شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

کشف قیمت مناسب «شتوکا» با نسبت قیمت بر درآمدی ۵ مرتبه‌ای

کشف قیمت مناسب «شتوکا» با نسبت قیمت بر درآمدی ۵ مرتبه‌ای

در آستانه هشتمین عرضه اولیه سهام در فرابورس ایران دقایقی قبل سهام شرکت توکارنگ فولاد سپاهان به عموم سهامداران معرفی شد.

خبرگزاری فارس: کشف قیمت مناسب «شتوکا» با نسبت قیمت بر درآمدی ۵ مرتبه‌ای

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، روز سه‌شنبه هفته جاری در حالی ۲۰ درصد از سهام شرکت توکارنگ فولاد سپاهان به عنوان هشتمین عرضه اولیه سهام فرابورس در سال ۹۴ برای نخستین‌بار عرضه عمومی خواهد شد که دقایقی قبل با معارفه این سهم به سهامداران آخرین وضعیت سودآوری و برنامه‌های پیش‌روی این شرکت رونمایی شد.

به گزارش فارس، در ابتدای این جلسه کارگری، نماینده سهامدار عمده شرکت توکارنگ فولاد سپاهان با اشاره به آخرین وضعیت سودآوری این شرکت و شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به عنوان اصلی‌ترین سهامدار عمده “شتوکا” گفت: شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد با هدف کشف قیمت واقعی دارایی‌های خود از طریق بازار سرمایه همواره تلاش کرده تا بتواند سهام شرکت‌های تابع خود را از طریق بورس و فرابورس عرضه کند.

وی در برابر این پرسش خبرنگار فارس مبنی براینکه با توجه به ارزندگی سهام شرکت توکافولاد بهترین نسبت قیمت بر درآمدی برای کشف قیمت این سهم چیست و چه تأثیری می‌تواند بر روی NAV سرمایه‌گذاری توکافولاد داشته باشد، پاسخ داد: تأثیر کشف قیمت این سهم بر روی NAVتوکافولاد تأثیر با اهمیتی نبوده اما از بابت تحقق اهداف این شرکت سرمایه‌گذاری مبنی بر شفاف شدن ارزش دارایی‌های شرکت از طریق عرضه در بازار سهام می‌تواند برنامه‌های توکافولاد را محقق کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید ورق‌های رنگی فولاد مبارکه با کاهش حجمی مواجه شده اما با این همه پیش‌بینی‌های سال آینده حاکی از رشد تولید و فروش در این شرکت دارد. اما در مورد “پی‌ بر ای”( نسبت قیمت بر درآمدی) مناسب برای کشف قیمت سهام «شتوکا» به نظر می‌رسد در محدوده ۵٫۶ تا ۵٫۲ مرتبه بهترین نسبت قیمت بردرآمدی برای این سهم در روز عرضه اولیه باشد.

در عین حال صفایی‌راد مدیرعامل شرکت توکارنگ فولاد سپاهان نیز با بیان اینکه آمار واردات ورق‌های رنگی در سال جاری به شدت با افزایش مواجه شده عنوان کرد: آمارها نشان می‌دهد مصرف ورق‌های رنگی تا پایان سال ۹۴ بالغ بر ۳۰۰ هزار تن در کشور باشد که حدود ۱۵۰ هزار تن از این ظرفیت از طریق واردات و مابقی از طریق بازار داخلی تأمین شود.

وی افزود: ورق رنگی تابع رشد اقتصادی کشور بوده و اگر در سال آینده شاهد رشد اقتصادی و خروج از رکود باشیم می‌توان انتظار داشت که روند سودآوری تولیدکنندگان ورق رنگی نیز افزایش یابد.

به گفته وی، در سال جاری دارایی‌های «شتوکا» در حالی بدون احتساب دانش فنی مورد ارزیابی کارشناسان رسمی قرار گرفته که ارزش دارایی‌های ثابت شرکت بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان ارزیابی شده است. در این حال حاشیه سود شرکت در سال ۹۴، ۱۴ درصد بوده و با توجه به افق برنامه‌ریزی تولید ۶ هزار تنی ورق رنگی تا پایان سال ۱۴۰۰ انتظار می‌رود که با افزایش سرمایه ۳ میلیارد تومانی، سرمایه فعلی این شرکت تا سال مذکور به ۱۰ میلیارد تومان بالغ شود.

به گفته مدیرعامل توکارنگ فولاد سپاهان سود هر سهم پس از کسر مالیات این شرکت در بودجه مالی ۹۴ به ازای هر سهم مبلغ ۲۹۳ ریال بوده که تا پایان عملکرد ۹ ماهه امسال توانسته ۷۵ درصد از این مبلغ را محقق سازد.

 

به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.