معرفی کتاب

کتاب پیشنهادی

فهرست محتویات :

خلاصه:

خانواده به عنوان اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین رکن از ارکان جامعه همواره از سوی اندیشمندان و متفکّرین مورد توجه بوده است. چرا که رشد و تعالی هرچه بیشتر آن به صورت مستقیم بر سیر پیشرفت یک کشور موثر بوده و هست. این نهاد مقدس که سابقه تشکیل آن بسیار قدیمی‌تر از دیگر نهادهای اجتماعی است، به عنوان سلول بنیادین پیکره‌ی جامعه، به خاطر جایگاه بسیار مهم و اثرگذارش یکی از مواردی بوده که حضرت آقا در جایگاه رهبری جامعه اسلامی که هم واجد شأن حکمرانی بر امور کشور و هم حکمرانی بر دل‌ها مردم جامعه است، نسبت به آن دغدغه‌های فراوانی داشته‌اند.

این دغدغه‌ها در قالب بیش از یکصد سخنرانی در مناسبت‌های مختلف از جلسات خطبه‌خوانی عقد گرفته تا نشست‌های اندیشه‌‌ی راهبردی با موضوع زن و خانواده و جلسات با بانوان نخبه ایراد شده‌اند و بیانگر دیدگاه ویژه ایشان پیرامون مسئله خانواده و سبک زندگی دینی در آن است.

اما گردآوری و ارائه این سخنرانی‌های پراکنده در قالب یک مجموعه خواندنی و دلنشین که بتواند در اختیار گروه‌های مختلف جامعه قرار گیرد، یکی از موضوعاتی بود که در سال گذشته برای اولین بار از سوی موسسه صهبا مورد تو

جه قرار گرفت. این موسسه که تمرکز اصلی فعالیت‌هایش بر تحقیق و تفحص در منویّات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری است، با استفاده از روش کتاب سازی و با استفاده از مجموعه‌ای از سخنرانی رهبری انقلاب، کتابی را به شیوه «ساخت یک جلسۀ مطوَّل مَطوی در محضر مقام معظم رهبری» تولید و منتشر کرده است و نام آن را «خانواده» گذاشته است. در واقع این روش با استفاده از یک پروسه چند مرحله‌ای تح

قیق در بیانات ایشان و با چینش خاص این بیانات در پشت سرهم یک جلسه سخنرانی طولانی و پیچیده را پدید آورده است که خوانن

ده با مطالعه آن اصلاً احساس گسستگی در میان بیانات را ندارد و گویی که همه این سخنرانی طولانی در یک جلسه ایراد شده است.

خانواده با پیمان ازدواج پایه‏گذاری می‏شود و این زوج ستون اصلی حیاتی‏ترین نهاد اجتماعی، یعنی خانواده را تشکیل می‏دهند. هر قدر روابط میان همسران بهتر، سالم‏تر و پر جاذبه‏تر باشد، زندگی شیرین‏تر و باصفاتر می‏گردد و فرزندان بانشاط و موفقی تربیت می‏شوند. سلامت، استحکام و اقتدار عاطفی و منطقی خانواده در گرو برخورداری اعضا از بصیرت و بینش اجتماعی و نیز آگاهی‏های لازم در جهت سازندگی و پیش‏گیری از درگیری‏ها، تضادها و کج‏روی‏هاست. بی‏تردید، خانواده‏های لجام گسیخته و متزلزل، جامعه متزلزل را پدید می‏آورند. جامعه‏ای که در آن نشانی از خانواده‏های سالم یافت نشود، میزان طلاق روز به روز افزایش می‏یابد و به از هم پاشیدن نظام خانواده می‏انجامد. متأسفانه بخشی از زنان و مردان ما هنر زن بودن و هنر مرد بودن را بلد نیستند؛ یعنی مهارت اداره خانواده را یاد نگرفته‏اند. میانگین زمان برقراری ارتباط کلامی همسران با یکدیگر و کودکانشان بسیار ناچیز و کم است و همین امر، سبب سردی فضای خانواده شده است. در این مجموعه، مهم‏ترین مسائل مربوط به راهکارهای برقراری روابط سالم و سازنده در خانواده بررسی شده‏اند که عبارتند از: عوامل تحکیم خانواده و زندگی سالم زوج‏ها، ارتباط مطلوب همسران، جاذبه‏ها و دافعه‏ها، حقوق متقابل و اصول کلی رابطه بین والدین و فرزندان، مادر بزرگ‏ها و پدر بزرگ‏ها و دیگر اعضای خانواده که بر اثر ازدواج باهم آشنا می‏شوند. امید است توانسته باشیم در راه تحکیم نظام خانواده گامی هرچند کوچک برداشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا