جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

تأثیر راه اندازی بازار متشکل ارزی بر معاملات بازار سهام

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اقداماتی همچون راه‌اندازی بازار متشکل ارزی می‌تواند ثبات را به بازار ارز بازگردانده و در نتیجه اثر مثبتی بر صنایع و بنگاه‌ها در بازار سهام داشته باشد.

به گزارش رادیوسهام، علیرضا محمدپور در خصوص تاثیر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی بر معاملات بازار سهام گفت: نوسانات نرخ ارز همواره به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر معاملات بازار سرمایه و نیز استراتژی سرمایه‌گذاران برای ورود یا خروج از معاملات مطرح بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از این رو هر عاملی که به تعادل بازار ارز کمک کند، که البته تشکیل و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نیز از جمله این عوامل است، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در تمامی بازارها بویژه بازار سرمایه مهم و مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: به طور قطع نرخ ارز از جمله عواملی است که در تولید و سودآوری شرکت‌ها بویژه شرکت‌های صادرات‌ محور و همچنین شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می‌کنند، مولفه‌ای مهم و تاثیرگذار است. ضمن این که نوسانات نرخ ارز در هزینه تمام شده محصولات و تولیدات بنگاه‌ها و صنایع و تورم تولید و عدم اقبال مصرف‌کنندگان و در نتیجه کاهش تقاضای تولید اثرگذار است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از این رو زمانی که بازار ارز متعادل باشد، چشم‌انداز روشنی پیش روی تولیدکنندگان محصول قرار می‌گیرد و از سوی دیگر سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند پیش‌بینی و برآورد دقیق‌تری از تولید و سودآوری شرکت‌ها و در نتیجه خرید و فروش سهام آنها داشته باشند.

وی اضافه کرد: بر این اساس با اقداماتی همچون راه‌اندازی بازار متشکل ارزی می‌تواند این ثبات را به بازار ارز و در نتیجه اثرپذیری مثبت صنایع و بنگاه‌ها از این اتفاق را شکل دهد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: البته با وجود تمامی مزایایی که بازار متشکل ارزی دارد، بارها راه‌اندازی این بازار مطرح شده اما تا کنون به ثمر نرسیده است، که امیدواریم این بار این وعده عملی شده و اقتصاد و بازار سرمایه کشور از این رخداد تاثیرات مثبتی دریافت کند.

وی همچنین در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار سهام در هفته‌های پیش‌رو گفت: بدون شک در حال حاضر مهمترین اتفاقی که معامله‌گران همه بازارها بویژه بازار سهام در انتظار آن هستند، آرامش بیشتر در خصوص موضوعات سیاسی و برجام است.

محمدپور در پایان گفت:  از این رو کاهش تنش‌های سیاسی و ثبات قیمت‌ها در بازارهای جهانی می‌تواند عامل مثبت و موثری برای بازار سرمایه باشد. به همین دلیل صنایعی که از کاهش تنش‌های سیاسی سود می‌برند، از اقبال بیشتری برای خرید و کسب و سوآوری در بازار سهام برخوردار خواهند بود.

منبع: ایبِنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *