شماره تماس کارگزاری توانا شعبه شیراز
07191015008

واکنش دوباره ترامپ به عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که بعد از اعلام عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، طی اظهاراتی گفته بود که «ایران با آتش بازی می‌کند»، حالا صبح امروز چهارشنبه (به وقت تهران) در پیامی توییتری باز هم به این موضوع واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهور آمریکا که در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و بعد از آغاز ریاست جمهوری خود بارها ادعا کرده است که دولت «باراک اوباما» برای انعقاد برجام به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار پول داده بود، امروز چهارشنبه باز هم این ادعا را تکرار کرد.

دونالد ترامپ در پیام توییتری تازه خود به عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اشاره کرد و بدون توجه به نقض توافق بین‌المللی برجام و خروج غیرقانونی دولت آمریکا از این توافق نوشت: «مدت‌ها قبل از اینکه من رئیس‌جمهور شوم، ایران داشت توافق ۱۵۰ میلیارد دلاری (به اضافه ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد) هسته‌ای با ایالات متحده را نقض می‌کرد و آنها حالا محدودیت ذخایر (اورانیوم) را نقض کرده‌اند. این، خوب نیست».

پس از آنکه سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۲۷ خرداد ماه سال جاری از آغاز شمارش معکوس برای عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم خبر داد تا به گفته او اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در چارچوب اجرای بیانیه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص توقف برخی تعهدات برجامی انجام شود، دیروز (دوشنبه) دهم تیر ماه یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کرده بود (جزئیات بیشتر).

اظهارات ترامپ درباره «نقض» برجام توسط ایران در حالی مطرح شده که دولت او  ۱۸ اردیبهشت سال گذشته در اقدامی غیرقانونی که حتی انتقاد متحدان اروپایی آمریکا را برانگیخت، از این توافق خارج شد و ضمن نقض مفاد این توافق، علیه ایران تحریم‌هایی وضع کرد و فشارهای زیادی به دیگر کشورهای جهان برای توقف مراودات تجاری و اقتصادی با ایران اعمال کرده است.

منبع:طلانیوز

به این پست امتیاز دهید
5/5

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.