چراغ برخی کارگزایها به خانه روا نبود

در روز‌هایی که فوران نقدینگی را در بازار سرمایه شاهد هستیم و درآمد‌های گزافی به جیب کارگزاران ریخته می‌شود اما؛ برخی کارگزاری‌ها در خواب زمستانی فرو رفته‌اند.

بازارسرمایه این روز‌ها میزبان نقدینگی فراوانی بوده و در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران، این بازار را برای کسب سود، مناسب‌تر از سایر بازار‌ها دانسته‌اند.

ارزش معاملات در ارقام بالایی قرار گرفته و قابل مقایسه با گذشته نیست. در حالی که در ابتدای سال جاری ارزش معاملات بازار سهام به زحمت به ۳۰۰۰ میلیارد ریال می‌رسید، این روز‌ها ارقامی در حدود ۴۵.۰۰۰ میلیارد ریال به نمایش در می‌آید.

این حجم از نقدینگی، بار‌ها اجازه اصلاح شدید و طولانی مدت شاخص کل را نداد و به کرات شاهد رکوردشکنی‌های پیاپی در بازار سرمایه بودیم و بسیاری از تحلیلگران قلم‌ها را زمین گذاشته و با چشمانی خیره صعود‌های شاخص را نظاره کردند.

هر بار که با اندک منفی شدن شاخص، برخی افراد به صورت هیجانی دست به ماشه می‌شوند و در صف فروش می‌ایستند، قدرت نقدینگی خود را به رخ این افراد می‌کشد و با رشد مجدد قیمت ها، افسوس را در دل برخی می‌کارد.

در این میان، کارگزاری‌ها روز‌های خوب خود را سپری می‌کنند و نقدینگی و حجم معاملات در جریان بازار سرمایه، لبخند بر لبان مدیران کارگزاری‌ها نشانده است.

با توجه به معاملات روزانه ۴۰.۰۰۰ میلیارد ریالی، شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه که تعداد آن‌ها به ۱۰۷کارگزاری می‌رسد، حدود ۶۴۰ میلیارد ریال در یک روز درآمد کسب می‌کنند! رقمی قابل توجه که شاید درآمد چند ماه این شرکت‌ها در دوره‌های قبل بوده باشد.

رشد قابل توجه یک‌ساله معاملات بازارسهام

تعداد معاملات بازار سهام در یک ماهه منتهی به دی سال ۹۸ بالغ بر ۱۱.۳ میلیون دفعه بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد جالب توجه ۲۲۷ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، ۶۷ درصد از کل معاملات بازار سرمایه در اختیار تنها ۱۷ کارگزاری است و ۹۰ کارگزاری دیگر فقط ۳۳ درصد معاملات را تجربه می‌کنند. به عبارت بهتر، ۶۷ درصد معاملات از درگاه ۱۶ درصد کارگزاری‌ها انجام می‌گیرد و رسما باقی کارگزاری‌ها در حاشیه قرار دارند و چراغی از آن‌ها روشن نمی‌شود.

۱۳کارگزاری در خواب زمستانی

در این بین، باید به برخی شرکت‌های کارگزاری تندیس تمشک طلایی داد چراکه تنها اسمی از آن‌ها باقی مانده است. در شرایطی که این روز‌ها فوران نقدینگی را شاهد هستیم و به صورت روزانه بر تعداد سهامداران افزوده می‌شود، تعداد معاملات ۱۳ شرکت کارگزاری در دی ماه به ۱۰ هزار دفعه هم نرسید!

منبع: بورس نیووز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.