱٫۹-۶٫۲-۱۴٫۳

محصولات شیمیایی

-۰٫۰۳-۰٫۳۲٫۴-۱۵٫۳

زراعت و خدمات وابسته

-۰٫۰۵-۱٫۱-۵٫۱-۱۷٫۳

سیمان، گچ و آهک

-۰٫۱۱-۰٫۱-۱۲٫۳-۱۹٫۹

کاشی و سرامیک

-۰٫۱۴-۰٫۴-۴٫۳-۲۹٫۲

محصولات چوبی

-۰٫۱۵-۰٫۷-۲۳٫۷-۴۷٫۴

شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی

-۰٫۲۰۰٫۶-۴٫۱-۱۶٫۳

بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی

-۰٫۲۰-۱٫۲-۱۰٫۴۱٫۷

مواد و محصولات دارویی

-۰٫۲۴-۰٫۴۱۸٫۲۸٫۴

انبوه‌سازی، املاک و مستغلات

-۰٫۳۷-۱٫۵-۱۳٫۲۳٫۷

بانک‌ها و موسسات اعتباری

-۰٫۴۵-۲٫۲-۳٫۷۰٫۸

محصولات کاغذی

-۰٫۴۶۱٫۷-۱۶٫۰-۵۴٫۰

ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

-۰٫۶۰-۲٫۲۹٫۷۴۴٫۰

تامین آب، برق و گاز

-۰٫۶۸۲٫۱

محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر

-۰٫۷۱-۰٫۹-۱٫۵۴٫۱

انتشار، چاپ و تکثیر

-۰٫۸۰-۳٫۵۷٫۷-۱۵٫۱

استخراج زغال سنگ

-۰٫۸۲۲٫۱-۲۱٫۲-۴۴٫۲

استخراج نفت و گاز به جز اکتشاف

-۰٫۹۸-۲٫۹-۲۷٫۷-۳۷٫۸

ماشین‌آلات و تجهیزات

-۱٫۰۷-۲٫۵-۷٫۶-۶٫۳

خدمات فنی و مهندسی

-۱٫۰۸-۲٫۷۵٫۴۱۲٫۶

سایر واسطه‌گری‌های مالی

-۱٫۴۰-۳٫۷-۴٫۹۱۱٫۴

رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

-۱٫۵۸-۱٫۸۳۵٫۱۳۱٫۲

خودرو و ساخت قطعات

-۱٫۵۹-۶٫۸-۲۴٫۲-۱۳٫۷

قند و شکر

-۱٫۸۵-۵٫۴۱۷٫۶-۲۳٫۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *