جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

شاهکار “شاراک”/ مردگان متحرک/ نخرید خبری نیست!

معاملات امروز بازار سرمایه همانند روزهای گذشته با افزایش ارزش معاملات در دو بازار بورس و فرابورس همراه بود و علی رغم روند تعادلی اغلب سهام شرکت ها اما حضور پر رنگ خریداران در سمت تقاضای بازار مشهود بود.

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۴٫۱۰٫۲۲ شاخص بازار اول ( تالار اصلی) با ۵۱ واحد افزایش به رقم ۴۳۲۴۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۴ واحد افزایش عدد ۱۴۱۶۴۹ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۹ واحد افزایش به رقم ۲۴۳۶۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۵۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۶۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد کاهش به رقم ۷۰۱ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۴۳۷ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۹۸۷ میلیارد ریال رسید.

معاملات امروز بازار سرمایه همانند روزهای گذشته با افزایش ارزش معاملات در دو بازار بورس و فرابورس همراه بود و علی رغم روند تعادلی اغلب سهام شرکت ها اما حضور پر رنگ خریداران در سمت تقاضای بازار مشهود بود.

بر اساس گزارش بورس نیوز، در شرایط مثبت و تب و تاب خرید سهام در بورس بازار اخبار و شایعات هم بسیار داغ شده و هر روز خبر و شایعه جدیدی از شرکت های مختلف به گوش می رسد. از سوی دیگر بازار عرضه های حقوقی های بورس هم داغ تر از بازار شایعات است، لذا امروز بنا داریم تا به صورت تک شرکتی به بررسی نمادها بپردازیم.

شاراک: این شرکت شاهکار نیمه دوم امسال بورس است که به خوبی توانسته از غفلت و عدم آگاهی کارشناسان بورس بهره لازم را ببرد. با این نماد حالا حالاها کار داریم چون صورت مالی این شرکت پس از فروش سهام پتروشمیران سراسر ابهام است. از سویی دیگر ظاهراً درز اطلاعاتی در این شرکت برای برخی از سهامداران تبدیل به گسل شده، حالا چرا، توضیح می دهیم.

پتروشیمی اراک در ۹ آذر ماه به یکباره با انتشار شایعه فروش سهام پتروشمیران مواجه و همین موضوع سبب واکنش مثبت اهالی تالار به این نماد شد شایعه ای که از آن تعابیر متفاوتی می شد و هر کسی رقمی را به عنوان سود احتمالی و میزان تعدیل این نماد به زبان می آورد از همین رو صف خرید قابل توجه و دفعتی بازار سرمایه در این نماد عاملی شد برای قوت بخشیدن شایعه فروش سهام زیر مجموعه و تندتر شدن تب بازار برای خرید سهام این شرکت اما در همان روز، دومین سهامدار عمده این شرکت با مالکیت ۱۸ درصدی یعنی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، سازی را نواخت که صدای آن امروز درآمد صدایی که امروز پر از حرف های نگفته بود. تاپیکو در آن روز اقدام به عرضه ۱۵ میلیون سهم در بازار کرد عرضه ای که در آن روز علامت سوال ذهن سهامداران بود و امروز نشان از ضعف شدید درز اطلاعات نهانی این شرکت را دارد. اما این پایان شاهکارهای “شاراک” نبود و این شرکت با اعلام گزارش شفاف سازی خود در خصوص تأثیر فروش سهام پتروشمیران بر سود شرکت فصل جدیدی از علامت سوال سازی های خود در بازار سرمایه را آغاز کرد.

پتروشیمی اراک که در گزارش ۶ ماهه خود خبر از پوشش قابل قبول سود پیش بینی شده را داده بود در گزارش مذکور خود اعلام کرد که این مزایده با قیمت پایه مشخص شده تأثیری کمتر از ۲۰ درصد بر سودآوری شرکت خواهد داشت و این در حالی بود که نظر کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه تأثیر بیش از ۴۰ درصدی مزایده مذکور با رقم پایه مشخص شده بود.

به هر حال هر طور که بود این مزایده انجام شد و در نهایت سهام پتروشمیران با نرخی در حدود ۱۱ درصد بالاتر از نرخ پایه به فروش رسید و شرکت پتروشیمی شازند در عین ناباوری اهالی تالار و کارشناسان و تحلیلگران در گزارش ۹ ماهه خود اعلام کرد که علی رغم افزایش ۱۱ درصدی رقم پایه مزایده اما این شرکت تنها ۲۱ درصد تعدیل سود دارد در حالیکه از نگاه تحلیلگران این شرکت می بایست رقمی در حدود ۵۵ درصد تعدیل سود می داد. حال سوال اینجاست که واقعاً چه اتفاق فوق ناگواری در شرکت پتروشیمی شازند در سه ماهه سوم به وجود آمده که سبب کاهش سود این شرکت و تغییر محسوس سود محقق شده ۹ ماهه نسبت به ۶ ماهه شده است؟ آیا این اتفاق نشان دهنده تفاوت آگاهی و علم مالی کارشناسان سازمان بورس نسبت به کارشناسان مالی شرکت ها نیست که به این راحتی شرکت ها کارشناسان سازمان بورس را با هر گزارشی قانع می کنند؟ شایان ذکر است که به زودی تحلیل جامع و کاملی از اتفاقات مالی رخ داده در این نماد منتشر خواهد شد تا پاسخی باشد به علامت سوال های شکل گرفته در ذهن اهالی تالار، در پایان فقط یک سوال باقی می ماند و آن اینکه چه موضوعی سبب شد تا تاپیکو در روز ۹ آذر ماه اقدام به عرضه ۱۵ میلیون سهم شاراک در بازار سرمایه آن هم در صف خرید نماید؟ امیدواریم رانت اطلاعاتی نباشد اما پیگیری این موضوع را به سازمان بورس می سپاریم.

ایران ارقام : این شرکت طی ۵ روز گذشته به واسطه یک شایعه بی پایه و اساس در خصوص برنده شدن در مزایده صندوق های فروشگاهی اتاق اصناف در حدود ۲۴ درصد بازدهی داشته و امروز مدیران این شرکت تصمیم گرفتند از طریق سایت کدال به اهالی تالار بگویند: نخرید خبری نیست“. که البته تا این لحظه که گزارشی در سایت کدال از این موضوع قابل رویت نیست اما به گفته یک مقام مسئول در شرکت ایران ارقام که خواست نامش فاش نشود این موضوع امروز طی گزارشی به کدال ارسال شد. به هر حال آب که گل آلود باشد ماهیگیری هم آسان می شود. آقا فکر نمی کنید برای شفاف سازی کمی زود باشد هنوز تا بازدهی درست و درمان جا هست سهم هم که صف خرید تپل دارد، اگر صلاح می دانید فعلاً صدای موضوع را در نیاورید.

بانکی ها: قبلاً به کرات در روندهای صعودی گفته ایم و باز هم تأکید می کنیم به این گروه خیلی دل نبندید البته نه به خاطر اخبار و وضعیت بنیادین آنها بلکه به خاطر سهامدار حقوقی بی رحم آن، مطمئن باشید این گروه بعد از کارنامه عملکردی بد سهامدار حقوقی در روند صعودی گذشته بازار دیگر نام لیدری را به خود نخواهد دید.

حمل و نقلی ها: این گروه پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها شاهد اتفاقات و اخبار مثبت زیادی خواهد بود و پتانسیل بالایی در اغلب نمادهای فعال آن وجود دارد اما برای خودنمایی اندکی زمان و نشانه های رشد اقتصادی واقعی نیاز دارد.

پالایشی ها: اگر بگوییم مردگان متحرک بورس بی راه نگفته ایم، هنوز تکلیف بازار با این گروه مشخص نیست حتی تکلیف خودشان با خودشان هم معلوم نیست. خداوند باعث و بانی آن را رحمت کند.

غمارگ: احتمالاً باید از این پس بر سر در بورس یک تابلوی بزرگ نصب کنیم که اطلاعیه گرفته شده پس داده نمی شود حتی شما مدیر عزیز. در خصوص این نماد خبر مفصلی را آماده کرده ایم که فردا می خوانید.

تا درودی دیگر بدرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *