نقشه بازار چهارشنبه ۲۴ مهر

اصلاح بازار از چه نوعی است ؟

عده ای که تجربه سال ۹۲را ندارند و ان دوران را فقط شنیده اند  حرفهایی می زنند و مقایسه هایی میکنند که نیاز به توضیح دارد .ان زمان سیاست دولت انقباظی بود برای کنترل ارز و افزایش نرخ سود بانکی  همزمان خوشبینی به برجام دلار را کاهش داده بود بازار هم سه ماه در صف خرید قفل بود . بنابراین ریزش طبیعی بود فرق های کلان اقتصادی ۱۸۰درجه با ان شرایط اختلاف دارد این بازار با حجم بالا امده است  به خلاف ان دوران اصلاح داریم حتی اصلاح های شدید مثل این هفته اما رکود خیر  از طرفی ارزش بازار سال ۹۲را با این ارزش بازار مقایسه درست نیست  چرا که دسترسی دقیقی به تمامی شرکتهای بازار از سال ۹۲کار میبرد چندین شرکت اصلی بازار را به عنوان نمونه مقایسه میکنیم که ببینیم قیاس این اصلاحات با سال ۹۲قیاس مع الفارق است.

۲۴ دی ماه ۹۲بانک تجارت به ارزش بازار ۷۰۰۰میلیارد تومان رسیده بود و با دلار ۲۹۵۰تومان   یعنی اگر بخواهد به سقف ان زمان برسد ارزش بازار تجارت باید ۲۸۰۰۰میلیارد تومان برسد که الان ۱۰هزار میلیارد تومان است .

سال ۹۲ ارزش بازار شبندر با دلار ۳۰۰۰تومان ۲۴هزار میلیارد تومان رسید  الان بعد از ۶سال ارزش بازار به همان میزان رسیده است .

رمپنا که یکی از دلایل ریزش سال ۹۲بود در ۲۴دی ۹۲به ارزش بازار ۱۳۰۲هزار میلیارد رسیده بود  یعنی ۴۰۵میلیارد دلار با دلار ۳۰۰۰هزار تومان و الان با دلار ۱۱۵۰۰تومان ارزش ۲میلیارد دلار دارد یعنی از نصف ارز دلاری سال ۹۲ کمتر است و تنها ۵۰ درصد بصورت ریالی بعد از ۶سال رشد کرده است .

بازار بورس همچنان نسبت به ۶سال پیش که افراد کمتری با بورس اشنا بودند و بحث تجدید ارزیابی و اصلاح سیستم بانکی مطرح نبود و قیمت دلار سرکوب نشده بود  ارزان است  مراقب سرمایه تان باشید . یادداشت های تحلیلی ذو الفقاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.