جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

پدیده شاندیز باز هم پدیده شد

پدیده شاندیز باز هم پدیده شد

چهره هایی بیش از همه سنگ سهامداران را به سینه می زنند و جنجال آفرینی می کنند که دلالان سهامند، ثبات قیمتی سهام در بازار آزاد برای آنان رکود به همراه دارد و نمی توانند با خرید و فروش، سود های چند صد میلیونی را به جیب بزنند و همین مساله آنان را مجاب به تحریک دیگر سهامداران می کند.

کارگرآنلاین: شرکت پدیده شاندیز این روزها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. از یک سو هنوز یک ماه از مصوبات شورای عالی امنیت ملی نگذشته و روند اداری برای تایید مجوز ها نیازمند زمان بیشتری است و از سوی دیگر صبر سهامدارانی که ٨ ماه را با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کرده اند لبریز شده است.

سهامداران پدیده که برخی با فروش ملک، ماشین، طلا و یا برداشت از حساب پس انداز خود سهام پدیده را خریده اند ٨ ماه است انواع شایعات و اخباری را می شنوند که سوهانی بر اعصابشان شده اما بعد از این همه مدت هنوز هم تصمیمات دقیق اتخاذ و به صورت قطعی اعلام نشده تا این وضعیت نابسامان باعث اعتراض آنها شود.

اعتراضاتی که تعدادی به دنبال اغتشاش در آن هستند تا از این آب گل آلود ماهی بگیرند، فارغ از اینکه این عمل به ضرر تعداد زیادی سهامدار دیگر خواهد شد.

در این میان چهره هایی بیش از همه سنگ سهامداران را به سینه می زنند و جنجال آفرینی می کنند که دلالان سهامند، ثبات قیمتی سهام در بازار آزاد برای آنان رکود به همراه دارد و نمی توانند با خرید و فروش، سود های چند صد میلیونی را به جیب بزنند و همین مساله آنان را مجاب به تحریک دیگر سهامداران می کند.

تمامی این موارد در حالی است که مسوولان پدیده نیز مهر سکوت بر لبان خود زده اند و واضح می توان فهمید اجازه صحبت و توضیحات از آنان سلب شده است.

ماه ها است که هیات کارشناسی سازمان حسابرسی کل کشور در حال بررسی اسناد مالی و املاک و دارایی های پدیده است.

کارشناسی اموال و دارایی ها و بدهی های پدیده آنقدر طولانی شد که سهامداران در مرداد و شهریور بارها به اعتراض تجمع کردند اما اخیرا یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سخنان گزارشی از وضعیت ارزش گزاری پدیده ارایه داد.

ارزش شرکت پدیده طبق صحبت های موسی الرضا ثروتی در حدود ١٢ هزار میلیارد تومان برآورد شده که این رقم البته به گفته خود وی با توجه به نیمه کاره ماندن این پروژه بسیار کمتر از قیمت واقعی است، این نکته کلیدی را چندی پیش ریاحی رییس هیات مدیره پدیده شاندیز نیز طی مصاحبه ای با اشاره به ضرب المثل ارزش سنت آخر اندازه ٩٩ سنت قبلی است عنوان کرده بود. ارزش افزوده املاک به خصوص املاک تجاری به اتمام پروژه است و قیمت هر ملک پس از اتمام رشد چند برابری دارد.

اما با همه این تفاسیر شرکت پدیده با ۵ سرمایه گذار که دو فرد حقیقی گلرخسار و عادلیان و سه شرکت حقوقی ایتالیایی، چینی و ترکی هستند با قیمت تقریبی ٨ هزار میلیارد به توافق رسیده و به همین علت توانسته حقوق معوق کارمندان خود را تا خرداد ماه امسال پرداخت نماید.

از توافقات مهم شرکت و سرمایه گذاران ماندن یک ساله هیات مدیره پدیده برای وصول تمامی حواله های سهامداران است که هر دو سمت معامله با آن اتفاق نظر دارند. هرچند که محسن پهلوان مدیرعامل این شرکت از این حیث مستثنا است. او که تمام سهام خود را برای پشتوانه سهام سهامداران داد احتمالا از پدیده جدا خواهد شد اما شناخت حداقلی از ایشان کافی است تا بدانیم پهلوان تا مطمئن نشود که سهامدارانش به حقوق خود می رسند پای کار خواهد ایستاد.

پرداخت سهام جایزه ١٠ درصدی که جمعا به ٣٣ درصد سهام می رسد و مابه التفاوت پرداخت قیمت سهام با قیمت کارشناسی به سهامداران نیز جزیی از شرایط مدیران پدیده بوده که از سوی سرمایه گذار نیز موافقت شده است.

دیگر مشکل پدیده ورود به بورس اوراق بهادار است که با توجه به مکانیزم های سخت آن مدت زمان طولانی را می طلبد به همین جهت سرمایه گذاران پدیده قرار است با خرید یک شرکت فعال در بورس، تمامی داراییهای پدیده را به آن منتقل نماید تا راه ورود به بورس نیز بسیار کوتاه شود.

البته این را نیز باید در نظر داشت که انتقال اموال پدیده به نام شرکتی در بورس، قطعا باعث ایجاد نقدینگی زیاد در تالار حافظ خواهد شد. به طوری که این معامله بزرگترین رقم معامله در تاریخ بورس ایران خواهد شد که به تبع آن افراد زیادی را مشتاق به خرید سهام این شرکت خواهد نمود تا شاید شاهد جابه‌جایی رکورد صف خرید که در دست بانک صادرات است نیز باشیم.

با همه این تفاسیر مدیران پدیده از اعتراض سهامدارن می ترسند نه به خاطر این که آن را به حق ندادند؛ به این خاطر که باعث تشویش ذهن سرمایه گذاران شود و آنان را از سرمایه گذاری منصرف نماید. مدیران پدیده همان گونه که تاکنون کمتر رخ داده، اصلا نمی خواهند نزد سهامدارانی که ٨ ماه به خاطر اعتماد سکوت کرده اند بدقول شوند.

آنها معتقدند پدیده در آرامش رشد کرده و برای حفظ و بقای سرمایه در این مجموعه بیش از هر چیز آرامش و اطمینان خاطر نیاز دارد اما واقعیت این است که سهامداران نگران و منتظرند؟

منبع: عصر هشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *