جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

سوئیفت در ۱۲ بانک فعال شد/ آینده ارز تک نرخی

سوئیفت در ۱۲ بانک فعال شد/ آینده ارز تک نرخی

معاون ارزی بانک مرکزی با اعلان اینکه سوئیفت در ۱۲ بانک کشور فعال است گفت: مطمئن هستم پس از اجرایی شدن برجام چند ماه بیشتر برای یکسان‌سازی نرخ ارز زمان نیاز نخواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، غلامعلی کامیاب در جلسه‌‌ای که با حضور هیات آلمانی برگزار شد در مورد استفاده از سوئیفت و توان سیستم بانکی ایران برای استفاده از آن پس از نهایی شدن برجام گفت: هم اکنون ۱۰ تا ۱۲ بانک ایرانی از سوئیفت استفاده می‌کنند .

وی ادامه داد: مطمئن هستم پس از اجرایی شدن برجام بانک‌هایی که از تحریم خارج می‌شوند با کمترین مشکل قادر خواهند بود از سوئیفت استفاده کنند.

وی با اشاره به صراحت قانون‌گذار مبنی بر لزوم یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: دلیل عدم یکسان‌سازی ارز ناشی از تحریم‌ها و عدم توانایی برای انتقال منابع ارزی بود. با این حال تلاش‌های بانک‌مرکزی باعث شده شکاف بین نرخ رسمی و نرخ بازار از ۲۰ درصد به حدود ۱۰ درصد کاهش یابد.

کامیاب همچنین در خصوص سرنوشت نرخ ارز پس از اجرایی شدن برجام گفت: به عنوان مقام مسئول در بانک مرکزی نباید در این خصوص اظهارنظر کنم، زیرا این کار دخالت در بازار است. قدر مسلم نرخ ارز باید طبق واقعیت‌های اقتصادی و براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار ارز تعیین شود و بانک مرکزی فقط  نوسانات زودگذر و هیجاناتی که منجر به بروز شوک می‌شوند را جلوگیری می‌کند.
منبع : بورس پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *