شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

ریشه رکود در بازار خودرو

ریشه رکود در بازار خودرو

اقتصاد > صنعت – ولی الله آقایارزاده

*

با تفاهم ایران و گروه ۱+۵ برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، مردم به کاهش قیمت خودرو امیدوار شدند؛ با این حال درسال جاری کاهش قیمت خودرو اتفاق نیفتاد.پیش از این پیش‌بینی می‌شد با توافق اولیه ایران و گروه ۱+۵، قیمت دلار کاهش یافته و به تبع آن قیمت خودرو به‌ویژه خودروهای وارداتی نیز کاهش یابد. با این حال این اتفاق رخ نداد و قیمت دلار پس از یکی دو روز نوسان، مجددا افزایش یافت.

از سویی پیش بینی ها حاکی است که با اجرای برجام، احتمال کاهش شدید نرخ ارز منتفی بوده و از این ناحیه نباید انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت.زیرا اثرات لغو تحریم بر صنعت خودرو در سال آینده نمایان خواهد شد؛ به‌گونه‌ای که از ابتدای سال آینده می‌توان انتظار افزایش قابل توجه کیفیت خودروهای داخلی و البته کاهش قیمت‌ها را داشت.

تردیدی نیست که عملیاتی شدن توافق جامع هسته‌ای زمان‌بر بوده و تاثیرات واقعی لغو تحریم بر صنعت خودرو از ابتدای سال آینده دیده خواهد شد؛ یعنی از ابتدای سال آینده قطعه‌سازان و خودروسازان می‌توانند از طریق LC و به صورت مستقیم قطعات مورد نیاز را وارد کنند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در سال ۱۳۹۵ قیمت خودروهای تولید داخل در حد کمی کاهش یابد.

البته اثرات توافق جامع هسته‌ای بر قیمت خودروهای وارداتی قابل توجه خواهد بود، به‌گونه‌ای که در سال آینده قیمت خودروهای وارداتی کاهش قابل توجهی خواهد داشت.توافق جامع هسته‌ای بیش از آنکه بر قیمت تولید خودروهای داخلی اثرگذار باشد بر کیفیت این محصولات تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین از ابتدای سال‌ آینده شاهد افزایش قابل توجه کیفیت این محصولات خواهیم بود.

با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران باید توجه داشت که قیمت هیچ کالایی بعد از افزایش قیمت، کاهش نمی‌یابد. همانگونه که  شاهد بودیم که پس از تفاهم اولیه هسته‌ای، به نوعی از کاهش قیمت ارز جلوگیری شد، در صورت کاهش قیمت ارز، قیمت خودروهای وارداتی که از ارز آزاد استفاده می‌کنند،باید کاهش می‌یافت اما این اتفاق نیفتاد و به نظر می‌رسد عزم موجود تثبیت قیمت ارز در سطوح فعلی است.

قیمت تمام شده تولید خودرو در ایران به دلایل مختلف بالا است؛ بنابراین پس از توافق جامع هسته‌ای اگر شاهد کاهش قابل توجه قیمت ارز نباشیم دلیل دیگری برای کاهش قیمت خودرو وجود نخواهد داشت.متاسفانه بهره‌وری تولید خودرو در ایران پایین بوده و به دلایلی همچون سوءمدیریت، پایین بودن بهره‌وری، بالا بودن بهره تسهیلات بانکی، نرخ مزد، تورم و دیگر دلایل پنهان و آشکار مصرف‌کنندگان نباید به کاهش قیمت خودرو امیدوار باشند.

ازسویی قطعات خارجی صنعت خودرو با ارز مبادلاتی خریداری می‌شود،بنابراین در صورتی‌که پس از توفق جامع هسته‌ای قیمت ارز مبادلاتی کاهش یابد هزینه‌های واردات قطعات نیز کاهش خواهد یافت.با این حال با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی در زمینه افزایش قدرت رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی، افزایش تولید و رشد صادرات؛ بعید به نظر می‌رسد که پس از توافق جامع هسته‌ای نرخ ارز مبادلاتی کاهش یابد.

بنا بر این با توجه به وضعیت موجود امکان کاهش قیمت خودرو وجود ندارد و بازار این کالا همچنان در رکود باقی خواهد ماند.

*عضو انجمن حسابداران خبره

خبر آنلاین

 

به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.