جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

دیجی کالا به بورس می آید

دیجی کالا به بورس می آید

طبق اعلام معاون بازار شرکت بورس تهران، علاوه بر عرضه اولیه چهارشنبه آینده، احتمالا یک شرکت دیگر در اسفندماه به جمع شرکت های تازه وارد خواهد پیوست.هلدینگ شستا هم به صورت مشروط پذیرش شده و در مورد شرکت دیجی کالا هم صحبت های شفاهی هم با بورس و هم با فرابورس انجام شده است.
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، طبق اعلام معاون بازار شرکت بورس تهران، علاوه بر عرضه اولیه چهارشنبه آینده، احتمالا یک شرکت دیگر در اسفندماه به جمع شرکت های تازه وارد خواهد پیوست.هلدینگ شستا هم به صورت مشروط پذیرش شده و در مورد شرکت دیجی کالا هم صحبت های شفاهی هم با بورس و هم با فرابورس انجام شده است.

نکته جالب توجه در روز گذشته معاملات گروه ساخت خودرو و قطعات و تعیین تکلیف افزایش سرمایه لیدر این گروه یعنی «خودرو» بود.خودروسازان روز گذشته باز هم در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات روزانه قرار گرفتند به طوری که این صنعت حدود ۴۷۸ میلیارد تومان از ۳ هزار و ۶۳۱ میلیارد تومان معامله خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) در بورس تهران را به خود اختصاص داد.

پس از متوقف شدن برخی سهم های خودرویی به دنبال رشد ۵۰ درصدی قیمت این سهم ها عرضه ها در این نمادها تشدید شد و در سوی دیگر تقاضا نیز توان مقابله با عرضه ها را نداشت و همین موضوع باعث شد که سهام خودروسازان عقب نشینی نسبی را از قله های تاریخی تجربه کند. به طوری که در روز شنبه بسیاری از نمادهای خودرویی با صف فروش مواجه بودند اما صف فروش سهام ایران خودرو در پایان معاملات این روز جمع شد.

همین موضوع احتمال رشد دوباره سهام این شرکت و به دنبال آن دیگر نمادهای خودرویی را در معاملات دیروز پررنگ کرده بود. این اتفاق نیز رخ داد و حتی سهام ایران خودرو تا نزدیکی سقف قیمتی روزانه نیز پیش رفت با این حال در ادامه فشار عرضه ها بیشتر شد و این سهم نیز از سقف قیمتی روزانه عقب نشست، به طوری که «خودرو» در پایان بازار در سطوح قیمتی منفی معامله می شد.
به همراه سهام ایران خودرو دیگر نمادهای خودرویی نیز مسیر نزولی در پیش گرفتند. در این میان صف خرید برای سهام پارس خودرو از نکات عجیب بازار روز گذشته بود که البته چند بار این صف خرید عرضه شد.

پس از ساعت معاملات بورس تهران «خودرو» پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده درخصوص افزایش سرمایه این شرکت را منتشر کرد. طبق این اطلاعیه ایران خودرو تصمیم به افزایش سرمایه ۲۰۰۸ درصدی دارد. برمبنای گزارش اعلامی، منابع تامین این افزایش سرمایه ۳۰ هزار و ۷۲۳ میلیارد تومانی از مازاد تجدید ارزیابی، حدود ۷۱۰۰ میلیارد تومان زمین، حدود ۲۱۸۰ میلیارد تومان ساختمان، ۱۰ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان ماشین آلات و ۱۱ هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری های ایران خودرو بوده است.

از دیگر نکات جالب توجه در معاملات دیروز، قرار گرفتن گروه فرآورده های نفتی در جایگاه دومین صنعت بورس با بیشترین ارزش معاملات روزانه بود.این صنعت که تنها ۸ نماد زیرمجموعه دارد در روز گذشته ۳۱۶ میلیارد تومان معامله شد تا بالاتر از صنایع بزرگی مانند محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و بانک ها قرار بگیرد. البته حدود ۱۹۱ میلیارد تومان از این رقم متعلق به معاملات «شتران» بود.

این حجم از اقبال به پالایش نفت تهران موجب شد تا این نماد در بخش عمده ای از ساعات معاملاتی دیروز با صف خرید همراه باشد و در نهایت نیز رشد ۵/ ۴ درصدی ارزش بازار را تجربه کند. البته به دلیل افت قیمت نمادهایی مانند «شبندر»، «شبریز» و «شسپا» شاخص این صنعت در پایان بازار تنها ۲/ ۰ درصد بیشتر شد.

بعد از عرضه اولیه «وآوا» در اولین روز آبان ماه دیگر عرضه اولیه ای در بازار سهام نداشتیم تا هشتمین روز ماه جاری که «فروی» در فرابورس ایران برای اولین بار عرضه شد.
به نظر می رسد بعد از این تاریخ بار دیگر شاهد به کار افتادن موتور عرضه های اولیه هستیم. به طوری که هفته گذشته شاهد عرضه اولیه «کلر» در فرابورس ایران بودیم و امروز (دوشنبه) هم ۵ درصد از سهام گروه توسعه مالی مهر آیندگان با نماد «ومهان» در فرابورس ایران عرضه می شود.

در این عرضه اولیه ۵۰۰ میلیون سهم با سقف قیمت ۵/ ۵۶۲ تومانی عرضه می شود. در همین راستا در صورت مشارکت ۳/ ۱ میلیونی در این عرضه اولیه به هر کد حقیقی و حقوقی حداکثر ۳۸۵ سهم معادل ۲۱۷ هزار تومان تخصیص خواهد یافت.

محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس تهران، درباره برنامه بورس تهران برای عرضه اولیه شرکت های جدید گفت: با توجه به نهایی شدن گزارش های مالی شرکت پدیده شیمی قرن، مقرر شد چهارشنبه هفته آینده ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار دوم معاملات عرضه اولیه شود. وی با اشاره به سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی این شرکت ادامه داد: ارزش گذاری هر سهم «اکتیو» در مراحل پایانی بوده و بعد از نهایی شدن، محدوده قیمتی و سهمیه هر کد معاملاتی طبق اطلاعیه ای اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول در مورد عرضه های بعدی بورس تهران، وضعیت شستا و اینکه آیا شرکت دیجی کالا درخواست پذیرش به بورس داده یا خیر توضیح داد: علاوه بر عرضه اولیه چهارشنبه آینده، احتمالا یک شرکت دیگر در اسفندماه به جمع شرکت های تازه وارد خواهد پیوست. گودرزی افزود: هلدینگ شستا هم به صورت مشروط پذیرش شده و باید برخی تعهدات و اطلاعات مربوط به صورت های مالی ۶ ماهه دریافت و بررسی شود. بنابراین نمی توان زمانی را برای عرضه اولیه این شرکت اعلام کرد.

وی ادامه داد: در مورد شرکت دیجی کالا هم صحبت های شفاهی هم با بورس و هم با فرابورس انجام شده اما تا زمان بررسی صورت های مالی و تطبیق با شرایط پذیرش، نمی توان اظهارنظر کرد و باید منتظر بررسی ها بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *