جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

نحوه پرداخت سود سهامداران

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: سامانه توزیع متمرکز و مکانیزه سود اوراق بهادار راه اندازی شده است.

بحث بر سر تقسیم سود سهام مدت ها است محل اختلاف میان سهامداران و مقامات بازار سرمایه است. اکنون اگر شما سهام چند شرکت را خریده باشیدودر فصل مجامع این شرکت ها سود سهامشان را تقسیم کرده باشند شما برای دریافت سودتان باید به چندین بانک مراجعه کنید تا سود سهامی را خریداری کرده اید دریافت کنید اما اکنون آن طور که مدیری عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی خبر داده است قرار است سود همه سهامداران به صورت متمرکز و از طریق یک حساب واحد به حساب سهامداران واریز شود، او نگفته است این طرح از چه زمانی به طور دقیق اجرایی خواهد شد اما مشخص شده این طرح به زودی عملیاتی خواهد شد.

حسین فهیمی مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی گفت:به طور کلی عایدی اوراق بهادار در هر زمینه که باشد یعنی سود شرکت ها، سود در مقاطع مختلف و در سررسید صکوک و وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات به صورت متمرکز از طریق این سامانه به حساب مشتری واریز می‌شود.

او بدون اینکه به نام این سامانه اشاره کند ادامه داد:فرض کنید یکی از هموطنان در چند شرکت بورس و فرابورس سهام داشته باشد و در کنار آن اوراق صکوک هم داشته باشد و یا پیمانکاری باشد که اسناد خزانه هم داشته باشد  یا کشاورزی باشد که گواهی سپرده کالایی دارد و در کنار آن سهام عدالت طلبکار است، این فرد دیگر نیازی به مراجعه به شرکت‌ها برای دریافت سود ندارد و به موجب این سامانه تمام سود این فرد توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی دریافت و به حساب فرد واریز می‌شود.

 • حضور الکترونیک در مجامع

مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادارگفت:‌امسال سامانه‌ای ایجاد  شده که به موجب آن امکان حضور الکترونیک در مجامع شرکت‌ها اعم از عادی و فوق العاده و همین طور امکان رای دهی الکترونیک توسط سهام داران برای نخستین بار به صورت آزمایشی فراهم شده است.

فهیمی ادامه داد:بهره برداری علمیاتی ازاین سامانه طی چند ماه آینده انجام خواهدشد و سهام داران می‌توانند به صورت الکترونیک درمجامع شرکت کنند، ‌رای بدهند و از تمام اسنادی که در مجمع مبادله می‌شود آگاه شود. وی افزود:‌با این کار از یک طرف کارایی شرکت‌ها بالا می‌رود و از طرف دیگر این امکان را برای سهام داران فراهم می‌کند که به کار روسای شرکت‌ها نظارت کافی داشته باشند.

 • اپلیکیشن سپرده گذاری

فهیمی همچنین از به کارگیری یک اپلیکیشن خبر داد وگفت: با توجه به دسترسی هموطنان به گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند در همه جای کشور حتی در روستاهای دور افتاده، اپلیکیشنی را با لوگوی شرکت طراحی کردیم و مردم می‌توانند با دانلود این اپلیکیشن به تمام درگاه‌ها و خدماتی که ذکر شد دسترسی پیدا کنند. او اضافه کرد:دسترسی به گزارش وضعیت دارایی‌ها یکی از نیازهای سهامداران است که آن‌ها می‌توانند با دانلود این اپلیکیشن به گزارش های خود دسترسی پیدا کنند.

منبع: همشهری

5 دیدگاه برای “نحوه پرداخت سود سهامداران”

 1. مدیران نا محترم سیمان دزد خواف
  لعنت خدا بر شما دزدان دست اندر جیب این ملت گول خورده ، چه از سیستم دولتی و چه از سیستم خصوصی که شما دزدان انواع بلا ها را به طرق مختلف بر سر ما ملت آورده اید .
  شما ناموس ندارید . چون میدانید تخم حرامهائی را که با این پولهای حرام بزرگ کرده و به خارج از کشور فرستاده اید ، دخترانتان باید با لنگ باز هر شب در بغل یکی فاحشه گری می کنند تا انتقام این پولهای حرام که از مردم با نارضایتی گرفته و خرجشان کرده اید ، از این طریق گرفته شود .
  والسلام

 2. باسلام .مسولین محترم ودزدسیمان مجدخواف چندسالیست که فقط حرف ازضررمیزنند. آخرشماهائی که ازپول سرمایه‌گذاری مابه اینجارسیدیدراچراگول میزنید بخدابایدجواب دهید باپولماچهمیکنید.

 3. سلام اینجانب عبدالله شیروانی از سال ۸۵/۲/۲۷به تعداد۴۸۵۰سهام در شرکت سیمان مجد خواف سهام خریداری کردم ولی تاکنون هیج مبلغی بابت سهام فوق به حساب اینجانب واریز نشده است لطفا راهنمایی کنید./.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *