جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

هر آنچه در مورد عرضه اولیه فردا باید بدانید

اتکام را چند بخریم؟

چهارشنبه قرار است ۱۰ درصد از سهام شرکت بیمه اتکایی امین در بازار بورس موردعرضه قرار بگیرد . با توجه به این مطلب سعی می کنم با توجه به وضعیت سایر شرکت های بیمه ای حاضر در بازار بورس و فرابورس این تازه وارد را ارزشگذاری نمایم .

در جدول زیر مقایسه ای میان سرمایه شرکت های بیمه ای حاضر در بورس و فرابورس و همچنین وضعیت حق بیمه ها و در نهایت ارزش بازار صورت گرفته است .

 

 ارزشگذاری بر اساس حق بیمه صادره و ارزش بازار :

با توجه به تفاوت نسبی ماهیت شرکت های بیمه ای حاضر در لیست بالا نمی توان این شرکت بیمه ای را با برخی بیمه ها مثل آسیا یا دانا و یا البرز مقایسه کرد . نزدیک ترین شرکت از لحاظ ماهیت به این شرکت بدون تردید بیمه اتکایی ایرانیان می باشد که هم اکنون در بازار فرابورس معامله می شود . با توجه به ارزش بازار حدود ۴۰۰ میلیارد تومانی این بیمه ، اتکام می تواند ارزش بازاری در حدود ۳۲۰ میلیارد تومان داشته باشد که با توجه به سرمایه ۱۵۵ میلیاردی این شرکت می شود ۲۰۰ تا ۲۱۰ تومان .

ارزشگذاری با نسبت  p.e  :

با توجه به نسبت پی بر ای میانگین این صنعت در بازار بورس و فرابورس که حدود ۶٫۵ می باشد قیمت احتمالی عرضه سهام این شرکت در محدوده ۱۶۰۰ ریال خواهد بود .

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب ذکر شده در دو روش فوق به نظر می رسد سهم در محدوده های ۱۸۰۰ ریال مورد عرضه قرار گیرد . توجه داشته باشید که هر چه سهم به قیمت ۱۶۰ تومان نزدیک تر باشد خرید سهم جذاب تر و عرضه در محدوده های بالاتر از ۲۱۰ تومان نیز از جذابیت های سهم قطعا خواهد کاست .  .

 

سهام بیمه اتکایی امین معارفه شد/ احتمال کشف قیمت سهام با نسبت پی بر ای ۷ مرتبه‌

پس از معارفه عمومی شرکت بیمه اتکایی امین، سهام این شرکت به عنوان نهمین عرضه اولیه سهام در فرابورس در روز چهارشنبه هفته جاری کشف قیمت خواهد شد.

خبرگزاری فارس: سهام بیمه اتکایی امین معارفه شد/ احتمال کشف قیمت سهام با نسبت پی بر ای ۷ مرتبه‌

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، در جلسه معارفه سهام بیمه اتکایی امین که با حضور مدیران این شرکت و سهامداران عمده آن دقایقی قبل برگزار شد، ضمن معرفی ویژگی‌ها و ظرفیت‌های این شرکت از آخرین وضعیت‌ها و ریسک‌های آن رونمایی شد.

کیایی مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین در این جلسه با بیان اینکه در سال مالی ۹۴ به ازای هر سهم مبلغ ۳۱۰ ریال عایدی پس از کسر مالیات پیش‌بینی شده، عنوان کرد: در عملکرد ۹ ماهه شرکت حدود ۱۰۴ درصد از این مبلغ محقق شده و تاکنون حسابرس شرکت نسبت به رقم برآوردی سود شرکت در بودجه امسال اظهار‌نظری نداشته است.

وی افزود: بیمه اتکایی امین در بودجه سال مالی ۹۵ خود مبلغ ۲۵۵ ریال سود به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده و بنا دارد با توجه به الزام بیمه مرکزی و موضوع اساسنامه شرکت، سرمایه فعلی خود را از مبلغ ۱۵۵ میلیون تومان به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان افزایش دهد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به برگزاری مجمع سالیانه سهامداران این شرکت در ۳۰ دی‌ماه جاری عنوان کرد: عرضه سهام بیمه اتکایی امین به این دلیل پیش از موعد برگزاری مجمع سالیانه سهامداران برنامه‌ریزی شده که آن دسته از اشخاصی که علاقه‌مند بهره‌مندی از سود نقدی تقسیمی در مجمع این شرکت دارند، بتوانند در زمره سهامداران شرکت قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه عرضه اولیه سهام این شرکت بیمه‌ای در روز چهارشنبه هفته جاری و به میزان ۱۰ درصد کل سهام شرکت رخ خواهد داد، عنوان کرد: بیمه اتکایی امین در سال ۸۲ به ثبت رسیده و پرتفوی خدمات بیمه‌ای این شرکت از سال ۹۱ تا به امروز حدود ۲ برابر شده است.

در ادامه تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز و یکی از سهامداران عمده این شرکت در حاشیه معارفه بیمه اتکایی امین در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به نسبت قیمت بر درآمدی گروه بیمه در بورس، نسبت پی بر ای تحلیلی مناسب برای کشف قیمت این سهم در روز عرضه اولیه را چگونه ارزیابی می‌کند، پاسخ داد: با توجه به ظرفیت‌های شرکت و انتظارات پیش رو، کشف قیمت سهم در محدوده نسبت قیمت بر درآمدی ۷ مرتبه‌ای برای آن در روز عرضه اولیه سهام مناسب خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *