صنعت سیمان

سیمان

صنعت سیمان که در سال‌های اخیر با چالش‌هایی چون کاهش تولید و مصرف، صادرات و رکود ساخت‌وساز و افت قیمت سهام در بورس مواجه بود چند روزی است با چالش تازه‌ای روبه‌رو شده که در عمر ۸۰ ساله این صنعت بی‌سابقه بوده است.

در فصل سرما صنعت سیمان به همراه سایر صنایع انرژی بر هر سال تجربه قطعی گاز مقطعی یا قطع گاز و مازوت چندین شرکت را تجربه کرده بودند اما تاکنون با دستور قطعی گاز و پلمب مخازن مازوت همه شرکت‌ها به یک باره مواجه نشده بودند. این درحالی است که هنوز دولت بابت توقف فعالیت سیمانی‌ها در سال گذشته ۲۹میلیون دلار به سیمانی‌ها بدهکار است و اینک این تعطیلی اجباری صنعت سیمان را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد کرد.

دبیر انجمن سیمان ازقطع شدن گاز تمامی کارخانه‌های سیمانی و پلمب مخازن مازوت خبر داده تا برای نخستین‌بار در تاریخ ۸۰ ساله صنعت سیمان، روند تولید ۷۰شرکت مختل شود. عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان درباره قطع گاز کارخانه های سیمان می‌گوید: سال گذشته ۲۰روز کارخانه‌های سیمان را تعطیل کردیم تا کمبود گازی کشور برطرف شود و قرار شد بابت این صرفه‌جویی در مصرف انرژی حدود ۲۹ میلیون دلار به سیمانی‌ها پرداخت شود که تاکنون مبلغی از سوی سیمانی‌ها دریافت نشده است. وی می‌افزاید: وزیر نفت در ۲۰ تیر سال‌جاری نامه‌ای برای سازمان برنامه و بودجه نوشتند تا این مبلغ برای سیمانی‌ها واریز شود اما وقتی این نامه به شورای اقتصاد فرستاده شده عنوان کردند که این مبلغ باید از قبل تامین می‌شد در نتیجه تاکنون پولی به صنعت سیمان پرداخته نشده است.

درحال‌حاضر بعضی کارخانه‌های سیمان که فقط مازوت‌سوز هستند، همچنان مازوت را با قیمت لیتری ۷۰ تومان دریافت می‌کنند.

محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *